Czwartek, 20 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Lewica: czas na zieleń miejską

Data publikacji: 02 października 2019 r. 17:48
Ostatnia aktualizacja: 03 października 2019 r. 18:27
Lewica: czas na zieleń miejską
 

Zielony Pakt dla Polski to program Lewicy dotyczący ochrony środowiska i praw zwierząt. - Istotnym jego punktem jest walka z tak zwaną betonozą. Mamy wrażenie, że włodarze bardzo chętnie posługują się tym materiałem budowlanym. Może dlatego, że sami siedzą w klimatyzowanych pomieszczeniach - stwierdziła podczas konferencji prasowej w Szczecinie Maria Serafinowicz, kandydatka do Sejmu.

Według Lewicy, Zielony Pakt dla Polski to kompleksowy program opierający się na zrównoważonej energii, zielonym przemyśle, zakazie importu węgla, tworzeniu zielonych miejsc pracy. - Ale także bardzo silnie akcentujący kwestie praw zwierząt i ich dobrostanu, między innymi zakazu hodowli zwierząt klatkowych, zakazu ferm futrzarskich oraz cyrku bez zwierząt - tłumaczyła Maria Serafinowicz.

Lewica obiecuje m.in. odchodzenie od węgla na rzecz źródeł odnawialnych oraz dofinansowanie wymiany 2 milionów domowych pieców węglowych na bezemisyjne instalacje grzewcze. Do 2023 roku mają również zostać zlikwidowanie fermy futrzarskie, zwierzęta nie będą wykorzystywane w cyrkach oraz zakazany zostanie chów klatkowy.

- Norka potrzebuje przestrzeni rzędu 400 hektarów, a jest przetrzymywana w malutkiej klatce. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby zwierzęta cierpiały w ten sposób. Dodatkowo fermy futrzarskie wiążą się z dużymi zagrożeniami dla środowiska naturalnego i dla dziko żyjących zwierząt - mówił Sebastian Bednarski, trójka Lewicy w okręgu nr 41.

Zielony Pakt dla Polski ma zapewnić także powołanie Rzecznika Praw Zwierząt. Będzie on mógł działać w zakresie zwierząt hodowlanych, domowych i dzikich. Dodatkowo utrzyma uprawnienia do opiniowania poselskich i rządowych projektów ustaw oraz do prowadzenia działań edukacyjnych.

- Zwierzęta w cyrku przechowywane są w skandalicznych warunkach. Przebywają cały czas w ciasnych pomieszczeniach. Jako metody tresury wykorzystuje się paralizatory, środki farmakologiczne, bądź nie daje się im odpowiedniej ilości jedzenia. I to wszystko po to, żeby dostarczyć wątpliwej jakości rozrywki - zakończył Bednarski.

Lewica proponuje także stworzenie zbiorników małej retencji, wyłączenie co najmniej 10 proc. lasów w Polsce spod ingerencji człowieka, a także przeznaczenie 20 proc. przychodów z gospodarki leśnej na przywracanie naturze pierwotnego charakteru. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Zielony Pakt dla Polski Lewicy przedstawili w Szczecinie Maria Serafinowicz i Sebastian Bednarski.

Fot. Karolina Nawrocka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cupa
2019-10-03 18:22:43
Chronimy zwierzaki i nawet norki i kijanki i jestesmy za aborcjom. Taki paradoks u lewicy. Betonoza to chyba nie do Sejmu ale do UM, slabi som
PO_dsluchane... u Rolnika
2019-10-03 11:52:07
Wy sie "ewentualnie jeszcze" (?) martwcie o po_zostale Czerwone Buraki - bo w po_spiechu juz "Gnija"... !!!
analizator
2019-10-03 08:09:37
W porownaniu z PZPR to cienizna intelektualna - a propos szkoda ze ludzie myslacy sa nie reprezentowani w polityce: albo beton swiatopogladowy albo "oszusci" albo to co powyzej
Ile to bedzie kosztować
2019-10-03 00:29:11
(ja szacuje że koszt postulatów głoszonych przez zielonych-czerwonych) to będzie ok 300 - 500 miliardów € - dlaczego lewica kłamie i ukrywa przed Polakami koszt realizacji jej postulatów?
Agnieszka Kielczewska
2019-10-02 20:13:42
Popieram w całości i wiem, że akurat te osoby będą do realizacji m. in. tych postulatów dążyc. Sebastian Bednarski działa już od lat jako aktywista na rzecz zwierząt i ekologii. Wymienione tematy mocno leżą mu na sercu. Rozumiem też, że nie wszyscy znają zagadnienia związane z ekologia. Nie każdego one interesują aczkolwiek są one bardzo istotne dla naszego zdrowia i przyszłości naszych pokoleń. Nie każdy też wie, że im większe, starsze drzewo, tym więcej niezbędnego nam do życia tlenu produkuje - oczyszcza powietrze. Przykre, że padły tutaj już tak mało kulturalne wpisy - zapewne od przeciwników politycznych lub osób, które zwyczajnie nie znają tematu, bo inaczej się wytłumaczyć nie da.
Viola
2019-10-02 19:42:51
A co to za buźki tęskniące za rozumem?
ops
2019-10-02 18:45:31
co to za pasztety??/
czytam
2019-10-02 18:06:52
popieram zzielenienie lewicy / ps.l sojusz z arbuzami / . Zlikwidujmy zoo w Szczecinie ! A .. nie ma ? No to ..Precz z norkami i akwarystami !Sorry - wypuścić norki - nie zezrą wszystko w Zachodniopomorskiem !Zaląć wodą plac Adamkiejwicza - niech żaby żyją ! Zalesić ten plac ! Stop partyjnym ! Stop betoniarzom !
Czy długo nad tym odkrywczym projektem musieli myśleć?
2019-10-02 18:04:05
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA