Środa, 29 marca 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

W szpitalach na prądzie dużo nie oszczędzą. Tutaj energia ratuje zdrowie i życie

Data publikacji: 07 listopada 2022 r. 23:04
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2022 r. 11:47
W szpitalach na prądzie dużo nie oszczędzą. Tutaj energia ratuje zdrowie i życie
Fot. Ryszard PAKIESER  

Szpitale mają mocno ograniczone możliwości oszczędzania energii elektrycznej. W nich największe zużycie prądu generują aparatura medyczna i funkcjonowanie bloków operacyjnych. Nawet gdy do cięcia kosztów zmuszają je rosnące opłaty za utylizację odpadów, energię elektryczną i inne usługi, urządzeń odłączyć nie można.

- Trudno wyobrazić sobie, by szpital zużywał znacznie mniej prądu - przyznaje Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie (przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie). - Drobne nawyki oczywiście przydadzą się wszystkim - nie tylko w szpitalach, ale także w domach czy biurach, ale nie przyniosą znaczących oszczędności w skali szpitala. Te możliwe byłyby dopiero przy uszczupleniu naszej działalności - wyłączaniu aparatury medycznej, ograniczeniach w funkcjonowaniu bloków operacyjnych czy redukcji pracy oddziałów, pracowni, laboratoriów. To z kolei oznaczałoby mniejszą dostępność do diagnostyki i leczenia dla pacjentów. Nie chcemy do tego dopuścić.

Bo to właśnie aparatura medyczna i działalność na blokach operacyjnych generują w tego rodzaju placówkach

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 81% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 08-11-2022

 

Autor: Agnieszka Spirydowicz 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Piotr
2022-11-08 11:36:09
Po co prąd w Polsce i po co prąd dla szpitali w Polsce? Mamy Berlin i tam mają być szpitale i prąd dla Niemców, tak dla kanclerza patrz cesarza Scholza. To skutki działań Rafała z Warszawy i pseudopolskich europosłów opcji niemieckiej, którzy popierają politykę klimatyczną i politykę energetyczną unijnych Niemiec. Tania siła robocza z Polski zarabia pięc razy mniej kasy, to może pięć razy mniej mieć prądu, gazu i benzyny.
Dziekujemy
2022-11-08 09:26:43
ekoswirom i za ten sukces na drodze do zniszczenia cywilizacji! Klimat, planeta i swieze powietrze to nasze priorytety, a nie zadna aparatura medyczna!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA