czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Choinki po świętach

Choinki po świętach

Choinki po świętach
Data publikacji: 2016-01-03 08:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 971 84041

Przez lata nie można było tego problemu rozwiązać. Ale nowy system zbiórki i zagospodarowania odpadów nie miał z tym problemu. Choinki po świętach i sylwestrze nie walają się już po trawnikach, w okolicach śmietników, w przydrożnych rowach. Są odbierane przez firmy wywozowe i mieszkańcy nie muszą się martwić, co z nimi zrobić.

- Choinki są traktowane jak odpady zielone i są odbierane selektywnie. Nie ma już mowy o tym, by były pakowane do śmieciarek razem z odpadami komunalnymi. System odbioru niepotrzebnych już choinek działa od ubiegłego roku i zdaje egzamin - mówi Paweł Adamczyk, dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Szczecinie.

W 2014 r. z terenu Szczecina firmy wywiozły łącznie 78 ton niepotrzebnych choinek, a na początku 2015 – 47 ton.

Mieszkańcy blokowych osiedli wystawiać mogą choinki przy śmietnikach. Pracownicy firm wywozowych będą je zabierać, tak jak odpady selektywne. Gdy będzie ich dużo, zarządcy osiedli i wspólnot mieszkaniowych mogą kontaktować się z działającą na ich terenie firmą wywozową. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą zamówić odbiór.

Co stanie się z choinkami, które będą zbierane przez operatorów? Będą wykorzystane, jak wszystkie odpady zbierane selektywnie, tak, by jak najwięcej z nich odzyskać do ponownego użytku. Pozostaje jeszcze pytanie: co dzieje się z choinkami, których handlowcom nie udało się sprzedać przed świętami? Otóż, jak się okazuje, one także się nie marnują. Gałęzie jodły, która charakteryzuje się tym, że mocno i długo trzymają się jej igły, trafiają np. do kwiaciarni, gdzie wykorzystywane są do stroików i ozdób. Część niesprzedanych choinek, a szczególnie ich grubsze pieńki, trafiają do zakładów stolarskich albo po prostu do pieca. ©℗

(mos)

 

Komentarze

SromotnikBezwstydny
"...Część niesprzedanych choinek, a szczególnie ich grubsze pieńki, trafiają do zakładów stolarskich albo po prostu do pieca...." Dziennikarzu, czy byłeś kiedys w stolarni? Co stolarz zrobi z choinki? Nie oczekuję odpowiedzi. Natomiast pytam: Kiedy magistraccy zajmą się paleniem w piecach różnymi śmieciami? Domki parterowe posadowione między blokami maja wyloty dymników na poziomie pierwszego lub drugiego piętra i kopcą niemiłosiernie!!! Przez 3/4 roku nie można okna otworzyć na oś. .Zawadzkiego, Kaliny, Słonecznym (ul.Napierskiego,Rydla). Majowe (Wańkowicza,Botanicznej),Bukowe(Łubinowa) i innych.a zadymiacze z magistrackich ADMów ze starych, poniemieckich kamienic??? Sadzenie tysięcy krokusów i zakup setek rowerów to tylko mydlenie oczu. Kraków zaczął walkę z zadymiaczami.
2016-01-03 08:12:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie