sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Nauka > TIK do szkół

TIK do szkół

TIK do szkół
Data publikacji: 2016-06-23 15:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 2991 140294

Kilkadziesiąt zachodniopomorskich szkół zgłosiło się już do Kuratorium Oświaty w Szczecinie, by wziąć udział w ministerialnym programie pilotażowym. Chodzi o wprowadzenie zajęć z programowania na lekcje informatyki i nowoczesnych metod na pozostałe przedmioty. Szkoły powinny do końca sierpnia przedstawić własne programy autorskie.

Program pilotażowy ruszy w szkołach 1 września br. Ma służyć przygotowaniu szkół do wprowadzenia programowania w formie innowacji pedagogicznej, a za rok ma być wprowadzone obligatoryjnie we wszystkich szkołach.

Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej uczestnictwo w projekcie potwierdziło ponad 1,1 tys. polskich szkół. Prawie 800 z nich to placówki małopolskie. Ponad 300 pochodzi z pozostałych 15 województw. Jak się dowiedzieliśmy w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty do tej pory zgłosiły się szkoły publiczne i niepubliczne z terenu całego województwa. Najmniej jest szkół zawodowych - chętne do innowacji technika można policzyć na palcach jednej ręki a szkół zasadniczych nie ma wcale. Pracownicy kuratorium zachęcają szkoły, aby przygotowały autorski program w ramach innowacji pedagogicznej i złożyły projekt wraz z dokumentacją do 31 sierpnia.

MEN wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji chce w ciągu najbliższych dwóch lat wyposażyć wszystkie szkoły w dostęp do szerokopasmowego internetu. Kilka dni temu minister Anna Zalewska wraz z minister Anną Streżyńską przedstawiły dane na temat dostępu do internetu i wyposażenia w Technologie Informacyjno Komunikacyjne (TIK) polskich szkół. W gimnazjach tylko 41 proc. nauczycieli wykorzystuje komputery do nauczania co najmniej raz w tygodniu. Na jeden komputer przypada średnio 11 uczniów. Większość to komputery stacjonarne z lat 2006-2008. Blisko połowa szkół nie ma tablic interaktywnych. Na 30 tys. szkół tylko ponad 300 ma stałe łącze o szybkości internetu, odpowiadającej przyjętym standardom (powyżej 1000 mb/s.). Połowa szkół ma internet, który pozwala jedynie na komunikację mailową. Na zajęciach komputerowych uczniowie zamiast programowania, uczą się edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, co - zdaniem MEN - powinno odbywać się na języku polskim i matematyce. Kompetencje polskich nauczycieli w zakresie TIK są jednymi z najniższych wśród krajów OECD. MEN chce to zmienić. Na budowę infrastruktury internetowej w szkołach MC przeznaczy ok. 270 mln zł ze środków unijnych, a na szkolenia nauczycieli - 120 mln zł też z funduszy europejskich.

Ponadto MEN we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji planuje rozwój e-podręczników i e-materiałów. Powstanie ponad 30 tysięcy pojedynczych zasobów w postaci abstraktów, audiobooków, filmów, lekcji multimedialnych. Przewidziane są materiały do przedmiotów m.in. muzyki, plastyki, historii sztuki, wiedzy o kulturze, łaciny, historii kultury, a także lekcji przyrodniczych, humanistycznych, matematyki i informatyki w zakresie rozszerzonym. Również dla szkolnictwa zawodowego powstanie 150 nowych e-podręczników, 800 e-zasobów zawierających filmy, nagrania, zdjęcia, grafiki, schematy, dokumenty i ćwiczenia.

W każdym województwie wyznaczono koordynatorów ds. innowacji w edukacji. W kuratorium zachodniopomorskim została nim Teresa Kosmaczewska. Koordynatorzy mają za zadanie m.in. stworzyć mapę innowacji, zbierać dane ze szkół np. o posiadanym przez szkoły wyposażeniu w sprzęt.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. D.GORAJSKI (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie