Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Niebezpieczna substancja w jeziorze Klukom. Kąpielisko w Choszcznie częściowo otwarte

Data publikacji: 28 lipca 2019 r. 13:54
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019 r. 14:25
Niebezpieczna substancja w jeziorze Klukom. Kąpielisko w Choszcznie częściowo otwarte
 

Kąpielisko miejskie w Choszcznie nad jeziorem Klukom po sobotnim incydencie z niebezpieczną substancją zostało w niedzielę po południu częściowo otwarte dla ludności. Można wypoczywać w części trawiastej plaży, ta piaszczysta jest nadal zamknięta. Nie można też wchodzić do wody.

- Na terenie kąpieliska wciąż trwają policyjne czynności, prowadzone są oględziny. Część piaszczysta plaży jest nadal zamknięta dla ludności. Nie można też wchodzić do wody. Otwarta została tylko część trawiasta plaży – poinformowała w niedzielę PAP Irena Kornicz z zachodniopomorskiej policji.

Swoje działania na kąpielisku zakończyła natomiast przed południem straż pożarna. Decyzją komendanta powiatowego PSP w Choszcznie grupa ratownictwa wodno-nurkowego ze Szczecina ostatecznie nie podjęła działania w jeziorze. „To ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu. My nie dysponujemy takimi ubraniami ochronnymi. W rezultacie przeszukaliśmy linię brzegową. Na miejscu były trzy zastępy PSP” – powiedział PAP rzecznik komendanta powiatowego PSP w Choszcznie Stanisław Rydz.

Dodał, że nie podjęto też decyzji o wezwaniu grupy chemicznej, co wstępnie było brane pod uwagę.

Działania służb na miejskim kąpielisku zostały wznowione przed godz. 9 rano w niedzielę.

Według informacji przekazanych przez Rydza, w sobotę po południu z jeziora wyciągnięte zostały fragmenty puszki z substancją, która wcześniej wrzucona do wody weszła z nią reakcję i wybuchła. Puszka była opisana i zgodnie z tym opisem mogła się w niej znajdować substancja niebezpieczna. Służby nie podadzą jej nazwy, do czasu laboratoryjnego potwierdzenia jej faktycznego składu chemicznego. Kąpielisko zostało zamknięte dla mieszkańców i turystów.

W sobotę wezwany na miejsce patrol saperów przeszukiwał plażę. Jak powiedziała PAP w sobotę Kornicz, teren z lądu został sprawdzony. „Nie znaleziono żadnej innej substancji, która zagrażałaby zdrowiu albo życiu” – zaznaczyła.

Policja, oprócz ustalenia zawartości znalezionych fragmentów opakowań, zajmie się wyjaśnieniem tego, skąd się one wzięły na plaży, będzie rozpytywać i przesłuchiwać świadków.

Do „nagłej reakcji chemicznej” doszło w sobotę po południu w Choszcznie w jeziorze Klukom na terenie plaży miejskiej. Według ustaleń policji „obok znajdowało się 3-letnie dziecko”. Zostało przewiezione do szpitala, jednak po przeprowadzonych badaniach mogło z opiekunami wrócić do domu. Nie odniosło żadnych obrażeń. Nie odniósł ich nikt z osób przebywających wówczas na plaży.

Organizatorem kąpieliska miejskiego nad jeziorem Klukom w Choszcznie jest Centrum Rekreacyjno-Sportowe. Jest tu trawiasta plaża, dwa boiska do siatkówki plażowej. Wypoczywający mają do dyspozycji teren o powierzchni ok. 1 ha.

(pap)

Fot. HUBERT CHO (commons.wikimedia.org)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA