Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Może jednak (nie) Owczary?

Data publikacji: 01 marca 2016 r. 20:59
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Może jednak (nie) Owczary?
 

Dla tego miejsca nie ma jeszcze uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ale obowiązuje dla niego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, którego zmiana trwać będzie - jak szacuje szczeciński magistrat - około 24 miesiące. Co jest konieczne do przeprowadzenia, aby o leśniczówce Owczary myśleć jak o terenie pod przyszłe Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

Trwa dyskusja nt. lokalizacji nowego przytuliska. Ze względu na skalę społecznego oporu radni odrzucili propozycję budowy tej placówki na miejscu obecnego wybiegu dla psów przy ul. Chopina. Wstępnie - z uwagi na kosztowność przedsięwzięcia (m.in. budowa drogi oraz konieczność przesiedlenia 4 rodzin) i długotrwałość związanych z nim procedur (zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz Studium - ponad 31 miesięcy) - przepadł też teren w Dolinie Siedmiu Młynów. Z 12. - do tej pory proponowanych przez magistrat lokalizacji - pozytywnej weryfikacji nie przeszła żadna. Poza 13. - podrzuconą w ubiegłym tygodniu radnym z Komisji ds. Inicjatyw Społecznych oraz ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM - niemal rzutem na taśmę. Mowa o leśniczówce Owczary.

To propozycja wskazana przez Zakład Usług Komunalnych, pozostająca w administracji jego wydziału lasów miejskich. Teren malowniczo położony za Jeziorem Głębokim, w stronę Pilchowa. Z dala od siedzib ludzkich i obiektów użyteczności publicznej (blisko 900 m), a przede wszystkim niemal dwukrotnie większy od tego, jakie schronisko zajmuje obecnie przy al. Wojska Polskiego. Do tego z możliwością przyłączenia sąsiednich działek. Z trzykondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym (leśniczówka), jaki można by zaadaptować na pomieszczenia lekarsko-weterynaryjne, administracyjne oraz centrum edukacji ekologicznej. Z zapleczem gospodarczym (murowana stodoła i wiaty), łatwym do przystosowania dla potrzeb magazynowych przyszłego schroniska.

Owczary jako miejsce dla nowoczesnego, wybudowanego według najwyższych standardów przytuliska dla psów i kotów? Przyznać trzeba: pociągająca perspektywa. ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

TOZ
2016-03-07 12:09:11
Ostatnie wieści o poczynaniach w kierunku poszukiwań nowego miejsca pod schronisko dla zwierząt pokazują prawdziwe zaangażowanie komisji rady miasta. Zastanawia mnie czy u podłoża wmanewrowania w ten temat szacownych komisji nie leży przypadkiem nagłaśnianie do powrotu tematu powstania ogrodu botanicznego. Ano do rzeczy. Doskonale wiem że prowadzona sterylizacja, w szczególności kotów, sprowadza się do tego iż "schronisko" po zabiegu pozbywa się tych zwierząt wypuszczając je w najbliższym otoczeniu t.j. w otaczającym lesie i ogródkach działkowych. Czyli na przyszłym terenie ogrodu botanicznego i w jego najbliższym otoczeniu. Dokarmiam od lat te porzucone zwierzęta ale to kropla w morzu potrzeb. Następstwem głodu tych stworzeń jest polowanie na jedzenie i niszczenie gniazd głównie ptaków. Natury się nie oszuka. Podejmowałam ten temat, złotousta kierowniczka to osoba oddana sprawie... Istne kołtuniarstwo. Trzeba zmienić lokalizację bo śmierdzi. Pytanie co bardziej. Jak widać problemu nie ma. Nawet komisje rady miasta go nie widzą choć są od inicjatyw społecznych i niby ochrony środowiska. Może jak zawsze większym refleksem wykaże się Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami...
do Mieszkaniec ul.Chopina
2016-03-03 10:07:53
To Ty do tej pory tego nie robiłeś? Dlaczego? czyzby do tej pory nie przeszkadzało Tobie zadymienie?
??????
2016-03-02 14:40:04
Do oby, to znaczy, ze dojazd do schroniska na Owczarach maja miec tylko samochody Strazy Lesnej i Schroniska a mieszkancy Szczecina chcacy adoptowac zwierzaka albo oddac do schroniska przespaceruja sie 2km przez las...ot taki test determinacji.
????????
2016-03-02 13:42:26
Do oby skoro obowiazkiem radnych jest dbanie o dobro mieszkancow to dlaczego radni robia przysluge deweloperowi, ktoremu przeszkadza sasiedztwo istniejacego od lat schroniska.
Mieszkaniec z Chopina
2016-03-02 12:51:38
Zaczyna się sezon upraw i działań na działkach Skarbówka, pierwsze co zrobię to wezwę Straż Miejską jak tylko działkowiec zapali śmierdzące ognisko z liści i zadymi całą okolicę.
Do: !!!
2016-03-02 11:23:47
A ludziom wypoczywającym w swoich domach i na swoich działkach to niby nie przeszkadza?
!!!!!!
2016-03-02 10:07:30
Super pomysł! Ludziom przyjeżdżającym nad Głębokie odpocząć będzie towarzyszyło ujadanie psów.
Oby
2016-03-02 08:57:29
Obowiązkiem Radnych jest przede wszystkim dbanie o dobro mieszkańców miasta, których reprezentują oraz dbanie o wizerunek miasta, którego są radnymi. Działanie przeciwko mieszkańcom Osowa i działkowiczom ze Skarbówka jest działaniem na szkodę miasta i jemu jest to najmniej potrzebne. Wyłącznie bezkonfliktowe egzystowanie ludzi i inwestycji dla nich uciążliwych daje gwarancję stabilnego funkcjonowania miasta, jako spójnego organizmu. P.S. Do: ?????? A znasz taki znak drogowy jak: "Zakaz wjazdu - nie dotyczy pojazdów służb miejskich i schroniska dla zwierząt"?
????????????
2016-03-02 07:10:12
I znowu strzal w plot... Obecnie obowiazuje zakaz wjazdu na droge lesna prowadzaca do lesniczowki Owczary. Po zniesieniu zakazu wjazdu widze tabuny samochodow mytych na tzw dzikiej plazy...
Szczecinianka
2016-03-01 21:56:24
Wreszcie radni mają szansę podjąć dobra decyzję.Nizsze koszty,spokój społeczny i lepsze warunki dla zwierząt.A nie można było wybrać tego miejsca wcześniej zamiast proponować nieprzemyślane lokalizację,budzące protest społeczny i stojące w sprzeczności z oczekiwaniem mieszkańców?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA