piątek, 16 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Miasto betonowego ogrodu?

Miasto betonowego ogrodu?

Miasto betonowego ogrodu?
Data publikacji: 2018-05-16 06:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 3495 327704

"Skrajna ignorancja i brak wiedzy, a to w połączeniu z arogancją władzy" - według dr Heleny Freino tak wygląda polityka obecnie rządzących Szczecinem wobec miejskiej zieleni. Tezę tę przedstawiła podczas wtorkowego protestu przeciwko wycince drzew na niespotykaną dotychczas skalę - jak oceniają aktywiści Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, organizatorzy wydarzenia.

Zdaniem dr Freino, urbanistki i uniwersyteckiej wykładowczyni:

- Władze miasta teraz zamieniają pusty slogan "floating garden", czyli miraż Szczecina jako pływającego ogrodu, w miasto betonowego ogrodu. Od lat w zieleni miejskiej dzieje się wiele złego. Zieleń jest niszczona i suwana cichaczem. Bez konsultacji społecznych, bez pytania szczecinian o zdanie. W końcu dojdzie do tego, że drzewa będziemy tylko malowali na ścianach.

Dodawała:

- Kompletnie się zapomina i ignoruje życiodajną rolę drzew, które filtrują i oczyszczają powietrze, onbniżają temperaturę w miastach, jakie mają nie tylko wpływ na sferę naszego zdrowia, ale również spełniają funkcje społeczne, a nawet ekonomiczne.

Społeczne, bo zieleń tworzy lepsze miejsca do życia. Jej obecność wpływa pozytywnie na ludzkie nastroje. W jej otoczeniu lepiej się wypoczywa, ale również pracuje. Ma znaczenie ekonomiczne, bo jak dowodzą wyniki badań naukowych, biznes prowadzony w sąsiedztwie przyjaznej zieleni ma większe szanse na sukces. Tymczasem w Szczecinie...

- Wycina się stare drzewa, bo - jak tłumaczą służby odpowiedzialne za stan miejskiej zieleni - kolidują z inwestycją, wizją kiepskich architektów krajobrazu, bo nie są dość ładne albo pod pozorem zagrożenia, choć nikt nie bada ich pni oraz korzeni przy użyciu nowoczesnych urządzeń, jak tomografu komputerowego. Wycina się drzewa, bo komuś nie pasują. Co w obecnym XXI wieku jest już barbarzyństwem! - mówiła dr Freino.

Uczestnicy spotkania podawali wiele przykładów na złą politykę władz miasta i Zakładu Usług Komunalnych wobec miejskiej zieleni. Jak nasadzenia przy "Pleciudze" trzykrotnie powtarzane, bo z uporem sadzono drzewa na sieci ciepłowniczej, na której kolejno umierały. Jak zniszczenie zielonego niegdyś pl. Solidarności. Przypominano plan usunięcia drzew z przyzamkowej skarpy i kolejnych - blisko tysiąca - pod trasę, jaka wkrótce na zawsze przemieni zielony pejzaż Łękna i Pogodna. I ostatnie wydarzenia: piły w tzw. alei fontann oraz skwerze im. Badetki. Skandaliczny charakter tych wycinek doprowadził właśnie do fali protestów, do społecznego wrzenia w Szczecinie.

- Pod pozorem pielęgnacji przycina się korony drzew nieumiejętnie, zaburzając ich statykę, osłabiając żywotność dopuszczając patogeny. Niszczy się drzewa solanką, bo koszty zimowego odśnieżania przy jej pomocy ocenia się krótkowzrocznie. Nie wliczając w nie przyszłych kosztów uszkodzeń nawierzchni, samochodów, pieszych butów. A potem drzewa wycina, bo zagrażają bezpieczeństwu, gdy tylko spadnie z nich gałęź. Mam nadzieję, że nie ważą się podnieść ręki na platany z Jasnych Błoni, choć z nich spadają, jak w ostatnią niedzielę, potężne konary - dodawała dr Helena Frejno.

Jaki stąd wniosek?

- Pielęgnacją zieleni w Szczecinie zajmują się szkodniki. Cały ZUK jest do wymiany. ZUK na bruk! - akcentował Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. - Tym bardziej, że pod względem zieleni urządzonej Szczecin zajmuje w Polsce ostatnie miejsce wśród miast wojewódzkich! Wstyd!

W proteście uczestniczyło około 50 osób. Było też transmitowane w internecie. Do uczestników zgromadzenia nie wyszedł ani przedstawiciel Zakładu Usług Komunalnych, ani Urzędu Miejskiego.

A. NALEWAJKO

Fot. Ryszard PAKIESER

Miasto betonowego ogrodu? Miasto betonowego ogrodu? Miasto betonowego ogrodu? Miasto betonowego ogrodu? Miasto betonowego ogrodu? Miasto betonowego ogrodu? Miasto betonowego ogrodu? Miasto betonowego ogrodu?

Komentarze

ln
Nie warto już nic pisać. Pozjadaliście wszystkie rozumy. Musicie się przekonać na własnej skórze. A to już niedługo... Trzymaj się mały (chłopiec ze zdjęcia w niebieskiej bluzie). :/
2018-05-16 23:24:18
rada
Niech każdy człondek PiS posadzi jedno drzewo w Szczecinie, a Krzystek niech poda się do dymisji
2018-05-16 22:12:38
Azalia
Kto daje pozwolenia na budowe deweloperom? wciskają domy w wolne miejsca zamiast zieleni - ten ulubieniec firma Siemaszko to tak wykorzystuje dzialke budowlana ze tylko mieszkania bez trawnikow - to wyglada jak fabryka betonu a nie mieszkania - tak spoldzielnie nie budowaly w czasach swojej swietnosci - deweloper za kase - ludzie opamietajcie sie nie kupujcie chlamu - deweloperzy zabieraja osiedlom zieleń
2018-05-16 22:05:43
Mieszkanka
Gó...burza i tyle. Drzewa kwalifikują się do wycinki to trzeba je wyciąć. Zgodę na wycinkę wydaje kilka osób, jednostek, nie jedna. Widać od razu, że te lipy długo nie pociągną, taka kolej rzeczy. Bezpodstawna afera dla afery.
2018-05-16 20:51:25
Hanza
Koniec dyskusji proszę. Nie dajmy się zwariować i poklaskiwać paru niedorozwiniętym oszołomom ze stowarzyszenia plus emerytowana doctor od wszystkiego czyli od niczego. Myśleć,to nie boli!
2018-05-16 19:57:53
Było pięknie.
PL. Solidarności zabetonowano. Czy pamiętacie jaka tam była wspaniała kompozycja kwiatów i krzewwów ? A teraz beton , beton i jeszcze raz beton. Kto to projektował ? Jakieś betonowe oszołomy. A czy pamiętacie jak przy Bramie Portowej rosło kilka tysięcy czerwonych róż ? Rewelacja. Komu to ku... przeszkadzało ?
2018-05-16 18:37:58
Radzimir
W Szczecinie potrzeba więcej drzew.
2018-05-16 18:19:56
wycinka
wycinać jak najwięcej bo drewno jest potrzebne do kominków - reszta się nie liczy Prezydent Jurczyk wymusił na Krzywoustego drzewa i teraz jesienią liście lecą
2018-05-16 17:56:34
tonik
W żadnym mieście na świecie drzewa nie mogą rosnąć byle gdzie i byle jak . Infrastruktura miejska ma swoje prawa i trzeba to rozsądnie regulować Gdzie trzeba wyciąć to wyciąć i nasadzić nowe.
2018-05-16 16:14:07
Do @andrzej
Jesteś chorym zdesperowanym o inteligencji niemowlaka oszołomem. Dyskusja jest ci obca bo masz jedynie pierwotne instynkty. Nażreć się, wykasztanić i iść do wyra. Plus płakać i wrzeszczeć jak inne barany ze stada.
2018-05-16 16:10:39
odlot
Geriatria w schroniskach dla zwierząt, tomografia komputerowa dla drzew... no nieźle się lewaki rozpędzają. Człowiek nie jest im do niczego potrzebny.
2018-05-16 14:35:24
mieszkaniec
Wg informacji spoldzielnic srodmiescie na grabowie planowane sa kolejne wycinki drzew, nie rozumiem po co wycinac zdrowe drzewa ktore maja liscie, jak drzewo bedzie chore to samo uschnie i mozne je wyciac, no coz skutki lex syszko macie...
2018-05-16 13:53:30
@Andrzej
Wycinasz? Robisz na tym kasiorę? To morda w kubeł!
2018-05-16 13:34:32
Zgłosić do CBA Zakład Usług Komunalnych
Należy zawiadomić CBA o powiązaniach osobowych między pracownikami ZUK, a firmą AGROSERWIS Szczecin. To są powiązania korupcyjne. Przedstawiciele ZUK dostają łapówki za jak największą liczbę wyciętych drzew i krzewów. Stąd całe miasto idzie pod pień. Czy ktoś się tym zajmie w ogóle?
2018-05-16 13:22:30
@ "o"
Takiś radykalny. A dziadkowie Za Bugiem tonęli w zieloności i byli szczęśliwi. A o pomidorach to nawet nie słyszeli.
2018-05-16 12:25:01
Przeohydne są "ogródki" przed ładnymi, już zabytkowymi domami na Jana Pawła II na odcinku od pl
Grunwaldzkiego do U.M. ogrodzone wysokimi, żelaznymi, ciężkimi ogrodzeniami. W dodatku niektóre przysypane wybielonymi kamieniami. Wyglądają jak zadbane zbiorowe mogiły. Filharmonia przebita. Czyj to pomysł !!!?
2018-05-16 11:57:10
Ciapuła
Jak już ktoś wcześniej napisał kolesiostwo ma się dobrze ! wyrzyna się stare drzewa pod pozorem bezpieczeństwa a w ich miejscu- w najlepszym razie sadzie się małe badyle które może wytrzymają ze dwa sezony, i tak pan Krzystek i jego wesoła kompania zastał Szczecin zielony a zostawi betonowy .
2018-05-16 11:00:55
Tekla
Nie ma jak beton - i głowy też betonowe u władz!
2018-05-16 11:00:29
Ćwir, ćwir.
Słowiki lubią siadać na drzewach.
2018-05-16 10:13:43
fgd
Najgorzej, że na nowych osiedlach praktycznie nie ma drzew. Najczęściej są jakieś pojedyncze krzaczki.
2018-05-16 10:07:08
o
co za brednie...jak pani doktor duszno niech sobie hoduje pomidory w doniczce na parapecie okna- swoją pierdołowatością się pożywi.
2018-05-16 09:57:17
Kasa, kaska, kasiorka...
Jedną z firm dokonujących wycinki jest AGROSERWIS Sz-czecin.Obaj prezesi byli onegdaj pracownikami ZUK i zarządzali drzewami i zielenią na Cmentarzu Centralnym.Ich koleżankami są są panie ze Stowarzyszenia Chirurgów Drzew.Mają wspólny adres i siedzibę i wspólny biznes... W tym, 2018r. prezesi dokonali zakupu trzech samochodów dostawczych a prezesi nowych osobowych. Została też zakupiona nastepna,nowa maszyna do rozdrabniania drewna na wióry. Rąbią i tną nieustannie mimo wiosny , kwitnienia drzew i lęgu ptaków. A to tylko jedna z firm... Zlecenia z ZUK płyną...
2018-05-16 08:53:25
Wreszcie ktoś inteligentny i rozsądny głośno wypowiedział się w Szczecinie !!!
Brawo Pani Doktor! Zarzynają Szczecin, bo rozkradać już trochę się boją.
2018-05-16 08:38:53
bieta
Jako zwykła szczecinianka obserwuję, co się dzieje w naszym mieście i czasem również wyrażam swoje obawy czy sprzeciw wobec sposobu , w jaki traktuje się u nas drzewa. Czuję się jednak bezsilna. Sekunduję Pani dr Helenie Freino i Szczecińskiemu Ruchowi Miejskiemu i dziękuję za ich wysiłki. Mam nadzieję, że uda im się zastopować dalszą degradację zieleni. Mam wciąż w pamięci miejsca w Szczecinie przed laty bujnie udekorowane drzewami, krzewami i kwiatami , z których byliśmy tacy dumni i znani w Polsce i z żalem obserwuję jak powoli niszczeją lub znikają.
2018-05-16 08:36:47
Antydebil
Cyt. Władze miasta teraz zamieniają pusty slogan "floating garden", czyli miraż Szczecina jako pływającego ogrodu, w miasto betonowego ogrodu....kiedyś już odnosiłem się do tego hasła Ten pusty slogan to genialny pomysł. Można przez lata robić różne dziwne inwestycjie wydając pieniążki tu i tam a na koniec stwierdzić: Nie wyszło...no ale przecież taki był klimat. Myślę że komuś brakuje szerszego spojrzenia na rolę starych drzew w niemłodym przecież mieście, które mimo trudnych warunków w jakich egzystują dają sobie radę ciesząc oczy i płuca. Jednym słowem zaścianek. I na koniec pytanie: Czy może ktoś wie co się dzieje z drewnem pozyskanym z tych wycinek? Zarabia na tym miasto, czy może prywatna firma?...
2018-05-16 08:01:15
Architekt
Tej Freino zupełnie rozum odebrało ale na to,niestety,nie ma lekarstwa.
2018-05-16 07:55:52
srm
Szkoda, że to przed wyborami, ale cóż - pewnie jacyś naiwni i tak się złapią.
2018-05-16 07:47:42
Chronić zieleń.
Zieleń to wielki skarb Szczecina. Wielu ludzi zamieszkało tu właśnie ze względu na wspaniałą przyrodę. Niestety od jakiegoś czasu trwa niszczenie przyrody. Jest w Szczecinie kilka pseudo firm architektonicznych , które cierpią na chorobliwą nienawiść do zieleni. Ich hasło to : zabetonować Szczecin. Może trzeba zabetonować ich mózgi.
2018-05-16 07:44:17
Andrzej
Przepraszam. Kto to jest ta pani freino? Jakie ma wykształcenie i doświadczenie aby wypowiadać się w kwestii zieleni? Czy ma specjalizację z dendrologii. W jakich czasach otrzymała wykształcenie? Czy od tamtej pory uzupełniała je o nowe trendy w zieleni? Czy powiedziała wczoraj coś sensownego poza ogólnikami?
2018-05-16 07:31:11
Popieram
Niestety 100 procent racji! Odwiedziłem Nowe Warpno w zeszła niedziele niby ładnie ale.. zabetonowane i zakostkowana miejscowość! Totalna patelnia!!! I taki będzie Szczecin! Choroby płuc, duszności, astma i takie tam to jak by żyć w kamieniołomie. I wszędzie na siłę wciskanie deweloperki! Ciasno i coraz ciaśniej! Smutne!
2018-05-16 07:19:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy