środa, 17 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Można jeszcze złożyć wniosek

Można jeszcze złożyć wniosek

Można jeszcze złożyć wniosek
Data publikacji: 2016-09-07 08:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:14
Wywietleń: 1411 153816

Do 15 września mogą zgłaszać się do Kuratorium Oświaty szkoły, chcące wziąć udział w pilotażu z programowania. Pierwotny termin był do 31 sierpnia, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej wydłużyło go "w związku z licznymi zapytaniami ze strony szkół, dotyczących możliwości wzięcia udziału w pilotażu". Dokumentację do kuratoriów można więc jeszcze przesyłać.

Pilotaż ma ruszyć w tym roku szkolnym. MEN utworzył poświęcony mu portal: programowanie.men.gov.pl. Można tam znaleźć wszystkie informacje na temat rozporządzenia, przepisów prawnych, podstawy programowej oraz dodatkowego wsparcia dla szkół i nauczycieli uczestniczących w pilotażu.

Jak się dowiedzieliśmy w Kuratorium Oświaty w Szczecinie dotychczas wpłynęło tam kilkadziesiąt zgłoszeń ze szkół publicznych i niepublicznych z województwa zachodniopomorskiego. Najmniejsze jest zainteresowanie placówek ponadgimnazjalnych, a zwłaszcza szkół zawodowych – techników i szkół zasadniczych.
W Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty koordynatorów ds. innowacji w edukacji jest Teresa Kosmaczewska. Podkreśla ona, że zgodnie z ministerialnym założeniem, dziś innowacyjnych przedsięwzięć najbardziej potrzebują szkoły podstawowe. W szkołach ponadgimnazjalnych nauka programowania jest prowadzona, natomiast informatyka w szkołach podstawowych wymaga zmian i unowocześnienia.

MEN prowadzi program pilotażowy wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji. Ma na on celu wprowadzenie zajęć z programowania na lekcje informatyki i nowoczesnych metod na pozostałe przedmioty. Szkoły zostaną do niego wybrane na podstawie zgłoszonych przez nie autorskich programów w ramach innowacji pedagogicznej. Program ma też służyć wyposażeniu w ciągu dwóch lat wszystkich szkół w dostęp do szerokopasmowego internetu. Obejmuje wprowadzenie zajęć z programowania, szkolenie nauczycieli i rozwój e-podręczników. Przeznaczonych na to zostanie prawie 400 mln zł z funduszy unijnych

MEN zapowiada, że podczas pilotażu zostaną uruchomione różnorodne formy wsparcia dla nauczycieli, w tym nauczycieli informatyki i edukacji wczesnoszkolnej, ułatwiające doskonalenie zawodowe. Wypracowane mają zostać materiały dydaktyczne dla nauczycieli w  czasie pilotażu i realizacji nowej podstawy programowej w kolejnych latach. Planowane jest też uruchomienie platformy komunikacyjnej dla szkół, nauczycieli i innych uczestników innowacji, programu szkoleń dla nauczycieli i utworzenie bazy dobrych praktyk.

Elżbieta KUBERA

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie