Wtorek 25 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Demonstrowali przeciw nowemu prawu łowieckiemu [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2018-01-06 16:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:00
Demonstrowali przeciw nowemu prawu łowieckiemu
 

Na trawniku symboliczne płyty nagrobne śmiertelnych ofiar polowań: ludzi oraz zwierząt. Tłum z transparentami: "Po 5. NIE ZABIJAJ", "Krew to nie farba", "Życie nie trofeum", "Święty Hubert przestał polować. A wy?" W tle muzyka: "Love Lasy". Jak w wielu polskich miastach, także w Szczecinie, w sobotę odbył się protest przeciwników projektu nowelizacji prawa łowieckiego w autorskiej wersji PiS: niepoprzedzonej szerokimi konsultacjami społecznymi, a oprotestowanej przez organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska i zwierząt.

Miejscem protestu (6 stycznia) była siedziba lokalnego PiS-u, przy ul. Mickiewicza.

- Jest nieprzypadkowe: rządząca partia odpowiada za forsowanie złego prawa pod dyktando myśliwskiego lobby. Zmienia Polskę w kraj nierównych praw. Czyni z myśliwych niesłusznie uprzywilejowaną grupę społeczną: oligarchów - komentowała Małgorzata Rawa, jedna z liderek szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!, współorganizatorka protestu. - Ale pretensje mamy również do innych partii. Dlaczego PO, Nowoczesna, PSL nie zrobiły nic, aby temu zapobiec? Raz jeszcze okazuje się, że partie - niezależnie od koloru swego sztandaru - realizują wyłącznie własne interesy, nie licząc się ze społecznymi kosztami tych działań. Tymczasem to my będziemy płacić za błędy Szyszki i PiS: niszczone lasy, wycinane puszcze, powiększanie listy zwierzyny łownej o kolejne gatunki, nawet zagrożone.

 

Jeżeli zostanie uchwalona nowelizacja prawa łowieckiego według wersji przedstawionej przez resort ministra Szyszki, to Polacy przestaną korzystać z równego dostępu do lasów. Pierwszeństwo będą mieli myśliwi i polowania, a za wejście na ich teren będzie groziła wysoka grzywna.

- Jest potrzebna nowelizacja prawa łowieckiego, ale w zupełnie inną stronę - komentowali uczestnicy protestu. - Opowiadamy się za zwiększeniem tzw. bezpiecznej odległości polowań od siedzib ludzkich ze 100 do 500 metrów, za wprowadzeniem zakazu polowania z udziałem dzieci do 16 roku życia, a także za nakazem corocznych badań psychologicznych i okulistycznych myśliwych. Sprzeciwimy się prawu do posiadania broni przez nich już od 18 lat, gdy inni o takie pozwolenia mogą się ubiegać dopiero po 21 roku życia i to po spełnieniu szczególnych wymogów. Oczywiście, żądamy również wycofania przepisów legalizujących polowania zbiorowe na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Postulatów protestujący mają znacznie więcej. Jak choćby: wprowadzenie zakazu dokarmiania dzikich zwierząt dla zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego, w tym zagrożenia ASF; zakazanie używania amunicji wykonanej z toksycznego ołowiu; zabronienie wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniu ptaków łowczych i psów myśliwskich; zdelegalizowanie polowań zbiorowych; wykreślenie łosia, szakala złocistego i zająca szaraka oraz 13 innych gatunków dzikich ptaków z listy gatunków łownych. 

- Żądamy także wprowadzenia zakazu nęcenia, zabijania przy norach i wodopojach. Ale nasz najważniejszy postulat to utrzymanie równego dostępu do lasów przez wszystkich obywateli RP, jak dotychczas nam gwarantuje ustawa O lasach - akcentowała Małgorzata Rawa.

Zgodnie z hasłem ogólnopolskiego protestu: NIE dla Rzeczypospolitej Myśliwskiej! Którego przesłaniem oraz głównym celem było - jak artykułowali manifestanci: "Wyrzućmy prawo łowieckie Szyszki do kosza". 

- STOP myśliwskiemu lobby! STOP ignorowaniu głosu społeczeństwa! Stop zabijaniu dla przyjemności! - w Szczecinie wraz z uczestnikami sobotniego protestu nawoływał Łukasz Musiał z BASTA!

Arleta NALEWAJKO

Fot. Marta TESZNER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ania
2018-01-08 19:51:52
Czy to te narkomany? Chrońcie dzieci przed sektą! Pofarbowane włosy, jakieś rury w uszach, kolczyki wszędzie gdzie się da. Co najgorsze stawiają zwierzęta na równi z ludźmi, to jest przesada. Osobiście moja cała rodzina je mięso. Każdy normalny człowiek wie o tym że trzeba zabić, mięso nie rośnie w ogródku.
barubar
2018-01-08 12:24:53
A ja popieram protest w 100 procentach! Jak panowie ze strzelbami chcą się dowartościować i pokazywać jacy to z nich twardziele, to niech lezą na matę, ring, zakładają rękawicę i niech się wyżyją. Zwierze nie odda, uzbrojone też nie jest. Co chwila jakieś wypadki; myśliwy postrzelił kogoś, myśliwy pomylił człowieka z dzikiem. Strach po lesie chodzić bo banda kolesi w śmiesznych czapeczkach i z wielkimi giwerami prowadzi "odstrzał zwierzyny" (w celach ochrony środowiska rzecz jasna). Nierówna walka dla zaspokojenia jakichś dziwnych, krwawych żądz.
o
2018-01-08 10:44:57
jaki tłum- to terrorystyczne zbiegowisko miejskich zboczeńców niedożywionych zwierzęcym białkiem
19sto osobowy tłum
2018-01-07 21:20:33
Garstka rozhisteryzowanych w gruncie rzeczy biednych ludzi. Wychowani pod pierzynką wielkiego miasta widzą coś złego w tym co jest absolutną normą na całym świecie. Czlowiek zabija zeby jesc. Ci nieszczesnicy nie rozumieją ze przyjemnośc polowania nie ma nic wspólnego z przyjemnością zabijania. Nikt nie czerpie przyjemności z zabijania. W tym nie ma nic przyjemnego. Polowanie to coś zupełnie innego i przyjemność która z niego płynie nie ma nic wspólnego z przykrym aktem odbierania życia. Zbieractwo i łowiectwo to są atawizmy człowieka i w wielu dziedzinach życia się przejawiają. Cieszy mnie strasznie że tak małe poparcie mają ci pseudoekolodzy.
Zwierzeta sa do jedzenia
2018-01-07 21:10:47
Zwierzeta sa do jedzenia ale zeby je zjesc trzeba je zabic. Lepiej i zdrowiej w lesie niz w rzezni
Kilka faktów o myślistwie
2018-01-07 17:40:52
Kilka faktów o myślistwie: 1. Myśliwi są odpowiedzialni za zniszczenia pól rolników. 2. Typowy myśliwi odróżnia sarnę od ziemniaka ale sarna od jelenia już średnio. To grupa o praktycznie zerowej wiedzy przyrodniczej. 3. Tzw. gospodarka łowiecka nie ma naukowych podstaw, jest pozbawiona sensu. 4. Koła myśliwskie dokarmiają zwierzęta tylko po to by było ich więcej i mogli je zabijać. 5. Stawianie paśników przy ambonach to rzecz częsta 6. Religia Katolicka zabrania polowania w celu innym niż konieczność zdobycia pokarmu, dziś takiej konieczności praktycznie nie ma. Można usprawiedliwić etycznie tyko mały pozysk dziczyzny do restauracji. 7. Nie ma miesiąca by ktoś nie zginął bądź nie został ranny na polowaniu - w 38 milionowym małym kraju każde polowanie to wielkie ryzyko zabicia przypadkowej osoby 8. Myśliwi w Polsce nie zdają żadnych egzaminów z wiedzy przyrodniczej 9. Alkohol na polowaniu to norma 10. Tzw. polowania zbiorowe to nieopisane okrucieństwo, które od wielu lat powinno być zagrożone wysokimi karami 11. Koła Myśliwskie to schronienie dla wielu osób chorych psychicznie, tykających bomb agresji.
portal24kurier.pl
2018-01-07 10:37:41
Do obiektywnego: jest galeria z Orszaku http://www.24kurier.pl/galerie/maszerowali-razem-z-trzema-krolami/ i film.
Obiektywny
2018-01-07 10:32:15
Dlaczego z orszaku Trzech Króli, w którym brały udział tysiące ludzi jest jedno zdjęcie, a z protestu Basty, w którym brało udział ze dwadzieścia osób, jest zdjęć dwadzieścia pięć? Coś jest tutaj nie tak.
obserwator
2018-01-07 07:48:21
kto wypuścił na ulicę tę czarownicę z kolczykami w nosie. psychika chora~!!!!!!!!!!!
Baska
2018-01-07 00:12:27
Polak ! ludzi jest za duzo zniszcza swiat wiec aporcja jest wskazana
Wera
2018-01-07 00:10:00
Brawo Basta !!!!!!! mysliwi to mordercy i zwyrodnialcy a w rzadzie jest wielu mysliwych nie bedzie latwo
Nie chcę wiele polemizować.
2018-01-07 00:03:52
Wymieńcie mi 5 rzeczy przeciw którym teraz się nie polemizuje.
Lol
2018-01-06 23:49:01
Za dużo wolnego mają, powinni wziąć się do roboty! Bo ostatnio ich za często widać, a to już kolejny "artykuł" pani nalewajko na ten nudny temat.
No
2018-01-06 23:46:25
Haha ale tłumy!!!! Wczoraj więcej osób stało w kolejce w piekarni. Kilku kodowcow, kilku platformersow i reszta z BASTY.
Red
2018-01-06 23:41:22
Pani Nalewajko gdzie tu tłum??? 7-8 osób z transparentami, kilku dziennikarzy i jakieś emerytki. A fotorelacja jakby jakieś wielkie wydarzenie było! Oj coś ciężko u was z tematami. O bzdurach piszecie. Żenada!
@Myśl_i_Wy
2018-01-06 21:48:57
Co za dziecinada i głupota! Nie życzę nikomu spotkania oko w oko z dzikiem.
Myśl_i_Wy
2018-01-06 20:12:29
Ci, głównie młodzi ludzie protestują w słusznej sprawie. Chodzi o ochronę przyrody, by mogły się nią cieszyć również przyszłe pokolenia. Forsowanie zmian prawa służących tylko nielicznej grupie ludzi czerpiących radość z zabijania innych żywych, czujących istot jest barbarzyństwem. Ci tchórzliwi ludzie nie strzelają do równie uzbrojonych przeciwników, tylko do bezbronnych zwierząt. Myśliwi nie mogą rządzić w naszych (nas wszystkich) lasach, to niszczeciele przyrody.
Tadeusz
2018-01-06 19:52:03
Czy to oznacza zakaz wstępu do lasu? Ja lubię spacerować po lesie albo zbierać grzyby lub jagody. Nie chcę, aby jakiś myśliwy mnie postrzelil albo zranił mojego wnuczka, jak będziemy chodzić po lesie.
Nie widzę tłumów
2018-01-06 19:22:20
Pisze Pani "Tłum z transparentami" a ja widzę, że góra dwadzieścia kilka osób więc raczej nie było tłumu biorąc dodatkowo pod uwagę, że dzisiaj jest dzień wolny to widać, że akcje Basty nie mają raczej żadnego poparcia w społeczeństwie
znowu promocja szurostwa
2018-01-06 19:05:33
Kurier straszną żenadę odstawia. Szkoda.
marsjanin
2018-01-06 18:40:37
do polak:dziwię się, że masz jeszcze czas na komentowanie w sieci skoro taki zajęty jesteś walką o powyższe. No chyba, że chodzi o zwykłe czepianie się to siedź i pluj jadem...
polak
2018-01-06 17:25:33
Niech lepiej walczą z zabijaniem ludzi czyli z aborcją w Polsce !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA