sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lewica: czas na zieleń miejską

Lewica: czas na zieleń miejską

Lewica: czas na zieleń miejską
Data publikacji: 2019-10-02 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-03 18:27
Wywietleń: 1230 418756

Zielony Pakt dla Polski to program Lewicy dotyczący ochrony środowiska i praw zwierząt. - Istotnym jego punktem jest walka z tak zwaną betonozą. Mamy wrażenie, że włodarze bardzo chętnie posługują się tym materiałem budowlanym. Może dlatego, że sami siedzą w klimatyzowanych pomieszczeniach - stwierdziła podczas konferencji prasowej w Szczecinie Maria Serafinowicz, kandydatka do Sejmu.

Według Lewicy, Zielony Pakt dla Polski to kompleksowy program opierający się na zrównoważonej energii, zielonym przemyśle, zakazie importu węgla, tworzeniu zielonych miejsc pracy. - Ale także bardzo silnie akcentujący kwestie praw zwierząt i ich dobrostanu, między innymi zakazu hodowli zwierząt klatkowych, zakazu ferm futrzarskich oraz cyrku bez zwierząt - tłumaczyła Maria Serafinowicz.

Lewica obiecuje m.in. odchodzenie od węgla na rzecz źródeł odnawialnych oraz dofinansowanie wymiany 2 milionów domowych pieców węglowych na bezemisyjne instalacje grzewcze. Do 2023 roku mają również zostać zlikwidowanie fermy futrzarskie, zwierzęta nie będą wykorzystywane w cyrkach oraz zakazany zostanie chów klatkowy.

- Norka potrzebuje przestrzeni rzędu 400 hektarów, a jest przetrzymywana w malutkiej klatce. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby zwierzęta cierpiały w ten sposób. Dodatkowo fermy futrzarskie wiążą się z dużymi zagrożeniami dla środowiska naturalnego i dla dziko żyjących zwierząt - mówił Sebastian Bednarski, trójka Lewicy w okręgu nr 41.

Zielony Pakt dla Polski ma zapewnić także powołanie Rzecznika Praw Zwierząt. Będzie on mógł działać w zakresie zwierząt hodowlanych, domowych i dzikich. Dodatkowo utrzyma uprawnienia do opiniowania poselskich i rządowych projektów ustaw oraz do prowadzenia działań edukacyjnych.

- Zwierzęta w cyrku przechowywane są w skandalicznych warunkach. Przebywają cały czas w ciasnych pomieszczeniach. Jako metody tresury wykorzystuje się paralizatory, środki farmakologiczne, bądź nie daje się im odpowiedniej ilości jedzenia. I to wszystko po to, żeby dostarczyć wątpliwej jakości rozrywki - zakończył Bednarski.

Lewica proponuje także stworzenie zbiorników małej retencji, wyłączenie co najmniej 10 proc. lasów w Polsce spod ingerencji człowieka, a także przeznaczenie 20 proc. przychodów z gospodarki leśnej na przywracanie naturze pierwotnego charakteru. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Zielony Pakt dla Polski Lewicy przedstawili w Szczecinie Maria Serafinowicz i Sebastian Bednarski.

Fot. Karolina Nawrocka

Komentarze

Cupa
Chronimy zwierzaki i nawet norki i kijanki i jestesmy za aborcjom. Taki paradoks u lewicy. Betonoza to chyba nie do Sejmu ale do UM, slabi som
2019-10-03 18:22:43
PO_dsluchane... u Rolnika
Wy sie "ewentualnie jeszcze" (?) martwcie o po_zostale Czerwone Buraki - bo w po_spiechu juz "Gnija"... !!!
2019-10-03 11:52:07
analizator
W porownaniu z PZPR to cienizna intelektualna - a propos szkoda ze ludzie myslacy sa nie reprezentowani w polityce: albo beton swiatopogladowy albo "oszusci" albo to co powyzej
2019-10-03 08:09:37
Ile to bedzie kosztować
(ja szacuje że koszt postulatów głoszonych przez zielonych-czerwonych) to będzie ok 300 - 500 miliardów € - dlaczego lewica kłamie i ukrywa przed Polakami koszt realizacji jej postulatów?
2019-10-03 00:29:11
Agnieszka Kielczewska
Popieram w całości i wiem, że akurat te osoby będą do realizacji m. in. tych postulatów dążyc. Sebastian Bednarski działa już od lat jako aktywista na rzecz zwierząt i ekologii. Wymienione tematy mocno leżą mu na sercu. Rozumiem też, że nie wszyscy znają zagadnienia związane z ekologia. Nie każdego one interesują aczkolwiek są one bardzo istotne dla naszego zdrowia i przyszłości naszych pokoleń. Nie każdy też wie, że im większe, starsze drzewo, tym więcej niezbędnego nam do życia tlenu produkuje - oczyszcza powietrze. Przykre, że padły tutaj już tak mało kulturalne wpisy - zapewne od przeciwników politycznych lub osób, które zwyczajnie nie znają tematu, bo inaczej się wytłumaczyć nie da.
2019-10-02 20:13:42
Viola
A co to za buźki tęskniące za rozumem?
2019-10-02 19:42:51
ops
co to za pasztety??/
2019-10-02 18:45:31
czytam
popieram zzielenienie lewicy / ps.l sojusz z arbuzami / . Zlikwidujmy zoo w Szczecinie ! A .. nie ma ? No to ..Precz z norkami i akwarystami !Sorry - wypuścić norki - nie zezrą wszystko w Zachodniopomorskiem !Zaląć wodą plac Adamkiejwicza - niech żaby żyją ! Zalesić ten plac ! Stop partyjnym ! Stop betoniarzom !
2019-10-02 18:06:52
Czy długo nad tym odkrywczym projektem musieli myśleć?
.
2019-10-02 18:04:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie