sobota, 16 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki

Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki [GALERIA, FILM]

Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki
Data publikacji: 2018-05-15 17:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 3307 327677

We wtorek, w tzw. alei fontann, Magdalena Grycko - ogrodnik miasta przyznała, że za zieleń Szczecina odpowiadają nie dendrolodzy, tylko jej podwładni: przygotowani merytorycznie i doświadczeni pracownicy Zakładu Usług Komunalnych. Jednak ostatnio ich działania - szczególnie zlecenia na wycinkę drzew - budzą falę społecznej krytyki. Recenzja Pawła Adamczyka, dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM jest wręcz druzgocąca: „Temat Skweru Badetki, wcześniej pl. Rodła a teraz al. Jana Pawła II wskazuje na kompletny brak wyczucia po stronie pracowników zlecających te prace i brak świadomości tego, co się dzieje. Dlatego chyba niezbędne będzie ręczne sterowanie".

Szczecinianie nie zdołali obronić wiekowych drzew na pl. Rodła przed działającymi na zlecenie ZUK pilarzami. Jednak siła społecznych protestów, jaką pociągnęła za sobą wycinka drzew - wbrew zaleceniom zarówno rzędu marszałkowskiego, jak i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, na dodatek w okresie ochronnym dla ptaków - na skwerze Badetki i w tzw. alei fontann, zmusiła władze Szczecina do zrewidowania pracy Wydziału Zieleni ZUK. Jeszcze w poniedziałek, gdy szczecinianie aktywnie stanęli w obronie wycinanych lip w al. Papieża Jana Pawła II, do dyrekcji Zakładu dotarł mail z magistratu: „Bardzo proszę byśmy wstrzymali natychmiast wszystkie wycinki drzew prowadzone na zlecenie ZUK w pasie drogi i w ramach inwestycji. Oczekuję informacji o tym, co zamierza Zakład zlecić do realizacji w najbliższym czasie w ramach realizacji swoich zadań. (…) Bez zgody z naszej strony nie ma mowy o kontynuacji prac". Autorem noty z adnotacją PILNE był dyrektor Paweł Adamczyk.

- Czy to mail od dyrektora powstrzymał wycinkę w alei fontann, czy jednak siła społecznego protestu? - „Kurier" zapytał ogrodnik miasta podczas wtorkowego (15 bm.) briefingu w tzw. al. fontann.

- Myślę, że obie te sprawy miały wpływ, się nałożyły - odpowiedziała Magdalena Grycko. - Nie mamy jeszcze wskazania, żadnej decyzji z Wydziału, gdzie miałyby być kontynuowane wycinki.

ZUK zabiegał o wycinkę 9 lip w tzw. al. fontann. Wcześniej, przez cały sezon wegetatywny, ich stan oceniali nie dendrolodzy lecz specjaliści Wydziału Zieleni: biolodzy, architekci krajobrazu i ogrodnicy. Zgodnie uznali, że drzewa…

- Są w złym stanie fizjologicznym, stanowią zagrożenie dla pasa ruchu drogowego i ludzi, nie mają ani waloru przyrodniczego, estetycznego - mówiła dyr. M. Grycko. - Proszę wierzyć, naszym zadaniem… nam zależy, żeby miasto było zielone, więc dbamy o wymianę pokoleniową drzew szczególnie w pasie drogowym. Nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa. Ono jest naszym priorytetem.

Podczas wtorkowego briefingu od reprezentacji ZUK nie usłyszeliśmy, czy władze miasta mają przygotowany program pielęgnacji drzew w mieście, dlaczego lata zaniedbań w pielęgnacji drzewostanu doprowadziły do jego obumierania, a w konsekwencji realnego zagrożenia dla ludzi i mienia, a też dlaczego decyzje o wycince nie są podejmowane w oparciu o wiarygodne badania tomografii pni, ani nawet w konsultacji z dendrologami.

- Niestety, w przekazanym ZUK poleceniu natychmiastowego wstrzymania wycinki drzew nie widzę troski o zieleń tylko kalkulację obliczoną na jesienne wybory - sprawę komentował radny Marek Duklanowski, przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska Rady Miasta Szczecina. - Nie ma słowa o pielęgnacji drzewostanu np. w parku Żeromskiego, o zaniechaniu dalszego betonowania miasta, zapewnieniu drzewom ochrony przed zimowym soleniem dróg, o nieuszkadzaniu korzeni przy zakładaniu sieci podziemnych, o zapewnieniu większej powierzchni biologicznie czynnej ażurowymi kratkami, a nie asfaltowaniu wszystkiego, jak leci, przez co w Szczecinie mamy problem z odprowadzeniem wód opadowych, a zieleń usycha pozbawiona dostępu do wody. Tak po szczecińsku, brakuje troski o zieleń. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. i film Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Ostatnie wycinki drzew w Szczecinie - prowadzone mimo zapisów ustawy o ochronie przyrody, a wbrew zaleceniom RDOŚ oraz urzędu marszałkowskiego - bulwersują szczecinian. Na tyle mocny to głos opinii publicznej, że magistrat przejął „ręczne sterowanie zielenią" z kompetencji ZUK - co podczas wtorkowego briefingi w „al. fontann" przyznała Magdalena Grycko, ogrodnik miasta.

 

Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki Ręczne sterowanie w zieleni. Głośne echa wycinki

Komentarze

@Drzewo za drzewo
Każda akcja uświadamiającą ma sens. Inaczej garstka oszołomów od wróbelków zdominuje przestrzeń publiczną żądając konsultacji społecznych nad każdym drzewkiem. A to chore i destruktywne.
2018-05-16 17:46:58
Młodym?
Czy na pewno młodym Pani doktor to chyba leciwa i z małą wiedzą
2018-05-16 17:42:46
A czy misiu?
A czy misiu masz świadomość że będziesz kaleką jak ci pierd... konar na głowę. I co? Pójdziesz do sejmu po rentę jako aktywista? Dostaniesz na pampersy i opiekunkę?
2018-05-16 17:40:23
Miś
A czy ta pyskata paniusia ma świadomość, ze życie jednego drzewa w mieście ma nieporównywalnie wyższą wartość od niej samej?
2018-05-16 08:33:19
Drzewo za drzewo
to zabawa, nie ochrona przyrody. Dobrze, że młodym ludziom nie jest obojętny los drzew. Walka z zanieczyszczeniem środowiska, to największe wyzwanie przed jakim stoją. Jedyne i najtrudniejsze.
2018-05-16 00:07:24
Pikuś
Dał nam przykład Szyszko, jak wycinać mamy!
2018-05-15 22:43:17
Jpanna
Czas na wycinkę był do marca i koniec nie można być takim ignorantem
2018-05-15 22:07:20
Ksawery
Myślący troszkę mają swój pogląd. Reszta jak te barany chwyta temat i doszukuje się w wycince zbrodni na drzewostanie. Zróbcie ankietę czy jest w ogóle sens ingerencji przez człowieka w świat przyrody w mieście. Niech zarasta, wali się na ulicę, zabija przechodniów, niszczy samochody, tworzy niekontrolowany chaos aby spełnić marzenia grupy oszołomów i dać paliwo pani redaktor.
2018-05-15 21:25:52
Życzliwy
Na ulicy Bogusława pomiędzy ul.Łokietka i Jagiełły stoi rozłożyste drzewo ,które chyli się ku upadkowi.Mimo zlecenia jego przycięcia Zakład Usług Komunalnych od prawie roku nie jest w stanie wywiązać się z tego.Mimo licznych apeli członków wspólnoty zawsze ZUK ma jakiś powód by tego nie zrobić.Za co oni biorą pieniądze? Musi dojść do tragedii?
2018-05-15 20:59:32
szczecin
Ogrodnik Szczecina to najgorszy ogrodnik bez wiedzy
2018-05-15 20:55:09
Beata
Czyli zadyma o nic. Grupa bezrobotnych szuka poklasku nie bacząc na realne zagrożenie. Nie wycinać bo ptaszki ważniejsze od życia przechodniów. Skończcie bo szkoda na ten temat tlenu. Każdy ruch w sieci generuje dwutlenek węgla, który niszczy zieleń 😁
2018-05-15 20:11:11
~
Dlaczego A.Nalewajko nie broniła puszczy białowieskiej? Bo tam ciął PiS :-)
2018-05-15 19:33:49
123
Duklanowski od teraz będzie też znał się na zieleni?
2018-05-15 19:31:08
]
To, że ma się znanego ojca, nie oznacza, że jest się dobrym w swojej dziedzinie.
2018-05-15 17:37:07
SromotnikBezwstydny
Bez komentarza... "Słuchaj nas! Niebo jest chore, las moknie, w niebie dziurawe jest dno. Popatrz: dziewczyna przy oknie siedzi i gapi się w noc. Gdy ją zapytasz, co w oknie widzi, odpowie ci to; drzewa zbierają się w drogę, słychać po nocy ich głos: Trzeba wreszcie coś postanowić, trzeba ludzkiej położyć kres zachłanności! Dłużej już czekać nie mogą widząc niepewnym swój los. Drzewa zwołują się w drogę, słychać po nocy ich głos... Słuchaj no ty, słuchaj no ty, z tej strony rzeki! Słuchaj no ty, słuchaj no ty, po tamtej stronie! Chyba już czas, pora, by iść, świt niedaleki. Gdy wyjdziecie z domów o świcie, z domów swoich na drogę, cóż zobaczycie? Stało się przecież na koniec to, co musiało się stać, wielkim zielonym pochodem drzewa ruszyły przez świat. Słuchaj no ty, słuchaj no ty..." http://www.bibliotekapiosenki.pl/utwory/Drzewa_ruszaja_w_droge/tekst
2018-05-15 17:34:30
Rowerowy Szczecin
I znów paru starych frustratów zablokowało poszerzenie ścieżki rowerowej...
2018-05-15 17:04:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy