Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

Minister Moskwa o ochronie przed podwyżkami cen energii i gazu. Ostatnie chwile na złożenie wniosku

Data publikacji: 2022-11-28 17:00
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-29 12:57
Minister Moskwa o ochronie przed podwyżkami cen energii i gazu. Ostatnie chwile na złożenie wniosku
Minister Anna Moskwa mówiła w poniedziałek w Szczecinie o działaniach mających na celu ochronę odbiorców przed podwyżkami cen prądu i gazu. Fot. Ryszard PAKIESER  

Małe i średnie firmy, jednostki samorządu terytorialnego, a także pozostałe uprawnione podmioty mogą skorzystać z zapisów Ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Muszą jednak do końca listopada br. złożyć specjalne oświadczenie. O tym obowiązku przypomniała w poniedziałek w Szczecinie Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Mówiła też o innych działaniach mających na celu ochronę odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen prądu i gazu.

– Apeluję, aby dopilnować terminu złożenia oświadczeń swoim dostawcom prądu o korzystaniu z maksymalnej ceny prądu 785 zł za megawatogodzinę – powiedziała minister Anna Moskwa na spotkaniu z dziennikarzami na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. – Zostały tylko dwa dni.

Minister poinformowała także o przyjętej w piątek przez rząd ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.

– Ustawa znajduje się już w sejmie i wiemy, że będzie na kolejnym posiedzeniu przedmiotem pracy parlamentu – podała.

Chodzi o zamrożenie ceny gazu dla odbiorców indywidualnych i całej listy podmiotów wrażliwych, podobnie jak w przypadku prądu: szkół, szpitali, uczelni, żłobków itp.

Minister Moskwa dodała, że trwają intensywne prace robocze w sprawie unijnego dokumentu wprowadzającego maksymalną cenę gazu. Spotkanie z przedstawicielami Rady Unii Europejskiej zaplanowano na 13 grudnia. Ma ono na celu osiągnięcie ostatecznego porozumienia w tej sprawie. Szefowa resortu klimatu i środowiska zaznaczyła, że Polska jest liderem tych prac wspólnie z Belgią, Włochami i Grecją.

– Te prace na poziomie roboczym postępują dosyć szybko, więc Komisja nie będzie miała żadnego argumentu, by odstąpić od wprowadzania tego lepszego dokumentu 13 grudnia – przekonywała Anna Moskwa. – To nie musi być stawka maksymalna, to może być mechanizm określania stawki maksymalnej z referowaniem do innych rynków, skąd gaz jest dostarczany – tak, żeby ten mechanizm był skuteczny. Nie musi to być cena sztywna, ważne, żeby nie była spekulacyjną i żeby pozwoliła państwom europejskim o dużej sile zakupowej reagować na te wysokie ceny.

Komisja Europejska zaproponowała limit w wysokości 275 euro za megawatogodzinę. Wiele państw uznaje go za zbyt wysoki.

– Rozporządzenia w obecnym kształcie lepiej byłoby nie wprowadzać, żeby nie wysyłać sygnału do rynku o bezradności Unii Europejskiej i bezczynności Komisji, bo niestety ten dokument tak należy czytać – oceniła minister.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tyl i aż tyle
2022-11-29 12:47:05
Kto podpisał pakiet 55? pisuary a teraz ujadają że to wina Niemiec rudego z Gdańska i diabeł wie kogo jeszcze komu służą ci polskojęzyczni bolszewicy Ruskim Pejsą czy Jankesom?
Fałsz
2022-11-29 11:02:36
Jak takie śmie,,,ie okłamują Polaków gdzie mamy najwyższe ceny w UE gazu, energii czy paliwa .Np pisowskie koryciarstwa pokazują mapkę z cenami benzyny w UE gdzie niby mamy najniższa cenę ale bydl,,ki nie napiszą ile litrów benzyny za płacę minimalną kupi Niemiec a ile benzyny za płacę minimalną kupi Polak.Niemiec za płacę minimalną 10eur na h kupi ok 6 litrów a Polak za minimalną stawkę kupi ok 3lit benzyn czyli obecnie u nas benzyna jest o 100 procent droższa niż w Niemczech.
PiS zgodził
2022-11-29 09:09:30
Się na traktat lizboński i to PiS zapoczątkował utratę niepodległości przez Polskę, to namaszczony przez Jarka Kaczyńskiego niejaki Marcinkiewicz za 150mln euro sprzedał polska suwerenność a później już poszło z górki, Tusk i jego ferajna, potem morawiecki i jego ferajna... Pamiętajcie o tym kto waszym dzieciom odebrał szansę na dostatek i normalność.
Alicja
2022-11-29 06:33:16
Czy ci od ojca narodu, żeby być w rządzie to przechodzą jakiś specjalny test pn. inteligentny inaczej? Oni wszyscy są jacyś tacy...dziwni. O wizualnej stronie już nawet nie wspomnę...
@itd
2022-11-28 19:54:40
Sam jesteś biedny tyle ,że umysłowo płatny pachole !!
itd
2022-11-28 18:58:55
To ostatni moment na opuszczenie eurokolchozu.Juz niedlugo bedziemy wiecej wplacali jak dostajemy,Lewacy i ekoswiry ktorzy opanowali ten projekt niedlugo wykoncza biednych ludzi ,
Moskwa
2022-11-28 18:07:18
Moskwa niech wraca tam, skąd jej pochodzenie sugeruje nazwisko. A najlepiej niech ze sobą zabierze resztę tego pisowskiego kółka wzajemnej adoracji

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA