Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Można się kąpać w Choszcznie. Zakazy jeszcze na 2 kąpieliskach

Data publikacji: 2019-08-08 17:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:46
Można się kąpać w Choszcznie. Zakazy jeszcze na 2 kąpieliskach
 

W czwartek otwarto - nieczynne w ostatnim czasie z powodu niekorzystnych wyników analiz - miejskie kąpielisko w Choszcznie nad Jeziorem Klukom.

Zakaz korzystania z wody obowiązuje nadal w dwóch zbiornikach śródlądowych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jest to Stawek w Gryficach, gdzie zaobserwowano zakwit sinic oraz kąpielisko Wodna Dolina w Koszalinie, gdzie kąpieli zabronił - na podstawie wyników badań wody - lokalny Sanepid.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

(pap)

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

z Gryfic
2019-08-08 18:12:48
Może przeliczono się z pojemnością tego stawu ? Może trzeba było odtworzyć kąpielisko przy przystani kajakowej ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA