Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Maraton pisania listów zgromadził młodych. Bronią praw człowieka

Data publikacji: 2019-12-17 12:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-17 19:28
Maraton pisania listów zgromadził młodych. Bronią praw człowieka
 

Szczecińska młodzież wzięła udział w corocznym Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Uczniowie wystąpili w ten sposób w obronie praw człowieka i upomnieli się o młodych ludzi z różnych państw.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w grudniu, gdyż w tym miesiącu przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Mobilizują się wtedy ludzie na całym świecie, aby solidarnie przeciwstawić się naruszeniom praw człowieka. Maraton powstał w Polsce w 2001 r. i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji na całym świecie. Wtedy też w 854 miejscach w całej Polsce napisano prawie 309 tys. listów. W tym roku udział w Polaków w maratonie przyniósł 318 tys. listów.

Maraton pisania listów w I LO w Szczecinie

- Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat - powiedział Mateusz Gieryga, koordynator Amnesty International Szczecin.

Wraz z koleżankami, kolegami i wszystkimi którym nieobojętne jest przestrzeganie praw człowieka zorganizował on Maraton Pisania Listów 2019 w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Młodzież pisała swe listy w sprawie młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.

Amnesty International w tym roku Maraton Pisania Listów poświęcił obronie młodych aktywistek i aktywistów, którzy mierzą się z największymi kryzysami na świecie oraz tych, którzy doświadczyli niesprawiedliwości będąc jeszcze dziećmi. Wśród bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu znalazła się między innymi Sarah Mardini, która uczestniczyła w wideokonferencji podczas finału Maratonu w Krakowie. Sarze grozi 25 lat więzienia za ratowanie uchodźców tonących w Morzu Śródziemnym. Listy w jej sprawie wysyłamy do Grecji.

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Listy w obronie pozostałych osób trafią również do decydentów na Białorusi, w Iranie, Chinach, Kanadzie, Filipinach i 4 innych krajach, gdzie ważą się losy bohaterek i bohaterów Maratonu.

Powstała grupa Amnesty International Szczecin

Jak co roku do Maratonu Pisania Listów przyłączyły się szkoły, biblioteki i kawiarnie. Pisanie listów można było zorganizować także we własnym domu.

- Jako nowo założona grupa Amnesty International Szczecin od razu podjęliśmy się organizacji tego wielkiego wydarzenia jakim jest Maraton Pisania Listów. Jest to ogromne wyzwanie przed którym stoimy, ale wierzymy, że z Państwa pomocą nam się to uda -  podkreślał Mateusz Gieryga, koordynator maratonu  w auli I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Przyszli wszyscy, którym zależy na prawach człowieka: uczniowie, studenci, osoby pracujące i emeryci. Jednocześnie młodzież kieruje do wszystkich prośbę o wsparcie zbiórki na znaczki oraz koperty niezbędne do wysłania listów. Zebrane listy z wyrazami wsparcia i apele do władz zostaną przekazane do adresatów.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Młodzież pisała listy w obronie praw swoich rówieśników

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Maraton pisania donosów zgromadził młodych.
2019-12-17 19:27:11
Bronią praw UB-eka
@zgred
2019-12-17 16:42:29
Dokładnie.
Zgred
2019-12-17 12:51:41
Kolejne pranie mózgu dzieciom pod pozorem dobrych uczynków.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ