poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim

List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim

List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim
Data publikacji: 2018-03-14 16:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-15 13:55
Wywietleń: 930 318151

Ważą się losy nowelizacji prawa łowieckiego. Sejm wprawdzie wprowadził kilka znaczących poprawek w projekt ustawy przedłożony jeszcze przez ministra Szyszkę, ale lobby myśliwskie nie odpuszcza, naciskając na przedstawicieli wszystkich partii reprezentowanych w parlamencie. Stąd wielkie poruszenie w obozie obrońców praw zwierząt, czego wyrazem jest nie tylko szeroko zakrojona kampania w mediach społecznościowych, ale również inicjatywa stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot ph. „Wyślij list do Senatorów!”.

Myśliwi stanową 0,3 procent polskiego społeczeństwa. Jednak korzystają z przywilejów, na jakie nie mogą liczyć inni. Jak choćby z możliwości wstępu na teren prywatny bez zgody jego właściciela, do strzelania i zabijania zwierząt, a nawet do urządzania zbiorowych imprez na gruncie stanowiącym cudzą własność. Jak również – do dożywotniego prawa do posiadania broni bez konieczności okresowych badań lekarskich i psychologicznych.

Obrońcy praw zwierząt od lat postulują ograniczenie nie tylko tych przywilejów. Lista postulatów podnoszonych przez społeczników zrzeszonych w licznych organizacjach – jak np. Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!, Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA!, Fundacja Prawnej Ochrony Zwierząt Lex Nowa, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami –- jest znacznie dłuższa. Wśród nich jest m.in. zwiększenie minimalnej odległości wykonywania polowań ze 100 metrów (obecnie) do 500 metrów od zabudowań mieszkalnych, ze względu na bezpieczeństwo ludzi.

– Nie zgadzamy się na szkolenie psów na żywych zwierzętach, brak wymogu poddawania gospodarki łowieckiej ocenie oddziaływania na środowisko. Sprzeciwiamy się ułatwieniom w poszerzaniu listy zwierząt łownych, bez jednoczesnej możliwości wyłączania z listy gatunków, które mogłyby podlegać ochronie, zanieczyszczaniu środowiska amunicją ołowianą – postulaty przedstawia Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! – Jesteśmy przeciwni również sztucznemu dokarmianiu zwierząt, powodującemu zaburzenie wielkości populacji, dającemu myśliwym pretekst do zabijania, a także pozbawianiu właścicieli nieruchomości możliwości decydowania o wyłączeniu ich terenów z obwodu łowieckiego. Mówimy NIE: obciążaniu podatników 50-procentowym wkładem w odszkodowania łowieckie, udziałowi dzieci w polowaniach oraz w czynnościach związanych z zabijaniem zwierząt kręgowych. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 marca 2018 r.

Tekst i fot. Arleta Nalewajko

List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim List do senatora, czyli o dobrą zmianę w prawie łowieckim

Komentarze

Żenada
Myślistwo jest żenującą rozrywką wprost z X wieku. Przepraszam, ale wszyscy ci panowie i panie, którzy twierdzą, że ich miłość przyrody wyraża się MORDOWANIEM niewinnych stworzeń, powinni przejść badania psychiatryczne. Wytykanie wyglądu ekologom - żenujące (popatrzcie jak wygląda druga strona - wolę patrzeć na tę piękną dziewczyną niż wąsatych Januszy i ich Bożeny). Tak się nie robi, to nie ma znaczenia w tej sprawie. Mam nadzieje, że doczekam, gdy społeczeństwo będzie na tyle dojrzałe, że zdelegalizuje mordowanie zwierząt. Dziękuję za ten artykuł. Trzeba sprawę nagłaśniać.
2018-03-15 13:54:28
SAD
Nieprawdopodobne, że XXI wieku dopuszcza się do praktykowania tak prymitywnych i okrutnych działań. W przeciwieństwie do nas, zwierzęt nie mają głosu! Myśliwi ze swymi niskimi instynktami są problemem dla przyrody i pozostałej, świadomej i przyzwoitwej części społeczeństwa. Cofają nas w rozwoju mentalnym i duchowym. Matka natura jest dobra - myśliwi to ZŁO. ps nie jestem żadnym tam społecznikiem, aktywistą-ekologiem. Po prostu czuję i myślę.Na wsi pod lasem, gdzie jeżdżę od lat, po raz pierwszy jesienią nie było rykowiska. Jeleni brak...
2018-03-15 12:47:01
ja
większośc Polaków nie popiera myśliwych! Nie pozwólmy zeby banda gamoni w imie tradycji zabijała pięknę zwierzęta włącznie z nagonką na wilki, które są po prostu dla nich konkurencja. Przyroda obroni się sama a myślistwo to nie sport tylko nierówna zabawa małych panów ( i pań o zgrozo..)
2018-03-15 10:57:18
pytam
a te pajace w zielonych kubrakach z rogami na zdjęciu to z Bawarii najechały?
2018-03-15 10:45:20
debile
Pseudo-ekolodzy. Ekoterroryści. Uczepili się myśliwych, leśniczych, wszystkich, a nic nie wiedzą o gospodarce leśnej. Ignoranci, banda gamoni.
2018-03-15 10:21:40
shooter
Myśliwi to większości byli UBecy. Tylko oni mieli bezkarny dostęp do broni.
2018-03-15 08:01:26
tyle
To nie są żadni myśliwi tylko zwykli mordercy
2018-03-15 07:44:37
@&@
Jak widać okres ochronny dla idiotów trwa cały rok.
2018-03-15 07:41:53
Do: roger
Skąd wiesz, że we wszystkich? ;)
2018-03-15 06:46:32
roger
i znowu ta typiara z kolczykami we wszystkich częściach ciała???????????? ohyda
2018-03-14 19:38:19
chester
Na tym właśnie polega wolność słowa: kilka starych bab, przebranych za zające ma prawo wykrzykiwać na ulicy głupie hasła.
2018-03-14 19:05:19
Myśl
Trzeba ciągle pokazywać, jak złe rzeczy dzieją się za sprawą myśliwych. Nie można dać o tym zapomnieć. Jeśli Parlament nie przyjmie poprawek ukrócających władzę myśliwych i ich okropne postępowanie, to będzie znaczyło, że jest pod ich wpływem, że oni tam rządzą.
2018-03-14 19:00:03
Olaf
mordercy nazywający się "myśliwymi" mają przywileje i nie stracą ich ponieważ są to osoby bogate i wpływowe - prawnicy,bogaci biznesmeni, oficerowie wojska i policji, politycy. To potężne lobby z którym PiS mając tak duże poparcie jak obecnie mógłby zrobić porządek ale do tego potrzebna by była polityczna wola, a tej brak ponieważ wśród polityków PiS rowniez są myśliwi
2018-03-14 18:52:24
zibi
dlaczego media dają się tak manipulować cwaniaczkom robiącym kasę.ekolodzy dbają o środowisko a jakoś nie słyszałem aby ci protestujący robili cokolwiek poza protestami dla mediów.
2018-03-14 18:33:19
oszołomstwo w natarciu
Kurier wpada w coraz głębszą niszę. Szkoda.
2018-03-14 18:08:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy