Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Likwidacja szkoły w Przecławiu. Kurator odwołała decyzję wójt Kołbaskowa

Data publikacji: 2022-05-12 14:12
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-13 19:14
Likwidacja szkoły w Przecławiu. Kurator odwołała decyzję wójt Kołbaskowa
Fot. archiwum  

Zachodniopomorska Kurator Oświaty pozytywnie rozpatrzyła wniosek Fundacji Królowej Świętej Jadwigi o wstrzymaniu natychmiastowego wykonania Decyzji Wójta Gminy Kołbaskowo w sprawie wykreślenia z ewidencji Niepublicznej Szkoły Podstawowej FKŚJ w Przecławiu. Dla dziewięćdziesięciorga uczniów tej placówki, która prowadziła edukację w trybie nauczania domowego to bardzo dobra informacja - będą mogli zdawać egzaminy kończące rok nauki oraz podejść do egzaminów ósmoklasisty.

-  Zachodniopomorska Kurator Oświaty wstrzymuje natychmiastowe wykonanie Decyzji Wójta Gminy Kołbaskowo. Tym samym nauka w szkole powinna być wznowiona, a egzaminy ósmoklasisty powinny być przeprowadzone. Postanowienie w tej sprawie jest ostateczne i nie przysługuje na nie zażalenie - informuje Daniel Wróbel z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Dlaczego szkoła w Przecławiu miała być zlikwidowana

O sprawie likwidacji szkoły w Przecławiu z dniem 10 maja pisaliśmy szeroko we wtorkowym wydaniu „Kuriera". Placówka ucząca w trybie edukacji domowej była w ciągu dwóch lat od powstania dwukrotnie kontrolowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty. Obie kontrole wykazały nieprawidłowości, główny zarzut dotyczył zapisu w statucie, który wskazywał, że to placówka stacjonarna. Tą jednak od powstania w 2020 roku nie była. Statut nie został zmieniony, mimo zaleceń pokontrolnych.

Decyzja wójt gminy Kołbaskowo zaskoczyła i zaniepokoiła rodziców uczniów, którzy zostali postawieni pod ścianą.

– Uczniowie są załamani, a my nie wiemy, jak pomóc. To draństwo stawiać dzieci w bardzo trudnej sytuacji tuż przed końcem roku – mówiła „Kurierowi" Iwona K., matka ósmoklasisty. – Nasze dzieci są właśnie w trakcie zdawania egzaminów kończących daną klasę i kilka dni przed egzaminami ósmoklasistów. To wspaniała szkoła i nie chcemy jej stracić!

Radość i obawy rodziców

- Decyzja została podjęta na wniosek Kuratorium - mówi Małgorzata Szwarc, wójt gminy Kołbaskowo. - Na 112 metrach kwadratowych mieściło się przedszkole dla 40 dzieci, szkoła podstawowa mająca pod opieką - według dokumentów - 76 uczniów oraz liceum, do którego zapisano 58 uczniów. Placówka nie jest więc szkołą przygotowaną do edukacji takiej liczby uczniów. Wątpliwości budził także statut szkoły prowadzonej przez Fundację Królowej św. Jadwigi. Decyzja o kontynuacji nauki leży w gestii organu nadzorującego, my jesteśmy tylko organem ewidencjonującym - stwierdziła w czwartek wójt.

- Wygrało dobro dzieci, które dzięki decyzji Magdaleny Zarębskiej – Kuleszy będą miały szansę dokończyć ten rok nauki. Bardzo się cieszymy - podsumowuje pani Iwona K., reprezentująca rodziców uczniów tej placówki oraz autorka petycji w sprawie nielikwidowania szkoły. - Ale z tego co wiem nieoficjalnie, szkoła ma pozostać tylko do 31 sierpnia 2022 r. Walczymy więc dalej. 

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adam
2022-05-13 19:10:59
Bardzo się cieszę, że decyzja o zamknięciu została zawieszona. Mam nadzieję, że zostanie w końcu całkowicie odwołana. Wszelkiego rodzaju trollom i malkontentom odpowiem, że szkoła zapewnia całoroczne konsultacje, zajęcia "dodatkowe" takie jak: grafika i druk 3D, tworzenie i programowanie układów na bazie mikrokontrolera Arduino, pracownia biologiczna, w ramach której uczniowie przeprowadzają eksperymenty (na przykład filtrowanie wody) oraz obserwacje mikroskopowe i wiele innych. Pozdrawiam
Rodzic
2022-05-13 16:54:51
A jesteście pewni, że subwencja oświatowa jest wypłacana fundacji? Bo zdaje się, że gmina nie przekazuje pieniędzy. Wiec warto zapoznać się z sytuacją, zanim się coś napiszę. No i znajdźcie rodzica, który jest niezadowolony z tej formy nauczania. Pamiętajcie, że to nie jest szkoła dla przypadkowych dzieci. A egzaminy trzeba zdać, bo inaczej wraca się do systemowi. Więc dzieci się uczą.
Juzwa beznogi
2022-05-13 13:25:07
a za każdą duszyczkę, która figuruje na liście uczniów, leci dotacja do kasy fundacji. Świetny, bezproblemowy biznes, który parę lat temu kręciła podobna fundacja, z faustynką w nazwie, w szkole w Lubczynie. :)
Iwona K
2022-05-13 12:37:34
@ oszustwo To wypowiedź wyrwana z kontekstu. Powiedziałam, że dzieci mają czas realizować swoje pasje i hobby, zamiast przymusowego siedzenia w szkole systemowej i realizują podstawę programową we własnym indywidualnym tempie. Każdy przedmiot kończy się egzaminem z zakresu całej podstawy programowej . To co w szkole systemowej jest niemożliwe, czyli indywidualne podejście do uczniów, tu jest realizowane. Dodatkowo mówiłam też, że szkoła realizuje szereg zajęć dla dzieci - to gdzie tu oszustwo?
rodzic
2022-05-13 12:22:08
Całe szczęście, że w Polsce jest prawo do nauki domowej, bo jak się czyta te komentarze to lepiej z daleka trzymać się od wszystko wiedzącej masy komentującej
dziennikarze
2022-05-13 11:27:58
Myślę że warto zweryfikować swoje źródła, szczególnie dotyczące powierzchni budynku, bo są one całkowicie niezgodne z prawdą...
Oszustwo
2022-05-13 08:38:27
Matka co napisała petycje powiedziałs wprost że woli jak jej dzieci biegają po lesie zamiast siedzieć w szkole a wyniki nauki nie są ważne. Płacili fundacji za lipne nauczanie i egzaminy .Biznes się kręcił
gh
2022-05-12 22:00:09
Komentujący mają problem z czytaniem ze zrozumieniem.Szkołę skazano na zamknięcie bo w statucie ma wpisane,że jest placówka stacjonarną. Ideą nauczania domowego jest uczenie poza placówkami. Podejrzewam, że w Przecławiu jest biuro ułatwiające kontakt między rodzicami i kontakt z przedstawicielami systemu szkolnego (dzieci pobierające nauczanie domowe muszą zdawać w szkołach państwowych egzaminy sprawdzające). Twierdzenie, że nauczanie domowe to pomysł Czarnka świadczy o braku wiedzy komentatora
@Obs.ryver
2022-05-12 21:38:59
przecież Czarnek nic do tego nie ma - to efekt pracy pasjonatów - tych co przebierają się za krowy i wprowadzają tęczowe piątki... w końcu język polski to rzecz ważna tylko dla polskich nacjonalistów a przecież dobrze wiemy że nacjonalizm to automatycznie nazizm... Co do poziomu intelektualnego - a nie razi cię jak profesores w studio TV mówią "piniądze"? A to tylko jeden z wielu przykładów - zaryzykowałbym tezę że te elity to produkt okrągłostołowy...
Obs.ryver
2022-05-12 19:34:42
Coraz dziwniejsze te "szkoły" w czasach PiSdzielczych ministrów "edukacji" typu Czarnek. Niedouków przybywa. Gdy czytam tych wyedukowanych piszących:" ja mówiem, ja piszem, ja byłę, ja piłę..." to zdejmuję okulary ze starych oczu i i zaczynam mamrotać brzydkie słowa...
Czytelnik
2022-05-12 17:50:30
Artykuł wprowadza w błąd, gdyż sugeruje, że decyzję o likwidacji podjęło Kołbaskowo. Tymczasem to Kurator wnioskował o zamknięcie szkoły a następnie odwołał swoją własną decyzję. To tak jakby prokuratura zawnioskowała do Policji o aresztowanie kogoś a następnie jako "DOBRA" podjęła decyzję o cofnięciu aresztowania przez ZŁĄ Policję.
Maciek
2022-05-12 16:54:38
To jakaś lipna fundacja ze stolicy, dzieci na papierze z całej Polski, a na 100m2 przedszkole, podstawówka i liceum na 150 uczniów. DOBRE. Przecież chodzi o dotacje i subwencje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA