Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Kurator powoła zespół

Data publikacji: 08 lipca 2024 r. 11:21
Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2024 r. 13:07
Kurator powoła zespół
Na Zachodniopomorskim Kuratorze Oświaty ciąży teraz wielka odpowiedzialność: właściwy nadzór pedagogiczny i wdrożenie programów naprawczych, by wyniki absolwentów podstawówek w regionie w końcu się poprawiły. Fot. Dariusz GORAJSKI  

– Już podjęliśmy działania, które mają na celu ich poprawienie – tak o zatrważających wynikach egzaminów ósmoklasistów w tym roku w województwie – mówi Paweł Palczyński, Zachodniopomorski Kurator Oświaty. – Na początek powołam zespół składający się dyrektorów szkół, specjalistów z Centrum Doskonalenia Nauczycieli i przedstawicieli Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

A jest nad czym pracować – młodzież z regionu kolejny rok z rzędu notuje coraz niższe wyniki: z języka polskiego osiągnęła najniższy wynik w kraju, królowa nauk także sprawiła absolwentom podstawówek ogromny kłopot, plasując ich na miejscu 14. Dziesiąte miejsce – na 16 województw – mają w języku angielskim. Najsłabiej ze wszystkich powiatów z testami wiedzy wieńczącymi podstawówkę poradziły sobie nastolatki z powiatów białogardzkiego, świdwińskiego, łobeskiego i choszczeńskiego, najlepiej wypadła młodzież ze Szczecina, powiatu polickiego i kołobrzeskiego.

– Nie wiem, co zawiodło, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego województwo jest tak nisko – stwierdza Paweł Palczyński. – Mówi się o wielu elementach, także tych kulturowych i środowiskowych. Musimy przeprowadzić głębsze analizy i badania, szczególnie tam, gdzie młodzież wypadła najsłabiej. Zlecimy je również z wyspecjalizowanym instytucjom zewnętrznym. Tak samo dzieje się w województwie lubuskim, chciałabym nawiązać współpracę z tamtejszym kuratorem oświaty, by zgłębić problem.

Zachodniopomorski kurator oświaty zapewnia, że już rozmawia o mało optymistycznych wynikach tegorocznych ósmoklasistów z dyrektorami szkół podstawowych. Jednak o konkretach na razie nie chce mówić – te pojawią się dopiero na sierpniowej konferencji dla dyrektorów.

– Wyniki dopiero się pojawiły, ale już rozmawiamy z dyrektorami szkół o tym, jak poprawić zdawalność zachodniopomorskiej młodzieży, także z tymi, którzy kierują placówkami z najwyższymi rezultatami – stwierdza Paweł Pałczyński. – Oprócz tego, że powołam zespół, musimy działać na wielu płaszczyznach, po pierwsze z nadzorem pedagogicznym i stosować się do kierunków ministerialnych, po drugie – dobrze współpracować z samorządami, również tymi szkolnymi.

Od lat najlepiej ze sprawdzianem wiedzy na koniec szkoły podstawowej radzi sobie młodzież z województwa mazowieckiego i małopolskiego, ale również z tak zwanej ściany wschodniej, szczególnie z Podkarpackiego.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Hmm
2024-07-10 12:36:44
Nie, no lepiej srać do własnego gniazda, opluwać wszystko co lokalne, a pisowskie miernoty co przez 8 lat doprowadzały Polskę do ruiny, w tym system edukacji pod władzą głąba Czarnka, wychwalać pod niebiosa. PiSowcy nigdy nie są niczemu winni, oni są jak święci tureccy. Jeszcze ołtarzyk postaw prezesowi. Rozejść się!
zespół
2024-07-10 10:12:41
chyba taneczny bo inny to już na nic się nie zda.
Hmm
2024-07-09 18:58:42
Ufff, a więc to jednak wina PiS:))) No to można spokojnie odetchnąć i dalej być miernotą, na szczęście winni są jacyś oni, tam, gdzieś, daleko. Bo nie dali pieniędzy:)) Naszay kasę wydamy sobie na basen ze zjeżdżalnią, całoroczne lodowisko i wodotrysk, a jak ktoś gdzieś zauważy, że jesteśmy głupi, to znajdziemy wytłumaczenie. Bo inni czasami bywają prawie tak samo głupi, no i na szczęście jest na świecie PiS, który jest winny wszystkiemu, zwłaszcza na Pokazach. :D
@Ciekawy
2024-07-09 14:15:20
Ciekawie to ty manipulujesz na podstawi kilku zdań artykułu. Tutaj jest pełne zestawienie: https://nowosci.com.pl/mapa-wynikow-egzaminow-osmoklasisty-2024-gdzie-najlepiej-poszedl-egzamin-zaskoczen-brak/ga/c5-18651123/zd/77369717 według którego nasze województwo wcale tak źle nie wypada. Gorzej od nas wypada choćby Podlasie, które jest od lat bastionem pis. We wszystkich kategoriach prym wiodą woj. Mazowieckie i Wielkopolskie - i nic dziwnego, mają najlepsze finansowanie. Reszta w miarę równo
@Ciekawy i @hmm
2024-07-09 14:09:14
Po pierwsze, to bzdury gadasz i manipulujesz. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć tę mityczną mapkę o której piszesz, tylko że ona nie istnieje. Owszem, zależność między obszarami poparcia a poziomem edukacji istnieje, ale przyczyna jest zupełnie inna - finansowa. Tam gdzie pis nie miał władzy w samorządach, te musiały liczyć każdy grosz, w tym wydatki na edukację. Jak brakuje pieniędzy na szkolnictwo, to logicznym jest że wyniki egzaminów są niższe. Więc tak czy inaczej, to wina pisu
Ciekawy
2024-07-09 09:12:07
Tak, kurator powoła zespół "tęgich głów" do zbadania sprawy banalnie prostej: wystarczy przyłożyć mapę polskich terenów, gadzie PiS przegrywa i nałożyć ją na mapę polski, gdzie młodzież jest najgorzej wyedukowana. I co? Pokrywają się jakoś te obszary? Przypadek?
Jedrus
2024-07-09 05:41:52
A poziom intelektualny , profesjonalne przygotowanie nauczycieli do wykonywania zawodu,poziom nauczycieli akademickich przygotowujących ich do pracy w oświacie nie ma z tym nic wspólnego?
Hmm
2024-07-08 21:16:01
No ale ten egzamin nie jest z religii czy przedmiotów Czarnia, tylko z polskiego, matematyki i języka obcego. Program jest taki sam dla całej Polski i dzieci z Pomorza zach. od lat wypadają najgorzej, wręcz żenująco słabo. To chyba nie wina Ministra edu, kimkolwiek by nie był, tylko poziomu szkół, nauczycieli, uczniów ich rodziców (bo nie przykładają do tego wagi, więc dzieci też to mają gdzieś). Problem tkwi w tutejszym społeczeństwie, no ale najlepiej jest jechać na PiS albo PO. Dno
Się to załatwi
2024-07-08 21:07:35
Teraz nastąpi obniżanie wymagań, żeby krzywa rosła.
@toi
2024-07-08 20:30:26
Dobryś sobie nick dobrał, bo prawdy i rzetelności w tym co piszesz, tyle co czystości i luksusu w toi toiu. Egzamin ósmoklasisty sprawdza wiedzę po 8 latach nauki, nie po ostatnim semestrze, ok kiedy dopiero Nowacka czy Kotula mają jakąś władzę. Za stan edukacji dzisiejszych absolwentów odpowiada tylko i wyłącznie ten, kto władał ministerstwem edukacji przez ostatnie lata. I nie, nie była to żadna z wymienionych przez ciebie.
@toi
2024-07-08 20:27:23
Raczej krzyże i klechy w szkołach. Na szczęście już niedługo.
@@Kacze ogłupianie
2024-07-08 20:26:38
A jakie ma znaczenie na kogo głosują mieszkańcy województwa, skoro za program nauczania, materiały, dydaktykę i nadzór nad szkołami, odpowiedzialne jest kuratorium bezpośrednio podległe ministerstwu edukacji, przez ostatnich 8 lat rządzonego przez "wybitnego człowieka nauki" Przemysława Czarnka
@Tere fere
2024-07-08 20:24:45
Nie ma to jak wypowiadać się na temat braków w edukacji i stawiać przy tym 4 kropki. Nie ma takiego znaku w języku polskim. Albo jedna kropka albo trzy, czterokropek nie istnieje.
@@kacze ogl
2024-07-08 20:23:01
A kto ciebie kształcił, skoro nie wiesz ze w języku polskim nie stawia się spacji przed znakami interpunkcyjnymi? Jeśli w ogóle wiesz o czym ja mówię, bo odnoszę wrażenie że do szkoły miałeś mocno pod górę
toi
2024-07-08 19:38:38
skutki indokrynacji nowackiej i kotulowej... tęcza w szkole...
@Tere fere
2024-07-08 19:13:15
Ty rodzicom nie ubliżaj , my dziadki TU z Krużewnik przyjechalim.A tu jak nie komuna, to werwolf.Ziemlia takaja . A szkoły Nowackaja isprawliajet . Raboczich nada ,nie Paliakow. Tyn premir wie , co robi.
@Kacze ogłupianie
2024-07-08 19:11:38
jakie kacze ogłupianie? przecież i zachodniopomorskie i lubuskie to najbardziej czerwone województwa w całej Polsce, tu wygrywa lewica z PO i SLD na czele...
Tere fere
2024-07-08 18:01:42
Najlepiej zwalić winę na taki lub śmaki PiS, ale chyba nie zrozumieliscie co tu jest grane: uczniowie z zachodniopomorskiego co roku szorują tyły i są najgorsi w całym kraju, bez względu na to kto u władzy w Warszawie. No ale komentujący to rodzice tych dzieci co im tak świetnie idzie i sami mają problem z ogarnięciem tematu, więc co się dziwić.... A tak na marginesie w tej części kraju od zawsze wygrywa postkomuna albo PO, ale to chyba nie ma wpływu na poziom szkół?
@kacze ogl
2024-07-08 17:32:42
Ciebie wykształcili kacapy i dojcze skoro tak piszesz .
Kacze ogłupianie
2024-07-08 16:25:31
Przez 8 lat Kaczyński robił wszystko by zlikwidować edukację w Polsce. Teraz mamy tego skutki.
@Białoruś bis
2024-07-08 15:52:20
Jeszcze wam się te manipulacje nie znudziły? Urzędniczkę czy tego księżula nie spotkało nic, zupełnie nic, co nie spotykałoby wszystkich innych osadzonych. To Ziobro i jego świta tak uprzykrzyli życie osadzonych w ZKach i AŚkach. Teraz pisowcy trafiają do zakładów "umeblowanych" decyzjami ziobry i krzyczą że "tortury". Jak przez 8 lat torturowano wszystkich osadzonych z ziobrowskim błogosławieństwem, to problemu nie widzieliście hipokryci.
@Wit
2024-07-08 15:49:31
Wiesz gdzie możesz sobie wsadzić te manipulacje? Artykuł dotyczy wyników egzaminów ósmoklasistów, nie pierwszoroczniaków. Ta młodzież przez 8 lat "zdobywała wiedzę" według wytycznych ministra Czarnka i jego partyjnych kolegów z pisu. To o czym piszesz nie zdążyło się jeszcze nawet odbić na jednym roczniku a przypisujesz to do 8 lat nauki, które to 8 lat miał sprawdzać egzamin. To system edukacji pod rządami pisu zawiódł, a nie żadna z wymienianych przez ciebie spraw
8 lat
2024-07-08 15:45:10
Tegoroczni ósmoklasiści to pierwszy rocznik na egzaminach, który całą swoją edukację zdobywał pod rządami pisu. Chyba nic dosadniej nie pokazuje stanu mentalnego pisowców, niż te wyniki. Głosujcie dalej na pis, to idiokracja przyjdzie szybciej niż w filmie.
Białoruś bis
2024-07-08 14:40:51
Urzędniczka torturowana w areszcie Bodnarenki! Kobietę aresztowano, podobnie jak głodzonego ks. Olszewskiego w związku z Funduszem Sprawiedliwości. Pod pozorem konieczności zapewnienia szczególnej ochrony kobieta jest szykanowana m.in. poprzez wielokrotne wybudzanie w środku nocy i zapalanie światła, zbędne i uciążliwe kontrole celi sprowadzające się do robienia bałaganu, czy przez kilkugodzinne puszczenie głośnej muzyki pod celą urzędniczki i niereagowanie na prośby kobiety o jej ściszenie.
2xobiecaćtojak1dać
2024-07-08 14:31:31
Zlikwidowanie lekcji domowych na pewno pomoże...
czytam
2024-07-08 14:28:54
Powoływanie kolejnych PALITKIERÓW / KARIEROWICZÓW/ ??? Do roboty, jeśli ta kadra ma jeszcze ODROBINĘ honoru .DNO .Rodzice kanczali wasze szkały i są durniami . Teraz kolejne pokolenie cymbałów ? Brawo , Nowacka tez nic nie osiągnie.Produkujecie ROBOLI / dla niemców/ ?
Wit
2024-07-08 13:17:05
Haha, a kto zmusi dzieciaka zeby się uczył? Zabrano im prace domowe, lektury zmuszające do myślenia, za chwilę odbierze się ocenę z zachowania, najważniejsze jest elgiebete, kible gender i w doooope ich pocałujta, aha dodam bardziej deprecjonujcie zawód nauczyciela i mniej im płaćcie, program naprawczy zadziała
Oświecenie
2024-07-08 12:57:10
Dedykuję wyniki tym "mędrcom" (także komentującym), którzy twierdzą , że tutaj jest Europa, a we wschodniej Polsce zaścianek. No tak, ale skoro fakty są takie, to tym gorzej dla faktów. Po zniesieniu obowiązkowych prac domowych, czas na zniesienie obowiązku przychodzenia do szkoły. Efekt będzie jeszcze bardziej widoczny.
mdm
2024-07-08 12:39:10
Przecież tym od lat zajmuje się nieudaczna radna z PO, niejaka Pańka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA