piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów

Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów [GALERIA]

Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów
Data publikacji: 2018-05-14 17:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-15 10:17
Wywietleń: 1865 327587

Kolejny przypadek ingerencji w zieleń - na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych - w okresie ochrony ptasich lęgów. Kolejny - po skwerze im. Badetki - związany ze skutecznym społecznym protestem, którego efektem jest powstrzymanie pilarzy. Tym razem do skandalu doszło w poniedziałek 14 maja, w al. Papieża Jana Pawła II, a konkretnie na odcinku zwanym aleją fontann.

Szczeciński ZUK zdobył pozwolenie na wycięcie 9 drzew. Zlecenie wydał na 6. Bo jedna z lip zaczęła lepiej rokować, niż to się wcześniej miejskim specjalistom od zieleni zdawało. W koronach dwóch kolejnych ptaki uwiły gniazda i wychowują młode. A że są w okresie ochronnym… Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska (z 16 grudnia 2016 r.) w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt obowiązuje zakaz „niszczenia siedlisk i ostoi, które są ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, a także zakazy niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd oraz innych schronień, jak również umyślnego płoszenia lub niepokojenia".

Dlatego, gdy pilarze ruszyli na drzewa, szczecinianie stanęli w obronie przyrody: zarówno zieleni, jak i ptasich lęgów. Na tyle byli zdeterminowani i skuteczni, że wymusili na ZUK zmianę planów. Wycinka trzech drzew została powstrzymana. Na jak długo? Na pewno do wtorku (15 bm.), do godz. 13 - na kiedy zostało wyznaczone spotkanie społeczników z przedstawicielami ZUK oraz szczecińskiego magistratu. Otwarte dla wszystkich - publiczne - na miejscu, czyli właśnie w alei fontann.

Czy to kolejny przypadek, gdy - jak sugeruje Szczeciński Ruch Miejski - „Gmina Miasto Szczecin udowadnia, że nie potrafi właściwie przebudować własnych obszarów zieleni"? Może następny przykład braku troski o przyrodę i nadzoru nad nią? Szczecinianie w większości oceniają: SKANDAL. I na tzw. alert w społecznościowym portalu organizują się - jak widać skutecznie - w obronie szczecińskiej zieleni. ©℗

(an)

Fot. Szczeciński Ruch Miejski/Marek KLASA

Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów Szczecinianie w obronie zieleni i ptasich lęgów

Komentarze

drzewa
Proponuję wyciąć wszystkie drzewa w mieście, a potem obserwować wzrost zachorowalności na raka płuc wśród mieszkańców Szczecina. Deal?
2018-05-15 09:10:20
wczoraj
Wczoraj w ramach budowy ścieżki rowerowej wycięto trzy zdrowe drzewa! ( parking przy 26 kwietnia) ale co tam , buduje się piękne deptaki z pięknej kostki i ani grama trawy , zieleni! Hura zabetonowaliśmy centrum i dalej naprzód w inne dzielnice! Więcej kasy dla wykonawców i kieszeni łapówkarzy!!!
2018-05-15 07:12:32
Lechosław
W Szczecinie potrzeba więcej drzew. Drzewa mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i zmniejszają rakotwórczy smog.
2018-05-14 22:02:40
Maciej
I puszcza itd. I ciągle wałkowany temat. Ptaki, żuki, skowronki. I co? Piramida i wzgląd na bezpieczeństwo przede wszystkim. Coś się chyboce to wycinacie. I tego żądam od urzędników. I chwała wam za to.
2018-05-14 21:51:21
Lesnik
Wyciac wpien i posadzic wszystkie jednej wysokosci a nie potpierac Druga strona od lotnikow do grunwaldzkiego jest stara i wyciac
2018-05-14 20:42:41
family
Skwer im. Telesfora Badetko!!! Proszę nie odmieniać.
2018-05-14 20:30:30
pustynia
Kużwa po co drzewa w mieście - wszystkie wyciąć będzie porządek a tak tylko kłopot
2018-05-14 20:15:45
Robert
Pozdrawiam Teodora. I zapraszam po tabsy do lekarza pierwszego kontaktu. Więcej telewizji i teorii "grupy trzymającej władzę". Leć ratować bezbronne suche patyki. Powodzenia.... u lekarza od głowy.
2018-05-14 20:13:33
Teodor
Pozdrawiam wszystkich hejterów na usługach grupy trzymającej władzę w tym mieście. Naprawdę myślicie, że głupi naród to - czyli wasz fałszywy obraz świata - kupi? Zapewniam was: przykład Polski pokazuje, że Goebbels się mylił!
2018-05-14 19:44:35
Wiola
Do "sorry" Wszystko jasne ale biorąc pod uwagę przyrodę i tych samozwańczych ekologów żaden termin nie będzie dobry. Ja nie chcę być pod takim drzewem jak będzie kolejny huragan w mieście. A ten już za kilka dni. Zostanę w domu bo ktoś się przestraszył bandy krzykaczy. I ze spaceru nici. To moje miasto i mam prawo czuć się bezpieczny.
2018-05-14 19:29:20
Jazon
Znowu ekologiczni idioci w akcji.
2018-05-14 19:23:42
sorry
Jeśli jest ekspertyza o złym stanie drzewa a w ich miejsce posadzą inne to nie wiem w czym problem. Drzewa też nie żyją wiecznie a te w miastach krócej niestety. Tylko termin wycinki nie trafiony.
2018-05-14 19:14:15
Gonzo
Jak widać dopiero ktoś się wziął porządnie za bezpieczeństwo w tym mieście. Brawo, oby tak dalej. Taki konar w zeszłym roku rozwalił mi porządnie auto. Dobrze że w nocy bo strach pomyśleć co by było gdyby. A tak apropos, czy suche drzewo daje tlen??? Czy walczy ze smogiem??? Czy daje schronienie ptakom??? Nie jestem ekspertem ale.... to wiedza z podstawówki.
2018-05-14 19:11:40
Opanujcie się
Na zamieszczonym zdjęciu widać suche drzewo. Jak spadnie komu na głowę, będziecie odpowiadać?
2018-05-14 19:04:36
To siok
Ale afera!!! Czy aby na pewno tego warta? Zawiązać społeczny komitet ochrony sucharów i niepokoju gołębi. Więcej zastanych chodników w mieście. Ogłaszam konkurs komu pierwszemu spadający konar rozwali głowę, wykole oko, połamie kręgosłup tak że będzie warzywem. Żałosne.
2018-05-14 18:53:35
'76
Piękne suchary uchronione przed wycięciem. Ale jak spadnie taki suchy konar na pusty łeb jakiegoś pseudo-aktywisty, to będzie wielkie larum