Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Minister Budka o zatrzymanych rolnikach

Data publikacji: 09 października 2015 r. 18:13
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Minister Budka o zatrzymanych rolnikach
 

Minister sprawiedliwości Borys Budka zaapelował w piątek, by nie wykorzystywać walki z przestępczością do nagonki politycznej. Odniósł się w ten sposób do zarzutów przedstawicieli Solidarności i PiS w sprawie zatrzymania jedenastu rolników, podejrzanych o ustawianie przetargów na zakup ziemi.

We wtorek policja zatrzymała jedenastu rolników spod Pyrzyc (Zachodniopomorskie) i b. pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych. Usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu utrudnianie i zakłócanie przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi rolnej. W czwartek szczeciński sąd aresztował pięciu rolników na dwa miesiące, a wobec trzech innych zastosował areszt warunkowy, do czasu wpłacenia poręczeń.

 W piątek o interwencję w tej sprawie zwróciła się do premier Ewy Kopacz zachodniopomorska Solidarność, a przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS) wysłał zapytanie do Prokuratury Generalnej. Prokuratorzy zapewniają, że w tej sprawie działają w pełni zgodnie z prawem i procedurami. Minister sprawiedliwości Borys Budka uważa, że zarzuty dotyczące działań prokuratury mają charakter wyborczy.

"Wszelkie pytanie odnośnie tej sprawy należy kierować do prokuratury, która jest niezależna i która prowadzi postępowanie" - powiedział PAP szef resortu sprawiedliwości. Jako hipokryzję określił sytuację, kiedy - jak mówił - "jeśli prokuratura stawia zarzuty obecnie rządzącym to mówi się o jej niezależności, a jeśli ta sama niezależna prokuratura stawia zarzuty osobom, które na ulicy protestowały, a w innych dziedzinach swej działalności łamały prawo, to mówi się o jakichś motywach politycznych".

Minister liczy, że właściwe organy prokuratury odniosą się do tych zarzutów. "Usiłuje się stworzyć fałszywy obraz prokuratury, zarzucając jej działanie polityczne; to mentalność dwulicowa (...). Takie postępowanie ma charakter wyłącznie wyborczy" - podkreślił Budka.

Szef resortu sprawiedliwości przytoczył słowa posła PiS ze Stargardu Michała Jacha, który w wypowiedzi dla jednego z lokalnych mediów ocenił, że sprawa zatrzymań "jest tajemnicza i wygląda na prowokację przedwyborczą". W rozmowie z PAP pos. Jach poinformował, że zapytanie do Prokuratury Generalnej w sprawie rolników wystosował poseł PiS Krzysztof Jurgiel, zwracając się o wyjaśnienie powodów zatrzymań.

W przekazanej odpowiedzi na to zapytanie pierwszy zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz napisał m.in. że Prokuratura Okręgowa w Szczecinie po doniesieniu dyrektora tamtejszego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która miała m.in. utrudniać przetargi publiczne. "Śledztwo ma charakter rozwojowy i kontynuowane są czynności zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy" - podkreślił.

 "Prokuratura jest instytucją apolityczną i niezależną; działamy zgodnie z prawem i procedurami" - powiedziała PAP rzeczniczka prowadzącej śledztwo w sprawie rolników Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, podkreślając, że nie będzie odnosić się do komentarzy sugerujących, iż prokuratura działa na zlecenie polityczne. "Jeżeli dotrą do nas wypowiedzi deprecjonujące i szkalujące prokuraturę, będziemy wówczas podejmować stosowne działania prawne" - dodała.

Zatrzymaniem rolników oburzona jest zachodniopomorska Solidarność. Prezydium zarządu regionalnej "S" napisało w piątek do premier, że zatrzymane osoby w większości uczestniczyły w protestach rolników przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi obcemu kapitałowi i nierzetelnym przetargom.

"W tym kontekście postawienie im zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się ustawianiem przetargów na zakup ziemi wygląda jak ponury żart" - napisano. Jego ofiarami są niewinni ludzie - podkreślili związkowcy.

Przypomnieli też, że w zbliżających się wyborach kandyduje z listy PiS szef Komitetu Protestacyjnego Rolników Edward Kosmal, który jest jednocześnie szefem NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. "Możemy podejrzewać, że cała ta akcja jest elementem brudnej kampanii wyborczej i zemsty, która ma na celu zdyskredytowanie rolników" - podkreślili, uznając działanie służb państwowych za "haniebne i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa".

Według prokuratury do przetargów ograniczonych organizowanych przez szczeciński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych przystępowali rolnicy, którzy przed etapem licytacji uzgadniali kto wygra przetarg. Śledczy ustalili, że rolnik, który miał wygrać, oferował zapłacenie kwoty minimalnej za nieruchomość, a pozostali w ogóle nie przystępowali do licytacji. Rolnik wygrywał przetarg, a ziemia była sprzedawana za kwotę niższą niż ta, którą można byłoby uzyskać gdyby nie doszło do zmowy rolników - twierdzi prokuratura.

Sprawa dotyczy co najmniej kilkudziesięciu przetargów, a wartość ziemi będącej przedmiotem tych postępowań to co najmniej 6 mln zł. Aresztowani nie przyznali się do winy. Wobec czterech kolejnych podejrzanych prokurator zastosował w ubiegłą środę wolnościowe środki zapobiegawcze - dozory policji i poręczenia majątkowe od 30 do 50 tys. zł. Dwie osoby przyznały się do zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia. (pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ktoś
2015-10-10 10:15:24
Takie absurdy tylko w Polsce. Pan Wojciechowski najpierw jako szef NIK oskarżał Zimnickiego o zagarnięcia mienia ANR oraz złego nią zarządzania a dzisiaj ten drugi na podeście obrońców rolników których rzekomo agencja okradała. Panie Wojciechowski najpierw popytać z kim ma się do czynienia.
Olaboga
2015-10-09 22:37:57
Z tego wynika, że ani jedna prywatyzacja w Polsce, ani jeden przetarg na rozgrabionych PGR-ach nie odbył się zgodnie z prawem. Czy ten były pracownik AWRSP-ANR to pan Zimnicki?. Jak to możliwe, że przez 30 lat bezkarnie rozgrabiono tak duży majątek Narodowy, wręcz blokowano sprzedaż Ziemi rolnej polskim Rolnikom przy horrendalnej ilości jej wyprzedaży obcym?, Kto odpowie za potworne zniszczenia majątków, Zabytków i degradację żyzności gleby. Kto odpowie za stworzenie zagrożenia bytu fizycznego Narodu i zniszczenie rezerw zaopatrzeniowych żywności. Dlaczego dopuszczono by Polska stała się dużym importerem żywności- Nie wszystko można tłumaczyć Unią. Może by tak rozpocząć wyjawianie majątków prezesów Agencji Rolniczych i ich pracowników- wszystkich od początku łącznie z ich zagranicznymi kontami
info
2015-10-09 19:02:55
Norka. Pan Zimnicki nie miał nic wspólnego z wizytą pana Janusza Wojciechowskiego w Pyrzycach (9.10.2015 r.). Europosłem Wojciechowski włączył się w działania NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Pan Zimnicki uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Edwarda Kosmala z racji tego, że jest pełnomocnikiem grupy pyrzyckich rolników. Nie ma nic wspólnego z działaniami rolniczej Solidarności, a tym bardziej pana Janusza Wojciechowskiego. Więcej informacji facebook / Protest Rolników
norka
2015-10-09 18:04:30
Panie Wojciechowski niech się Pan mnie kompromituje z kimś takim jak Zimnicki.To karierowicz ,który za koryto gotowy jest na każdą formę udawania prawicowego działacza. Wyczuł koryto i drąży norę.....
Ślepcy
2015-10-09 16:59:11
A co pan minister i cytuję za panem ministrem "niezależna prokuratura" mają do powiedzenia o wykupie polskiej ziemi przez słupy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA