piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Premia dla młodych rolników

Premia dla młodych rolników

Premia dla młodych rolników
Data publikacji: 2016-04-02 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 1353 126718

Kolejne pieniądze są do wzięcia z programów Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Tym razem wsparcie jest adresowane do młodych rolników.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków od rolników, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat, a są zainteresowani uzyskaniem 100 tys. zł bezzwrotnej premii. Pieniądze wnioskodawca otrzyma w dwóch ratach (pierwsza w wysokości 80 proc., a pozostała kwota – po realizacji biznesplanu) i są one traktowane jako pomoc na rozpoczęcie działalności w gospodarstwie rolnym. Zgodnie z przepisami rolnik musi spożytkować całą przyznaną pomoc na inwestycje związane z działalnością rolniczą albo przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

W ramach całego PROW 2014-2020 na wsparcie dla młodych rolników przeznaczono 718 mln euro.

– Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będą mogli uzyskać także wnioskodawcy, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, a więc m.in. wystąpili o płatności bezpośrednie – podaje biuro prasowe ARiMR.

O pomoc mogą się starać rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO), jest nie mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro. Pod uwagę brane są również kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy (rolnik, od momentu doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, ma trzy lata na uzupełnienie wykształcenia). Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstw jest niższa niż krajowa – gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.

To już drugi nabór wniosków o wsparcie dla młodych rolników – poprzedni odbył się na przełomie sierpnia i września zeszłego roku. Wówczas o bezzwrotną premię ubiegało się 3313 osób. 407 z nich nie spełniało wówczas warunków do otrzymania wsparcia, z powodu m.in. złożenia wniosku o wypłatę dopłat bezpośrednich wcześniej niż wniosku o przyznanie premii dla młodych rolników. Teraz, dzięki nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa, będą mogli starać się o taką pomoc.

Powiatowe biura ARiMR będą przyjmowały wnioski do 29 kwietnia. Można je dostarczyć osobiście albo listem poleconym.

(żan)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie