czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czad zabija bez ostrzeżenia

Czad zabija bez ostrzeżenia

Czad zabija bez ostrzeżenia
Data publikacji: 2016-01-10 23:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1489 93334

Każdego roku czad zabija około stu osób, a kilkaset trafia do szpitali z objawami zatrucia. W ubiegły czwartek w Czaplinku zatruło się dwoje dzieci, a w Świdwinie dwoje dzieci i jedna dorosła osoba. W sobotę w Szczecinie zatruł się mężczyzna. W tych przypadkach pomoc przyszła na czas, wszyscy trafili do szpitali, ich życiu nic nie zagraża.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw. Przyczyną wydostawania się do mieszkań są najczęściej nieszczelne przewody kominowe i zła wentylacja. Powszechnie uważa się, że czad jest najgroźniejszy w zimie – w czasie, kiedy większość ma szczelnie pozamykane okna. Należy pamiętać, że czad może też zaatakować wszędzie tam, gdzie zamontowany jest piecyk gazowy.

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu

(bar)

Fot. R.PAKIESER (arch.)

Komentarze

Uczmy dzieci juz od malego...,
A moze by tak przed okresem zimy... Administracje Budynkow wraz ze Straza Pozarna, powywieszali czy rozdawali... odpowiednie pisma/broszury odnosnie zabawy dzieci z zapalkami, zapalonych swieczek, niedogaszonych papierosow, zimnych ogni, czadu oraz innych zagrozen... by przypomniec i uswiadowmic Spoleczenstwu o niebezpiczenstwach zwiazanych z czadem, gazem i ogniem szczegolnie w okresia Swiatecznym... ! W niektorych Krajach Zachodnich, Straz Pozarna przed Swietami Bozego Narodzenia rozdaje glownie dzieciom i mlodziezy tzw. Swiateczne Kolorowe Kalendarze gdzie od 1/12 do 24/12 otwiera sie codziennie wg. daty jedno okienko i w srodku jest krotki opis o...swieczkach, pozarowych czujkach ktore powinno sie miec sprawne i zamontowane przy sufice, oswietleniu choinek itd...itp...! To powoduje ze dzieci juz od malego ucza sie wlasciwego podejscia do spraw bezpieczenstwa przeciwpozarowego ! Podobne Kalendarze mozna wydawac i na Wielkanoc...
2016-01-11 14:27:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie