Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Uczniowie piszą: Uwolnijcie więźniów

Data publikacji: 2017-12-08 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:57
Uczniowie piszą: Uwolnijcie więźniów
 

Listy w obronie osób prześladowanych na całym świecie, piszą przez cały bieżący tydzień uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Młodzież przyłączyła się do corocznego Wielkiego Maratonu Pisania Listów, zorganizowanego przez Amnesty International na rzecz obrońców praw człowieka.

 - Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję dotyczącą walki o prawa człowieka. W ubiegłym roku w tym celu posadziliśmy drzewko w szkolnym ogrodzie. Nasi uczniowie mają też specjalne zajęcia na temat zagadnień wolności i godności człowieka - powiedziała nauczycielka IV LO Magdalena Łysakowska, koordynatorka szkolnego maratonu.

Akcja trwa od 1 do 10 grudnia, przyłączyć się do niej może każdy na www.maraton.amnesty.org.pl. Maraton mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Listy lub tweety można wysyłać w sprawie obrońców praw z 10 państw świata, którzy walcząc o innych, sami znależli się w trudnej stytuacji i potrzebują wsparcia.  Jednym z nich jest Mahadine, obrońca praw człowieka z Czadu. Grozi mu kara dożywocia za umieszczenie na facebooku filmu, w którym oskarżał rząd o korupcję. Mahadine jest ojcem siedmiorga dzieci. W tej chwili jest więzieniu, gdzie nabawił się zapalenia płuc i jego życie jest zagrożone.

- Wybraliśmy władze pięciu państw, do których piszemy listy z prośbą o uwolnienie i ochronę osób znajdujących się w niebezpieczeństwie - podkreślają uczniowie IV LO. - Wszystkie listy zostaną wysłane do adresatów, czyli przywódców tych krajów.

W IV LO na korytarzu przygotowane są kartki, wzory pism i długopisy. Młodzież pisze listy w języku angielskim i polskim. W holu szkoły jest także wystawa przedstawiająca sylwetki więźniów sumienia. Oprócz listów w sprawie uwolnienia Mahadine, napisali już listy na rzecz Milpach, ruchu niepodległości rdzennej ludności z Hondurasu, którego członkowie ryzykują życiem w obronie swojej ziemi. Kolejnymi obrońcami praw człowieka są Farel i Issa, pokojowi przeciwnicy izraelskiej dominacji na okupowanych terenach Palestyny. Jest też Shackelia Jackson, obrończyli praw człowieka z Jamajki, której brata nieprawnie zastrzeli policjanci. Domaga się ona zachowania jego godnego imienia i własnej ochrony. Kolejni bohaterowie to Taner i 10 ze Stambułu. Są to tureccy obrońcy praw człowieka. Taner jest wciąż uwięziony za ujawnienie łamania praw człowieka w Turcji, jego sprzymierzeńców też uwięziono, lecz już wypuszczono, jednak ich wolność jest wciąż zagrożona.

Maraton powstał w 2001 r. w Polsce i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku Polacy napisali ponad 356 tysięcy takich listów. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Licealiści z Czwórki piszą w sprawie uwięzionych i zagrożonych obrońców praw człowieka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kolejne pytanie
2017-12-09 00:15:36
A dlaczego Amnesty, chce rowniez "wybraniac" Politycznych Mordercow...??
Do niezorientowanych...? ?
2017-12-08 23:58:44
A %-procentowo... to ilu z tych uwiezionych to Lewactwo czyli Komunisci i Socjalisci... a ilu o pogladach Prawicowych...??
HogoFogo
2017-12-08 23:15:19
Listy te niestety wzmagają emisję CO2 (produkcja papieru + transport listów). Adresaci mają je natomiast w dupie. Plusem jest jednak fakt, że młodzież pisze ręcznie cokolwiek a nie tylko stuka w klawiaturę.
Bogusława
2017-12-08 17:55:05
Gratulacje za społeczną postawę. Akcja godna uwagi. Więcej liceów powinno się do niej przyłączyć! Pozdrowienia dla IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie!
do zak
2017-12-08 14:15:17
skończ, bo z każdym zdaniem się ośmieszasz
lobbysta
2017-12-08 14:09:56
Gdyby zajęli się wypełnianiem kuponów lotto mieliby przynajmniej jakąś szansę. Jak widać polskie szkoły przy pomocy głupich nauczycielek nadal otumaniają młodzież.
gg
2017-12-08 13:42:45
@tad: były z Moskwy ,niech uczniowie cwicza bo w ciagu 2 lat beda pisac w sprawie polskich więźniów politycznych.
max
2017-12-08 12:42:10
Pamiętam jak w zeszłym roku prezesowa fundacji o rosyjsko brzmiącym nazwisku pod pałacem prezydenckim krzyczała "Duda na Wawel" rozumiane to było żeby Prezydent też wsiadł do samolotu i w konsekwencji został na Wawelu.
zak
2017-12-08 12:37:08
Trochę to niewiarygodne jak organizowane przez Amnesty. Jest to organizacja finansowana również przez Sorosa człowieka który przez swoje machlojki na giełdach wzbogacił się. Amnesty również w Polsce zapisuje się niechlubną działalnością uczestnicząc w protestach przeciwko legalnie i demokratycznie wybranemu rządowi.
tad
2017-12-08 11:41:24
Czy były listy o uwolnienie Mateusza Piskorskiego?Jeśli tak to ile?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA