Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Radni z mieszkańcami o schronisku [FILM]

Data publikacji: 25 lutego 2016 r. 17:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Radni z mieszkańcami o schronisku
 

„Dla zwierząt spokój i ukojenie - dla ludzi to utrapienie", „Koci i psi świat - działkowcom odoru szmat", „Psom i kotom plusy - Ludziom same minusy!" - to treść tylko niektórych z transparentów, jakie na czwartkowe spotkanie z radnymi przygotowali mieszkańcy Osowa i Skarbówka.
Gdzie zostanie zbudowane Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie? Tej kwestii było poświęcone wspólne wyjazdowe posiedzenie dwóch resortowych komisji RM: ds. Inicjatyw Społecznych oraz ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska. Dyskusja odbywała się w terenie. Stąd udział w niej m.in. mieszkańców Osowa i Skarbówka, sprzeciwiających się budowie nowego przytuliska w swym sąsiedztwie, czyli przy ul. Chopina.
- Nie jesteśmy przeciwnikami budowy nowego nowoczesnego schroniska dla zwierząt w Szczecinie. Tylko trudno nam uwierzyć, że w tak dużym mieście tylko ta lokalizacja, przy ul. Chopina, jest jedyną słuszną - mówiła Wiesława Krupińska, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Osowo. - Nasza rada już w ub. roku podjęła uchwałę sprzeciwiającą się tej lokalizacji. Bo w znaczący sposób pogorszy warunki życia i wypoczynku tu mieszkających osób: z Osowa i Skarbówka. Nie rozumiemy, dlaczego miasto na siłę forsuje właśnie ten teren pod nowe schronisko. Tym bardziej, że wcześniej zbudował tu niemałym nakładem finansowym wybieg dla psów. Teraz te publiczne pieniądze miałyby być zmarnowane? Co z ludźmi, którzy na ten wybieg ze swymi pupilami przyjeżdżają z terenu niemal całego lewobrzeżnego Szczecina?
Protestujących było blisko 200. Wśród nich przedstawiciele miejscowej RO, Stowarzyszenia Mieszkańców Osowa, Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Skarbówek i działkowców z pobliskiego ROD Skarbówka.
- Nasz głos - mieszkańców, samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń - powinien być przede wszystkim uwzględniony przy podejmowaniu decyzji administracyjnych dotyczących tego terenu. Chyba na tym polega społeczeństwo obywatelskie w demokracji - komentowali uczestnicy wiecu.
Radni dopiero w następnych tygodniach będą zajmowali stanowiska nt. przyszłej lokalizacji schroniska. Jednak na gorąco komentowali, że nie ma sensu podgrzewanie społecznych emocji i pogłębianie konfliktu. Skłaniają się ku rezygnacji z tej - przy ul. Chopina - lokalizacji.
Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Treść pisma wystosowanego przez mieszkańców:
Bez zbędnych emocji, opierając się wyłącznie na faktach:
1. Nie jesteśmy przeciwnikami budowy nowego, nowoczesnego schroniska dla zwierząt w Szczecinie.  Kochamy zwierzęta, wielu z nas opiekuje się czworonogami we własnym domu. 

2. Trudno jest nam uwierzyć, że w Szczecinie, jednym z największych powierzchniowo miast w Polsce „jedyna słuszna lokalizacja” nowego schroniska to wybieg dla psów, wybudowany nie tak dawno z publicznych pieniędzy przy ul. Chopina. Zburzenie jednej miejskiej inwestycji, z której aktualnie korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy, aby w to miejsce utworzyć uciążliwą dla wszystkich w okolicy nową, wydaje się nietrafionym pomysłem. Druga propozycja lokalizacji w miejskim lesie również wydaje się chybiona /chyba nikt nie wziął pod uwagę dzikiej zwierzyny w lesie, która negatywnie reaguje na szczekanie psów i inne odgłosy stale występujące w schronisku/. i wygląda na to, że jest ona podana jedynie w celu, aby ułatwić wybór Chopina jako jedyny możliwy. 

3. Powiedzmy wprost: Powodem przeniesienia schroniska jest uwolnienie atrakcyjnego terenu przy Al. Wojska Polskiego pod zabudowę jednorodzinną. Inwestorzy czekają tylko na „pozbycie się” uciążliwego schroniska. Dziwi nas to, że to co jest uciążliwe dla niewybudowanego jeszcze osiedla nie jest już uciążliwe, wg UM, dla zabudowanego już obszaru Osowa, Warszewa, Oś Skarbówek i ROD „ Skarbówka”, gdzie planuje się przenieść nowe schronisko. To w znaczący sposób pogorszy warunki życia i wypoczynku w okolicy tej lokalizacji dla osób, które inwestując tu swoje pieniądze, nie przewidywali takiego pogorszenia tych warunków.         

4. Dziwi nas również fakt, że pomimo zgłoszonych pisemnych sprzeciwów Rady Osiedla OSÓW, Stowarzyszenia Mieszkańców Osowa, Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Skarbówek i użytkowników ROD Skarbówka Urząd Miejski w dalszym ciągu forsuje to niefortunne rozwiązanie. Jeżeli nie uwzględnia się głosu Rad Osiedla, Stowarzyszeń i innych głosów użytkowników pobliskiego terenu w demokratycznym społeczeństwie obywatelskim, to jaki jest cel powoływania rad osiedlowych, zakładania stowarzyszeń obywatelskich itp.? Ich głos musi być uwzględniany w pierwszej kolejności przy podejmowaniu decyzji administracyjnych dotyczących terenu związanego z tymi mieszkańcami. Rada Miasta, Zarząd i podlegli mu urzędnicy działają w imieniu mieszkańców i na ich rzecz, a nie przeciw nim. 

5. Planowana lokalizacja schroniska znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie /mniej niż 150m!!!/ ogródków działkowych, gdzie ponad tysiąc ich użytkowników odpoczywa często przez okrągły rok. Wielu z nich to emeryci i renciści, dla których jest to treść ich życia.  Czy ich głos też się nie liczy????
6. Las Arkoński to obecnie najbardziej atrakcyjny teren rekreacyjny, który coraz chętniej wykorzystywany jest przez mieszkańców Szczecina. Liczna obecność psów wyprowadzanych ze schroniska na codzienne spacery oraz całodobowy hałas i zapachy wykluczy ten obszar z trasy spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. A chyba nie o to w tym projekcie chodziło.
7. Nowo wybudowane schronisko międzygminne w Dobrej narzeka na brak zwierząt i zwiedzających. Jeżeli chcemy znaleźć nową lokalizację dla szczecińskiego schroniska rozsądne wydaje się umiejscowienie go w innej części naszego rozległego miasta. Tu konkurencja między schroniskami nie jest wskazana. Uważamy, że w tej sytuacji ulokowanie szczecińskiego schroniska na prawobrzeżu, /np. przy ul. Gdańskiej lub w okolicach lotniska Dąbie/ jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które ułatwi dostęp do zwierząt  dla osób zainteresowanych adopcją  zarówno z prawobrzeża jak i lewobrzeża, co w naturalny sposób zwiększy również zainteresowanie i ożywi nowoczesne schronisko w Dobrej.   
Stowarzyszenie Mieszkańców Os. Skarbówek w Szczecini
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

urzędnicy dla mieszkańców
2016-02-26 18:01:00
Prawda jest taka że to urzednicy i radni sa dla mieszkańców a nie odwrotnie, niestety w Szczecinie arogancja urzedników przechodzi wszelkie granice, a do tego obecna "dobra zmiana" polega na tym: głosujcie na nas my wam zrobimy dobrze tylko sie nie wtrącajcie do tego co robimy bo inaczej to bedziecie antynarodowi, anty patriotyczni słowem gorszy sort. Gratuluje odwagi tym co zademonstrowali swoja wole, bedzie coraz trudniej aby nie narazić sie na szykany ze strony władzy
Europejskie trendy lokalizacji schronisk
2016-02-26 09:01:30
Aż się nie chce wierzyć, że rządzący Szczecinem, a także Radni nie wykazali się umiejętnością przewidywania, empatią oraz znajomością topografii Szczecina i w ogóle dopuścili do wskazania lokalizacji przy ul. Chopina, która nigdy nie powinna być brana pod uwagę. Jak tu poważnie brać hasła lansowane przez miasto: "Szczecin Przyjazny Rodzinie" i "Szczecin Przyjazny Seniorom", skoro ani nikt nie pomyślał o rodzinach żyjących na tym osiedlu, ani nikt nie pomyślał o seniorach, dla których jedynym wypoczynkiem są ich działki? Miasto jest zawsze dla mieszkańców, to oczywista sprawa, ale czy pamiętają o nim osoby za nie odpowiedzialne? Szczecin jest trzecim, co do powierzchni, największym miastem w Polsce, więc nie należy się martwić o tereny oddalone od siedlisk ludzkich.
człowiek
2016-02-26 00:07:42
Nie jestem ani bezdomnym psem ani kotem, ale CZŁOWIEKIEM.Może władze Szczecina zamiast budowania "wypasionego" przytuliska dla kolejnych pseudo-obrońców zwierząt - z dobrymi etatami dla "swoich" - zwiększą wydatki na realną pomoc dla bezdomnych i biednych LUDZI... A psami i kotami powinni zajmować się ich właściciele, a nie schroniska, może jeszcze w centrum miasta...
WujTom z Jolką
2016-02-25 20:04:49
Schronisko budujcie na Owczarach, gdzie połowa rezydencji jest pusta, gdyż nigdy nie pozwalano jej zasiedlić. Dawna leśniczówka na Owczarach to idealne miejsce. Dołożcie do tego sklepik na skrzyżowaniu przy kąpielisku Głębokie i będzie komplet. A brodacz sobie brodę zgoli i out. "Jolka, Jolka czy mnie jeszcze pamiętasz"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA