Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Marynarskie ślubowanie pierwszoklasistów

Data publikacji: 08 października 2016 r. 14:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Marynarskie ślubowanie pierwszoklasistów
 

Szczecińska Szkoła Podstawowa nr 63 nosi imię Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców. Nic więc dziwnego, że pierwszoklasiści składając ślubowanie przechodzą coś co przypomina marynarski chrzest równikowy.

Uroczystość przebiega według scenariusza, w którym najmłodsi ruszają w daleki rejs, pełnen przygód, z odwiedzaniem kolejnych wysp – Odwagi i Dzielności, Umiejętności, Gimnastyki, i Zabawek. Dopiero, gdy, mali załoganci dzielnie pokonali wszystkie rafy i mielizny, poradzili sobie z wszystkimi zadaniami i zostali dopuszczeni do ślubowania. Przyrzekali z przejęciem – „…być koleżeńskimi i pomocnymi w potrzebie; nie zapominać o czarodziejskich słowach „proszę, dziękuję, przepraszam”; sumiennie wykonywać swoje uczniowskie obowiązki; (…) swoją nauką i zachowaniem sprawić radość rodzicom i nauczycielom; kochać naszą Ojczyznę – Polskę”. 

     Podobne „morskie” ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych mają też miejsce w innych szczecińskich szkołach, mających za patronów ludzi morza, jak w SP 56 im. kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza, w SP 37 im. kpt.ż.w. Antoniego Ledóchowskiego, czy w SP 23 im. Mariusza Zaruskiego, a także w SP 2 w Gryfinie im. kpt.ż.w. Mamerta Stankiewicza, i w innych placówkach oświatowych, szczególnie w uczestniczących w Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Do tego dodać też trzeba „morskie” szczecińskie przedszkola, jak PP 27 „Żagielek”, czy PP 65 „Zatoczka”. 

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA