Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Mit zielonego Szczecina

Data publikacji: 15 marca 2020 r. 08:26
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2020 r. 13:53
Mit zielonego Szczecina
 

„Obudźmy się, zanim będzie za późno" - alarmuje Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, zwracając uwagę na trwającą od lat masową wycinkę drzew w Szczecinie. Jako dowód fatalnego stanu miejskiej zieleni przytaczając dane GUS oraz raport publikowany w Portalu Samorządowym, zgodnie z którymi nasze miasto ma najmniej zieleni ulicznej spośród dziesięciu największych i najludniejszych aglomeracji Polski.

Udział zieleni ulicznej w obszarze Szczecina to obecnie zaledwie 0,5 procent. Gdy w innych polskich aglomeracjach ów wskaźnik jest co najmniej dwukrotnie - jak w przypadku Gdańska (1 proc.), albo nawet ponad siedmiokrotnie większy, jak np. w przewodzącym rankingowym stawkom Poznaniu (I miejsce - 3,7 proc) czy Lublinie (II miejsce - 3,5 proc.). Pod tym względem Szczecin dystansują również takie miasta, jak Warszawa (2,5 proc.), Łódź (2,2 proc), Kraków i Wrocław (1,9 proc.), Bydgoszcz (1,6 proc.) oraz Katowice (1,4 proc.).

Szczecin na szarym końcu

- Te dane nie pozostawiają złudzeń. Szczecin jest na szarym końcu wszystkich rankingów dotyczących miejskiej zieleni. Pod tym względem wypada najgorzej ze wszystkich większych polskich miast - mówi Piotr Czypicki, lider Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. - Niestety, nadal żyjemy mitem zieleni. Głównie dlatego, że nasze miasto jest otoczone lasami miejskimi. W tym kontekście położenie Szczecina nie ma sobie równych. Jednak to nie one mają wpływ na jakość życia w mieście. Tylko właśnie zieleń uliczna i urządzona, której za sprawą masowych wycinek w Szczecinie jest coraz mniej.

Jeszcze w 2004 r. - jak wynika z przyjętego wówczas przez Radę Miasta Szczecina „Programu rozwoju terenów zieleni" - zieleń uliczna stanowiła ponad 26 procent (138,9 ha) ogólnej powierzchni zieleni miejskiej (całkowity obszar - w tym również parków, cmentarzy, zieleńców - wynosił wtedy 530, 47 ha - przyp. aut.). Jednak od lat utrzymujący się negatywny bilans nasadzeń wobec skali wycinek, szczególnie wysokich przyulicznych drzew, zepchnął Szczecin na koniec listy zielonych aglomeracji.

Znikają duże drzewa

- Chodzi tu przede wszystkim o drzewa duże, o wysokim potencjale absorpcji dwutlenku węgla, dających cień i obniżających temperaturę powietrza w upalne dni. Od lat na naszych ulicach, terenach zurbanizowanych, drzew ubywa, zamiast przybywać. Przypomnijmy: pl. Szarych Szeregów, al. Wojska Polskiego, al.Wyzwolenia, Stare Miasto, istną rzeź przy ul. Janosika, a wcześniej na pl. Rodła, al. Papieża Jana Pawła II, ul. Staszica. To tylko niektóre przykłady wycinki drzew z okolic ścisłego centrum miasta. Do tego dochodzi masowe usuwanie zieleni z Głębokiego, Podjuch, Łękna, Kijewa, realizowane w imię archaicznych wizji rozwojowych Szczecina. - dodaje Piotr Czypicki. - Wydaje się, że świat się nie zawali, jeżeli kilka(set) drzew zostanie wyciętych. Czyżby? Obudźmy się zanim będzie za późno.

„Zieleń miejska Szczecina jest jednym z czynników decydujących o komforcie życia w mieście, mającym jednocześnie istotny wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Tereny zieleni spełniają szereg podstawowych funkcji ekologicznych, ochronnych i estetycznych niezbędnych człowiekowi: pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia, poprawiają mikroklimat miasta, regulują stosunki termiczno-wilgotnościowe, zapewniają cień, tworzą bariery ochronne tłumiące hałas, podnoszą walory estetyczne kompozycji architektonicznych tworząc krajobraz miasta, zapewniają codzienny kontakt mieszkańców z naturą pozwalając zregenerować siły fizyczne i psychiczne" - zwraca uwagę Program rozwoju terenów zieleni Szczecina. Tyle że - jak pokazuje praktyka codzienności - niewielki ma to wpływ na praktykę ochrony zasobów zieleni Szczecina. Ze strony urzędników miasta, w szczególności. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja
2020-03-23 13:34:06
Typowe drzewo absorbuje średnio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Proszę się rozejrzeć co się dzieje w tzw. otulinie m. Szczecin, Stargard czy Polic innych miejscowościach. Lasy Państwowe wręcz degradują środowisko naturalne wycinając całe hektary lasu. To lasy są naturalnym filtrem powietrza to one wchłaniają CO2, to dzięki nim znajduję się wszelka zwierzyna czy runo leśne. Lasy są naszym dobrem, to one nas "utrzymują w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W miastach „likwiduje się” tzw. trasy i kominy świeżego powietrza. Przy każdej nowej inwestycji bez poszanowania dla środowiska naturalnego wycina się w pień okazałe drzewa. A przecież są firmy, które specjalizują się w "przenoszeniu" - przesadzaniu nawet starych drzew. W samym Szczecinie przy powstających inwestycjach wycięto i wycina się setki okazałych drzew, wiem bo widzę… A teraz narażę się „samochodziarzom”. Zanim rozgrzejemy dyskusje o SMOGU, to zastanówmy się ile zatruwają samochody z napędem diesla a jest ich coraz więcej. Wreszcie, wiele się mówi o tzw. błękitnym paliwie- gazie. Przy spalaniu gazu powstaje trujący związek azotu a gdzie się on ulatnia???? Jeszcze raz spójrzmy się w koło, ile zniknęło drzewostanu. Las rośnie wolno (bardzo wolno) a sprzedaję się szybko. Z moich obserwacji wynika, że jest prowadzono gospodarka leśna jest ale „rabunkowa” z brakiem poszanowania dla drugiego człowieka. Nowe nasadzenia robi się po kilku latach a samo miejsce orze się jakby te całe hektary powierzchni miały iść po uprawy ziemniaków. Przez wyczyszczenie (przygotowanie) gleby pod uprawy leśne, obszar ten ulega erozji przez co odtworzenie drzewostanu nie jest sprawą szybką i naturalną. Wygląda na to, że Lasy Państwowe nie mają tyle nowych sadzonek ….aby zagospodarować tyle przestrzeni po wycince całych połaci naszych lasów. Czy to nie jest powód aby zadbać o tych najmłodszych....o nas wszystkich. Zanim odtworzenie lasu osiągnie swój rozwój, mniej więcej tak jak to napisałem na samych początku, minie nie mniej ni więcej 30 lat. Pozdrawiam. Baczny i myślący obserwator. A cha, każda gmina, miejscowość powinna podjąć uchwałę o zakazie wyrębu drzewostanu w tzw. otulinie swojej miejscowości powiedzmy w promieniu 10km - 50km.
listek
2020-03-15 18:50:07
Rację ma @nh, że w obecnym stanie prawnym drzewo to tylko problem dla właściciela terenu (bo własność drzewa mu się w praktyce odbiera), więc ten nie będzie zabiegał o nasadzenia. To lewackie uregulowania, które jak zwykle przynoszą więcej szkody niż pożytku. Obecnie lewactwo próbuje od du.py strony zwalczać problemy, które sami sprokurowali. Był jeden minister, który parł do normalności (Szyszko) przygotowując ustawę przywracającą prawo władania nad drzewem właścicielowi, ale lewactwo go zaszczuło do tego stopnia, że socjalista Kaczyński zniósł jego ustawę.
@Art
2020-03-15 18:26:00
A konkretnie jakie rankingi masz na myśli? W jakości powietrza w największych polskich miastach jesteśmy drudzy po Gdańsku, w komforcie życia mieszkańców tez w czołówce (dodać można że ostatni jest Poznań), w liczbie przystani i marin, w liczbie kąpielisk, w płynności ruchu drogowego , w liczebnosci odwiedzających miasto turystów, wszędzie Szczecin jest w czołówce. Więc nie pisz farmazonów!
@Mieszkaniec
2020-03-15 18:21:01
Masz rację! Szczecin przy Łodzi czy Poznaniu to oaza zieleni i ładu przestrzennego. Malkontenctwo naszego lokalnego dziennikarstwa jest porażające albo nigdy nie ruszali się do innych miast podobnej wielkości. W Szczecinie jest ok, nie mówiąc już o czystości powietrza, które jest trzy razy lepsze niż w Łodzi, Poznaniu nie wspominając o Krakowie.
Piechur
2020-03-15 17:26:55
Kpią sobie z nas wszystkich te tak zwane Lasy Państwowe . Przy działkach od Balińskiego w tak zwanej przez nich otulinie ..wycięli kilkaset drzew. Wybudują tam sobie Lasy Państwowe biurowiec. .biurowiec w lesie ! Przecież to kpina i śmiech w żywe oczy mieszkańców Szczecina. Przeraźający jest ten widok kilkuset wyciętych drzew .. wystające z ziemi obcięte pnie drzew . Płakać się chce ! A kasę kilkadziesiąt milionów złotych mają na to ze sprzedaży pięknych .zdrowych drzew.
Art
2020-03-15 16:52:58
Niestety Szczecin we wszystkich rankingach dużych miast w Polsce,plasuje się na szarym końcu.Jeszcze przez jakiś czas mogliśmy się pochwalić tym że mamy dużo zieleni w mieście.Wystarczy jednak zobaczyć jak wyglądają place i skwery po remontach.Betonowe,szare przestrzenie,biją w oczy swoim ponurym wyglądem i zniechęcają do tego aby w nich przebywać.Zero estetyki.O zieleń trzeba dbać,beton nie wymaga takiej dbałości i pielęgnacji.Ale czy naprawdę w takiej przestrzeni miejskiej chcemy żyć,a przede wszystkim czy w takich bunkrowej estetyce mają mieszkać następne pokolenia?Widać że jest wielu zwolenników takiej post-apokaliptycznej zabudowy miasta,pozbawionego drzew,krzewów,gustownych trawników ,kwiatów.Powiadają do tych którzy dostrzegają dewastację miasta:"przecież musi być kolej metrop.,tramwaj.Więcej parkingów,więcej aut,więcej,więcej..A najlepiej to wyprowadźcie się na wieś, tam drzew wam nie zabraknie".Naprawdę?!Pozostaje tylko współczuć takim osobom i mieć nadzieję że jednak większość jest rozsądna i myśląca perspektywicznie.Chociaż tej nadziei coraz mniej.Pozdrawiam.
Myśl
2020-03-15 15:56:44
Puszczę Bukową wycinają tzw. Lasy Państwowe, może nie wystarczają już im kosmiczne zarobki, chcą więcej. Resztę ludzi i naturę mają w 'głębokim poważaniu'. Pomogła im w tym szczecińska RDOŚ, ale w 2017 roku, czyli za rządów pana Krzystka z PIS i SLD. Bez zieleni miasto będzie się wyludniać, bo mieszkanie w betonowisku to nic przyjemnego.
@jmn
2020-03-15 15:55:59
Szacunek. Ściskam Ci rękę.
jmn
2020-03-15 15:17:28
Podstawowy błąd, to porównywanie się z innymi i jakieś słupki, do których zaraz każdy się przyczepi. Pilnujmy swojego podwórka. Swoją drogą, jak wiele lat potrzebuje człowiek, żeby zrozumieć proste mechanizmy, zachodzące w przyrodzie. I tego że dziś, potrzebujemy jej, jak nigdy wcześniej.
:-)
2020-03-15 14:35:23
Panu Czypickiemu przebudzenie zajęło rok. Warto czytać szczecińską prasę, skoro się pan Szczecinem interesuje.
Mieszkaniec
2020-03-15 14:07:35
Co za propaganda....może trochę drzew ścięto, ale w dalszym ciągu grubo ponad 60 %terenów miejskich to zieleń i woda. Jak można wogóle Łódź porównywać pod względem zieleni ze Szczecinem??!!!Już czas skończyć z tymi oszołomami od miejskich aktywistów. Przez takich baranów i ich paplaninę potem Szczecin ma reputację jaką ma!
Zdrowe powietrze
2020-03-15 13:50:50
RATUJMY NASZ KLIMAT DRZEWA NAM POMOGĄ
TZ.
2020-03-15 13:36:59
Na osiedlu Słonecznym, które zostało zbudowane przed 30 laty pośród wysokiej zieleni, wysokich drzew już prawie nie ma. Zostały pojedyncze sztuki. Ale pewnie i te padną w ciągu roku, dwóch... Największą "zbrodnią" było wycięcie starych, całkiem zdrowych drzew nad Rubinowym Stawem. Z pięknego stawu zrobiono pustynne bajoro, obsadzone małymi drzewkami, które dopiero za 30-40 lat zaczną dawać cień i ochłodę. Nikt się tym nie zainteresował, chociaż prokurator miałby tu pewnie coś do roboty. Na przykład: co stało się z pozyskanym drewnem, do czyich kominków trafiło i za ile?
Helena
2020-03-15 13:10:16
Ja też proszę o jak najszybsze nasadzenie nowych drzew w wielu miejscach i zaprzestanie niszczenia już istniejącej zieleni.
Heniek
2020-03-15 12:57:32
Jakoś nie zauważyłem poza walącymi się i opustoszałymi kamienicami w centrum oraz paskudnymi wielkimi nieużytkami między zabudową jakiejś wyjątkowej zieloności Poznania. Stanowczo w tym względzie lepiej wyglada Szczecin. Na szczęście u nas zieleń występuje w postaci parków i skwerów a nie łąk samoistnych pełnych śmieci jak w Poznaniu.
To oczywiste, że bardzo duża ilość drzew jest "kłusowana", kradziona na drewno do kominka.
2020-03-15 12:54:52
Przeglądać punkty handlujące takim drewnem.
Cap lewacki
2020-03-15 12:39:35
Trzeba po terenach zielonych rozsypać trochę korników. Wtedy zielono-czerwoni będą bronić drzew do upadłego.
Antyfeak
2020-03-15 12:36:17
Czy pani redaktor była kiedyś w Poznaniu? Poza dwoma małymi parkami w centrum i cytadelą to jedna betonowa zaniedbana pustynia. Niezagospodarowane chaszcze między blokowiskami, porośnięte chwastami i samosiejkami do których nie można wejść to nie są zagospodarowane tereny zielone! Każdy kto przyjeżdża do Szczecina widzi w nim miasto zielone. Na szczęście nie mamy takich klepisk i chaszczy jak w Poznaniu i tak mało zagospodarowanej zieleni jak tam! Mamy za to bezdyskusyjnie najwiecej terenów wodnych w granicach miasta i z tego jesteśmy dumni! Przyłączmy jak Poznań, Rzeszów czy Bydgoszcz okoliczne leśne wsie i będziemy mieli najlepszy wskaźnik w kraju! Takie dane o niczym nie świadczą. Wolę nasze parki ze starodrzewem niż poznańskie chaszcze między torami tramwajowymi a pgrowskimi bloczkami.
Kant na kancie.
2020-03-15 12:19:00
Przecież KAŻDA konieczna wycinka jest robiona z nadmiarem, bo to SZMAL drewno idzie do handlu do kominków, które nota bene powinny być z tego względu ustawowo zlikwidowane.
Taki lans
2020-03-15 12:12:02
P.prezydent każe wycinać to tną np. w lesie Arkońskim wycięto bez sensu pod altanki przedwyborcze.
@SromotnikBezwstydny
2020-03-15 12:11:36
Sromotniku bezmyślny wbij sobie wreszcie do głowy że w Szczecinie PiS nie rządzi.
psik
2020-03-15 11:19:58
włodarze albo lepiej grabarze zielonego Szczecina tyle w temacie.
Ania
2020-03-15 10:56:14
Wielka szkoda ale takie zaniedbania to wina prezydenta miasta szczecina. Trzeba o tym głośno mówić.
@SromotnikBezwstydny
2020-03-15 10:51:11
Byliśmy wczoraj w Puszczy. Wrażenia podobne. Drzewostan bardzo przerzedzony. Nie ma GOSPODARZA. Rozumiem wycinki, ale nie dewastację przy okazji.
Cap kościelny
2020-03-15 10:38:05
Zamiast parków dla ludzi-magistrackie pierdzistołki i ich rajcy , stawiają kościoły..(vide oś. Nad Rudzianką!!!)
Madzia
2020-03-15 10:32:41
Niestety obecne władze Szczecina nie sprawdzają się, miasto traci na swojej atrakcyjności pod względem gospodarczym, naukowym i nawet zieleni miejskiej. Jak to kiedyś powiedział wioska z tramwajami z wymierającym centrum miasta (Wojska Polskiego/Krzywoustego). Szkoda bo potencjał mamy MEGA
Spóźniony zapłon
2020-03-15 10:16:34
Kurier o tym pisał rok temu, a radny Czypicki dopiero teraz się zorientował. Tak się właśnie interesuje Szczecinem.
SromotnikBezwstydny
2020-03-15 10:06:39
Wczoraj(sobota 14.03.) spacerowaliśmy z żoną po tzw.otulinie tzw.Puszczy Bukowej czyli po lasach miejskich i po Puszczy... Tragiczny stan lasów ! masowa wycinka drzew 40-50 letnich, las rozjeżdż0ny ciężkimi traktorami, młodniaki połamane, pogniecione. Na wyrębach porzucone gałęzie i czuby drzew.Dukty leśne rozjeżdżone, zamienione w byle jak "zaorane" drogi, koleiny wypełnione błotem i wodą.Stan tragiczny!!! Nowych nasadzeń nie widać.Jeziorka leśne zarastają trzciną- nie koszoną od czasu PRL.... Tzw.Puszcza Bukowa wygląda podobnie! Pomiędzy pojedyńczymi starszymi bukami całe połacie bezleśne, hałdy porzuconych gałęzi, są miejsca , gdzie dawniejsze poręby zapełniają samosiejki... Żadnej planowej gospodarki nie widać, zniszczenia i rabunek!!1 Poniemieckie brukowane drogi leśne zniszczone przez ciężkie traktory i samochody wywożące kloce drewna.Przepusty wodne na tych drogach-pozarywane, rury betonowe na ciekach wodnych popękały pod ciężarem tego transportu...Taki stan tworzy bagniste rozlewiska...To już nie puszcza , nie park krajobrazowy a PiSdzielczy małpi gaj-obraz kaczej gospodarki leśnej ....
nh
2020-03-15 09:44:28
@green - w obecnym stanie prawnym drzewo to kłopot dla prywatnego właściciela terenu. Jak już urośnie, to zaraz znajdzie się cała sfora zwolenników "upublicznienia nasadzeń", a jak zacznie się łamać i gałęzie coś uszkodzą - także problem właściciela bo odpowiezialność cywilna.... Pan Czypicki i jego pajacyki w sprzątaniu liści nie pomogą, za profesjonalną pielęgnację też nie zapłacą. Tako mści się poprzednie prawo narzucające absurdalne kary za wycinkę, pisano wielokrotnie: na nowych osiedlach "nic powyżej kolan, bo potem same problemy". A swoją drogą, czemu ZbUK polikwidował szkółki drzew, czemu nie prowadzi się gospodarki nasadzeniami tak, by uwzględniać możliwości przesadzeń? Jedyny chyba przykład przesadzeń to przeniesienie drzew z miejsca obecnej betonowej pustyni "przełomów" nad Jez. Słoneczne.
Wprowadzająca W BŁĄD statystyka
2020-03-15 09:31:47
Poznań wchłonął przylegające LEŚNE WSIE do granic, stąd taki wynik. Podobnie inne miasta. Prosiłbym, żeby statystki robić w porównaniu do samego miasta, jego centrum - a nie aglomeracji w której sztucznie są przesuwane granice. Jeśli granice Szczecina przesunęlibyśmy do Polic, Tanowa, Wołczkowa, Gryfina itd zapewniam, że Poznań zostałby daleko w tyle ... Nie Łykajcie wszystkiego jak Pelikany, co piszą ....
nh
2020-03-15 09:29:03
bo tak to jest, gdy miejskie służby urbanistyczne albo śpią albo biorą się za organizację systemu komunikacyjnego od strony sempiterny
green
2020-03-15 09:01:46
Czy na dużych parkingach przed marketami nie może być wąskich pasów z szeregiem drzew. To teraz pustynie bez cienia.
abc
2020-03-15 08:54:01
Może warto by było robić plany zagospodarowania przestrzennego tak, by nowe osiedla miały w swoim sąsiedztwie parki? Chyba, że porobimy lokalne cmentarze, które zamienimy na parki za 100 czy 150 lat, tak jak to zrobiono w Szczecinie.
Dąb
2020-03-15 08:45:50
Ale za to mamy największy obszar zalesienia w mieście.Poza tym chcecie jeździc tramwajami koleją metropolitalną,chcecie nowych rozwiązań komunikacyjnych,to co może kazdy kupi sobie drona i nie trzeba bedzie robić wycinki!!! No tak już musi być niestety

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA