czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Kultura > Znad morza do Kapitańskiej

Znad morza do Kapitańskiej [GALERIA]

Znad morza do Kapitańskiej
Data publikacji: 2016-09-24 18:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1588 156311

W Galerii Kapitańska w Szczecinie otwarto wystawę malarstwa „Morskie inspiracje. Międzyzdroje 2016”. Jest ona efektem III Ogólnopolskich Spotkań Twórców Malarstwa Współczesnego, które w Międzyzdrojach zorganizowała Kapitańska wespół z Fundacją „Ars et Bonum” i międzyzdrojskim Międzynarodowym Domem Kultury. 

Wernisaż, na który przybyli znani szczecińscy artyści, właściciele galerii i biznesmani, zaczął się krótkim koncertem gitarowym Krzysztofa Meisingera. Specjalnie dla artystów zagrał on „Koyunbabę” Carlo Domeniconiego, utwór jakby dla siebie napisany.

Uczestników pleneru przedstawiały Irena Daniel-Osina, jego kurator i kustosz Kapitańskiej, oraz Danuta Falkowska z Fundacji Ars et Bonum. W słowie wstępnym dyrektor Muzeum Narodowego, Lech Karwowski, podkreślał, że działalność galerii chroni to, co dla sztuki jest niezwykle ważne, a bez czego nie miałaby sensu: możliwość intymnego kontaktu odbiorców z dziełami artystów. Wspomagają to plenery, które galeria organizuje.

Maciej Pirczewski, prezes zarządu fundacji Ars et Bonum, przypomniał, że w ciągu pięciu lat istnienia Kapitańska zorganizowała sześćdziesiąt wydarzeń artystycznych –wernisaży, wystaw, spotkań – oraz trzy plenery w Międzyzdrojach.

Czternaścioro artystów prezentuje na wystawie swoje obrazy. Są wśród nich są bardzo ciekawe pejzaże szczecińskie Andrzeja Sadowskiego (Łódź), kompozycje, portrety i martwe natury Iwo Birkenmajera (Kraków), inspirująco nawiązujące do malarstwa holenderskiego, kolorystyczne i frapujące „Zaklinanie deszczu” Anny Kaczor (Wejherowo), miniatury Marii Skoczek-Wojnickiej (Kraków). Duże wrażenie robią m.in. wyraziste martwe natury Marii Sadowskiej (Łódź).

Wystawa, zorganizowana w cyklu „Niech żyją artyści”, będzie czynna do 7 października. Galeria (ul. Kapitańska 2) zaprasza we wtorki-piątki, w godz. 16-19.

(b.t.) 

Fot. Ryszard PAKIESER

Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej Znad morza do Kapitańskiej

Komentarze

@sztuka...
jam nie z Ciecina, inon z Kobylanki. Wsyćkie ciecińskie galeryje kumam jako handlownie...gdzie przedajom szwarc, mydło i powidło!
2016-10-01 15:53:27
Sztuka
Skoro ktoś pyta o Kapitańską i uważa, że to galeria handlowa w Międzyzdrojach, to znaczy, że nie jest wart poznania tego miejsca, o ile jeszcze nikt nie wytłumaczył mu, co to jest (widocznie przebywa z osobami jemu podobnymi). Widać, że konkurencja nie śpi i lansuje się za każdym razem. Szczecin lubi promocję.
2016-09-26 08:22:40
obserwator
Kapitańska to adres do Starej Rzeżni zapewne- centrum kultury Euroregionu Pomerania- chwała za to Pani Laurze Holowacz. Na zdjęciu widze takze córke generala Andersa. Ta Pani blondynka z prawej
2016-09-25 20:56:46
do ja siem ......
Czytaj ze zrozumieniem. Podany jest adres: ul. Kapitańska 2. W Szczecinie.
2016-09-25 19:53:07
for you
Irena Dawid - Osina, Panie Redaktorze.
2016-09-25 19:50:34
ja siem zapytowywuje:
Gdzie ta Kapitańska? Co to za Galeria? Malarska czy handlowa? W Międzyzdrojach czy w Ciecinie? Jak coś bazgrolicie, to piszcie na trzeżwo!!!
2016-09-25 14:59:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”