Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Premia dla młodych rolników

Data publikacji: 02 kwietnia 2016 r. 18:56
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Premia dla młodych rolników
Fot. Robert Stachnik  

Kolejne pieniądze są do wzięcia z programów Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Tym razem wsparcie jest adresowane do młodych rolników.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków od rolników, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat, a są zainteresowani uzyskaniem 100 tys. zł bezzwrotnej premii. Pieniądze wnioskodawca otrzyma w dwóch ratach (pierwsza w wysokości 80 proc., a pozostała kwota – po realizacji biznesplanu) i są one traktowane jako pomoc na rozpoczęcie działalności w gospodarstwie rolnym. Zgodnie z przepisami rolnik musi spożytkować całą przyznaną pomoc na inwestycje związane z działalnością rolniczą albo przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

W ramach całego PROW 2014-2020 na wsparcie dla młodych rolników przeznaczono 718 mln euro.

– Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będą mogli uzyskać także wnioskodawcy, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, a więc m.in. wystąpili o płatności bezpośrednie – podaje biuro prasowe ARiMR.

O pomoc mogą się starać rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO), jest nie mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro. Pod uwagę brane są również kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy (rolnik, od momentu doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, ma trzy lata na uzupełnienie wykształcenia). Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstw jest niższa niż krajowa – gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.

To już drugi nabór wniosków o wsparcie dla młodych rolników – poprzedni odbył się na przełomie sierpnia i września zeszłego roku. Wówczas o bezzwrotną premię ubiegało się 3313 osób. 407 z nich nie spełniało wówczas warunków do otrzymania wsparcia, z powodu m.in. złożenia wniosku o wypłatę dopłat bezpośrednich wcześniej niż wniosku o przyznanie premii dla młodych rolników. Teraz, dzięki nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa, będą mogli starać się o taką pomoc.

Powiatowe biura ARiMR będą przyjmowały wnioski do 29 kwietnia. Można je dostarczyć osobiście albo listem poleconym.

(żan)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA