poniedziałek, 16 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Lewica: Gowin zmasakrował regionalne uczelnie

Lewica: Gowin zmasakrował regionalne uczelnie

Lewica: Gowin zmasakrował regionalne uczelnie
Data publikacji: 2019-10-01 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-02 20:34
Wywietleń: 1414 418642

Szczecińska Lewica prezentuje swoje propozycje uzdrowienia sytuacji w szkolnictwie wyższym. Nie chodzi tylko o zwiększenie nakładów na naukę. Zdaniem kandydatów do Sejmu szczecińskiej Lewicy, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin doprowadził do katastrofy regionalne uczelnie.

- Na naukę w Polsce wydajemy czterokrotnie mniej niż na zbrojenia. Szkolnictwo wyższe w regionie jest marginalizowanie. A tymczasem wszystkie analizy pokazują, że takie uczelnie są niezbędne by zatrzymać w regionach specjalistów, stymulować rozwój tych terenów - uważa Tymoteusz Kochan, młody naukowiec.

Proponuje więc pakiet reform mających uzdrowić sytuację w szkolnictwie wyższym.

- Wprowadzimy do przepisów kategorię uczelni regionalnych objętych specjalną pomocą finansową i wsparciem ze strony rządu. Podniesiemy płace wykładowcom akademickim. Wprowadzimy stypendia w wysokości płacy minimalnej dla najlepszych studentów w oparciu o wyniki, bez wyścigu szczurów - tylko dla najlepszych. Powstrzyma to wyjazd studentów "za chlebem" do wielkich miast gdzie są wyższe zarobki, umożliwi spokojne studiowanie bez przymusu pracy, zatrzyma drenaż mózgów z biedniejszych regionów. Wprowadzimy równoprawne traktowanie publikacji naukowych w języku angielskim i polskim - dodał Kochan.

- Nie dopuścimy do prywatyzacji uczelni. Najpierw chce się doprowadzić je do upadku a potem przejąć. A przecież dysponują one ogromnym majątkiem wypracowanym przez lata działalności!. Nie może dochodzić do takich sytuacji jak teraz, że doktorzy mogą zostawać rektorami. To obniża prestiż uczelni np. na arenie międzynarodowej. Zwalnia się pracowników wyższych uczelni, którzy swoje doświadczenie zdobywali przed transformacją. A ja pytam dzisiejszych decydentów: w jakich czasach oni zdobywali swoje wykształcenie? - pytała prof. Czesława Christowa. ©℗

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: - Nie dopuścimy do prywatyzacji uczelni - mówiła Czesława Christowa.

Komentarze

Habilitacja hipoteczna - jako przykład patologii w nauce
Prawda o polskiej nauce i jej kadrach "habilitacja hipoteczna" http://habilitant2012.pl/habilitacja-hipoteczna/
2019-10-02 20:12:32
do @ profesorowie do pracy na wlasny rachunek
Cyt. "..jak chocby byla poslanka Renata Beger...." To jest ta, która lubi owies?
2019-10-02 12:45:15
zróbmy im reformy, kupmy im gacie
Regionalne uczelnie masakrują się same. Paniusia profesurka doskonale wyczuwa pismo nosem i proponuje kategorię uczelni regionalnych objętych specjalną pomocą finansową i wsparciem ze strony rządu. To nie przejdzie, te niepełnosprawne uczelnie będą padać jak baloniki na odpustowej strzelnicy. Młodzi nie za bardzo dają się nabrać na czar dyplomu. Co zrobić z kadrą naukawą - może kursy strzyżenia psów albo trawników.
2019-10-02 12:17:44
Przeciez Najlepsze Uczelnie na Swiecie
To Prywatne Uczelnie dobrze Renomowane oraz czesto Polecane... z tym, ze to tez Kosztuje i Studenta ! Ale patrzac przyszlosciowo i daleko-wzrocznie... to to sie obu stronom Oplaca !!
2019-10-02 12:00:25
profesorowie do pracy na wlasny rachunek
kiedyś ludzie byli niepiśmienni - to do tej epoki te argumenty dinozaurow lewicy towarzysza Wieczorka - teraz trzeba innych umiejetnosci niz te oferowane przez skanseny historii nauki jakimi sa slabe uczelnie zjadajace kase podatnikow i nic nowego lub uzytecznego dla spoleczenstwa - aktualnie to robotnik musi umiec korzystac z maszyn produkcyjnych z komputerami - to jakie umiejetnosci potrzebne w zyciu lub na rynku pracy daja takie uczelnie jak US? absolwentka filofofii robi kawe i sprzata samolot jako stewardesa i uprawia sex z pasazerami? do czego tu 5 lat studiow? szkoda zycia tej dziewczyny i szkoda pieniedzy z podatkow Za ten czas ta kobieta moglaby sie zwiazac z fajnym mezczyzna.... PS w socjalizmie potrzeba bylo magistrow bo byl obowiazek pracy i wymyslano rozne rzeczy by nie trzymac ludzi w domach, by sie nie zajmowali samodzielnie polityka, a teraz jak ktos ma pieniadze to moze byc w domu, LENINOWSKA ZASADA KAZDA KUCHARKA MOZE ZAJMOWAC SIE WLADZA jest dalej aktualna i nie trzeba byc profesorem z partii by byc politykiem jak chocby byla poslanka Renata Beger....
2019-10-02 08:04:46
Sztuczna, sztuczna jak królowa z Pleciugi.
Nie przyj, nie, w tym wieku już nie.
2019-10-02 00:03:01
Szczedrin
To najlepszy program dla uczelni o istotnych funkcjach kształtujących regiony (peryferyjne) jaki kiedykolwiek czytałem... brawo Panie Magistrze T.
2019-10-01 23:41:02
artemor
mgr inż - możesz gówno robić i nieźle źyć ,a lustrzane odbicie - źle byś nie jak robił gówno masz.
2019-10-01 22:59:22
Przeciez Gowin
To chyba Wasz byly PO-wiec... wiec Nie narzekajcie i dziwnym bylo by - gdyby choc cos sie udalo ?? A ta Pani Christowa ( bo to nie brzmi po Polsku ? ) to kiedy, jak i skad... "wyladowala" w Szczecinie ???
2019-10-01 22:57:57
brrrr... kobieto, czegoś się nałykała / chyba kała.
Zwiń się się, załóż ogródek. Nie wyskoczysz POnad komunistyczne łajno co w szczecińskiem ma się dobrze.
2019-10-01 21:19:17
Zmęczona "dobrą zmianą"
Pan Gowin swego czasu przeprowadził reformę sądownictwa w naszym kraju. Potem inni musieli po nim "posprzątać bałagan" :(. Teraz kolej na uczelnie wyższe, może już podziękujmy temu Panu - jest okazja 13.10.2019.
2019-10-01 21:18:50
Zmęczona "dobrą zmianą"
Gowin to już swego czasu robił reformę sądownictwa. Później po nim inni "sprzątali" ten bałagan :(. Teraz kolej na uczelnie wyższe, może już temu Panu podziękujmy.
2019-10-01 21:12:11
mgr
Tak jest! mądre pytanie, gdzie my kształciliśmy się w latach osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych ? Kodo byłoby stać na studiowanie na prywatnej uczelni ???? Dzięki temu nie poddajemy się temu ciemnogrodowi i debilizmowi.....
2019-10-01 20:36:42
chester
Nie wiem, skąd wzięliście to indywiduum. Gdzieś przeleżała pod lodem ostatnie 50 lat? Polskie uczelnie kształcą kompletnych indolentów i obniżają poziom nauczania, żeby utrzymać studentów i związane z nimi finansowanie. Niczemu to nie służy, poza zapewnieniem stats quo.
2019-10-01 20:25:39
To POpiersie jak z POsągu greckiego.
Za jakieś 3000 lat będziemy zachwyceni. (tylko nie grzebać w życiorysie).
2019-10-01 20:17:58
cdn
Uczelnie to siedlisko postkomunistycznych sitw ilewactwa /zawieszenie profesora Nalastkowskiego w Toruniu/.Odbija sie brak lustracji tak jak w sadownictwie.Najlepsze uniwesytety Uj i UW nie mieszcza sie w pierwszej 500setce.Nic dziwnego wykladowcami sa ludzie tacy jak hartman,sroda z domu ciupak,bufetowa walac,krzeminski,matczak,platek,rzeplinski ,gersdorf iwielu innych.
2019-10-01 18:47:49
Robert
A ta pani od kiedy jest profesorem? Jest emerytowanym dr hab. Akademii Morskiej. Nie można tak bezprawnie przywłaszczać sobie tytułu naukowego.
2019-10-01 18:25:21
Leszek
A po co wykształceni ludzie żeby rządzącym wytykali łamanie prawa i błędy. Krytykował. Lud dostanie kasę i będzie zadowolony. Chleba i igrzysk. KŁAMSTWO wykładnia prawdy. To powinno być hasłem PiS.
2019-10-01 18:07:08
Józek
To Cześka wiecznie żywa?
2019-10-01 17:56:17
komuna
A po co magister na kasie w markecie? Po co robic studia i nie pracowac w zawodzie? Po co robic badania naukowe ktore sa nie potrzebne - na przyklad analiza statystyczna dnia tygodnia zgonu? Czy nie lepiej te pieniadze dac na cos konktetnego na przyklad salowym w szpitalu?
2019-10-01 16:43:17