Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Egzaminy ósmoklasistom wypadły źle. Wyniki z roku na rok gorsze

Data publikacji: 03 lipca 2024 r. 15:08
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2024 r. 10:10
Egzaminy ósmoklasistom wypadły źle. Wyniki z roku na rok gorsze
Młodzież z Zachodniopomorskiego opanowała doły tabeli wyników egzaminu ósmoklasistów - w języku polskim jest na ostatnim, 16 miejscu, z matematyki na 14, natomiast z języka angielskiego na 10 miejscu w kraju. Fot. Dariusz Gorajski  

Na razie są tylko zbiorcze dane dla województwa zachodniopomorskiego, ale już wiadomo: tegoroczne egzaminy wypadły ósmoklasistom gorzej niż w zeszłym roku! Z języka polskiego nastolatki z regionu zdały ledwie w 54,99 procentach, matematykę na 45,55 proc., najlepiej młodzież poradziła sobie z językiem angielskim - 64,03 procent. Średnie ogólnopolskie wyniki uczniów przedstawiły się następująco: język polski 61 proc., matematyka 52 proc., język angielski 66 proc. W samym Szczecinie wynik jest wyższy niż średnia ogólnokrajowa: 61,50 proc. młodzież uzyskała z języka ojczystego, z matematyki 55,09 proc. a z języka angielskiego - 72,65 proc.

Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2024 r., przystąpiło w województwie zachodniopomorskim ok. 10 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej tym ok. 670 uczniów – obywateli Ukrainy. Sprawdzian wiedzy na koniec podstawówki jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. W tym roku po raz ostatni przeprowadzany był na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią Covid-19. Od przyszłego roku młodzież nie będzie miała już takiego udogodnienia - wracają egzaminy w oparciu o podstawę programową.

W środę od godz. 8.30 absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU, czyli Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika.

- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem sprawdzającym umiejętność znajdowania współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajomość funkcji językowych - podsumowuje Marcjanna Klessa, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, do której należy Zachodniopomorskie.

Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej.

- Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom zadanie z zakresu kształcenia językowego, które sprawdzało umiejętność zastąpienia sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej - wylicza dyrektorka OKE w Poznaniu. - Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi – przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych wież. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych.

Zaświadczenie o zdanym egzaminie trzeba teraz dołączyć do dokumentów rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych w elektronicznym systemie naboru - młodzież ma na to czas tylko do piątku, 5 lipca do godz. 15.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Głupi to Naród
2024-07-14 20:22:42
co wybierał III drogę . Dostaliśmy III rzeszę tuskowego gówna , przykrytego ozdobnym bundarikiem !
Nauczycielka
2024-07-09 08:56:21
Zaskoczenie 😂😂 pruski system nauczania nie pasuje do 21 wieku..kto by pomyślał. Obniżanie wymagan nie działa, no szok.
Alicja
2024-07-08 10:29:40
Z roku na rok od ponad 8 lat wyniki w nauczaniu są coraz gorsze ponieważ obniżamy poziom nauczania. Najważniejszym przedmiotem jest religia...Historii 1 godzina a religii 2. PIS uważało, że głupim narodem lepiej się rządzi. Niestety z tymi nowymi ministrami nie będzie lepiej, ci także jeszcze bardziej obniżają podstawę nauczania. Polskie wykształcenie kiedyś coś znaczyło teraz stajemy się powoli narodem mało wykształconym, bo to, że ktoś ma mgr nie oznacza, że jest mądry czy inteligentny
@Ania
2024-07-05 19:40:16
no popatrz... ale jak wprowadzicie gender i edukację inkluzywną to napewno będzie lepiej...
@nieuk
2024-07-05 19:34:46
Tomek Lis powiedział coś jeszcze lepszego:"ludzie nie są tak głupi jak nam się wydaje, oni są jeszcze głupsi".
Ania
2024-07-05 12:01:10
Każdy dziennikarz, który pisze, że egzaminy w tym roku poszły tak bardzo źle, nie bierze głównej tego przyczyny, a już najgłupsze jest w tym porównanie wyników z poprzednimi latami. To jest rocznik przejściowy po likwidacji gimnazjów. W klasie były 6 latki lub dzieci odroczone od nauki w szkole z powodu brakującej gotowości szkolnej lub takie które nie uzyskały promocji. W każdej ze szkół była jedna tylko klasa. W każdej klasie byl sporo większy niż zazwyczaj zestaw opinii i orzeczeń.
@ Pati
2024-07-05 08:55:54
czepiam się . Twój syn napisałby " matmę " , a nie matme . Rozumiem , że to tylko zwykła pomyłka w pisaniu. Syna gratulujemy ! Jak ja się w pracy pochwaliłem ,jakie to moje dzieci zdolne , to koledzy od razu skwitowali : " no , jak Tobie dzieci Ksiądz robił , to może tak być ! ". Ilu jest takich zdolnych i chętnych do nauki dzieciaczków. Dziękować Bogu , no chyba nie Księdzu ?, że tak po tuskowemu zagaję (" no chyba nie w Zakopanem " ,to te czasy: " pinindzy ni ma i nie będzie ". Pamiętacie !
Pati
2024-07-05 07:35:45
Ale da się.. mój syn napisał polski na 92, matme 100 i angielski na 100 procent.
Barbara
2024-07-04 16:16:38
dominanta wyników z matematyki w woj.śląskim to tylko 16%. TRAGEDIA.
Barbara
2024-07-04 16:14:06
Powinni podać parametr statystyczny -dominantę ,w woj.sląskim to tylko 16% z matematyki .TRAGEDIA>
nieuk
2024-07-04 14:57:37
Kurski powiedział ,że głupi naród wszystko kupi. Dalej zajedzie się z nieuczonymi. Zacząć trzeba najpierw od nauczycieli. Same alfy, omegi pracują. Liczą tylko na podwyżki.
Kika
2024-07-04 14:28:00
Pragnę zauważyć, że zachodniopomorskie napisało najsłabiej, jestem nauczycielem w małopolskiem, które napisało najlepiej, całkiem nieźle, więc da się, choć tu też była pandemia, te same rządy, ten sam rocznik. Przerzucanie się winą z prawej strony na lewą i odwrotnie, zwalanie jej na dzieci, nauczycieli rodziców - to wszystko razem jest śmieszne....
Kaśka
2024-07-04 13:59:39
...uważam, że należy szybko zreformować program , usunąć wiadomości encyklopedyczne i zacząć uczyć logicznego myślenia. Starą, "drogą" kadrę - wysłać na emerytury, a zatrudnić nowych, młodych i orientujących się w nowoczesnym nauczaniu ...Szkoły wyposażono w pomoce internetowe ale nauczyciele z nich nie korzystają,bo nie umieją - dzieci nadal dźwigają ciężkie plecaki a w nich opasłe podręczniki i po co??? Spróbujcie dostać pracę w szkole!Nie da się!!! I to pensum! ...a żądają płacy górnika???
nulli2001
2024-07-04 09:58:55
Jako były nauczyciel matematyki mogę powiedzieć tylko jedno. Wina nie tkwi w systemie czy nauczycielu, dzieciaki po prostu nie widzą sensu w uczeniu się, żadnego sensu. Wszystko jest gotowe i dostępne. Nie pamiętają nic, nie widzą potrzeby, nie mają ochoty, uważają że to nieważne. Mają to gdzieś.
Antukomunista
2024-07-04 07:45:25
kończę i ograniczę swój " bełkot " z góry wyprzedzając ocenę moich wypowiedzi do faktu , że za takie wypowiedzi ludzie nienadążający za interkulatorem "leją" w papę ( jak w tym kawale o papudze sądowym ) ! Niestety życie !, a raczej jego proza w tak wyedukowanym społeczeństwie .Nie możesz nikogo przekonać do żadnej racji , jak ON nie pamięta co powiedziałeś do NIEGO w pierwszym zdaniu ! Ilu takich jest ?! Spróbujcie przetestować swoim w najbliższym otoczeniu tę okrutną prawdę. Nie słyszy!
Antykomunista
2024-07-04 07:29:21
nowoczesne mózgi NERDÓW nie spełniają i nigdy nie spełnią nadziei na interes Narodu Polskiego.Są to humanoidy i tępe dzidy .Armia znakomitych zawodników w dziedzinie rozwiązywania postawionych im zadań często sprofilowanych ,ale nie zawsze zgodna z interesem społecznego współistnienia w imię idei wyższych, duchowych , a tym samym dalekosiężnych planów współistnienia jednostki w większej społeczności .Brak pokory wobec transcendentnego Boga i pójście w kierunku złotego cielca nadzieje te zatraca!
Antykomunista
2024-07-04 07:11:10
gdybyśmy zjednoczyli swoje siły tzn. bardzo dobrze wykształceni ludzie w latach komuny + obóz patriotyczny nastawiony na Polskę , a mniej na szemrane sojusze + ludzie głębokiej wiary i moralności + ludzie mocno kreatywni ,geniusze , to moglibyśmy być nr 1 w Europie bez potrzeby poddawać się idiotyzmom i dywersyjnym poczynań Sorrosów, kacapów i szwabów .Moglibyśmy się oprzeć wpływom negatywnym żydostwa , które nie tylko w Polsce , ale i w USA psuje normalne stosunki . Jak to połączyć ? Kto tego
Jako zdeklarowany
2024-07-04 07:03:35
antykomunista stwierdzam , że najlepiej byliśmy kształceni w latach komuny tej powojennej po śmierci Stalina . Reżim był już okrzepły .Przestano zabijać ludzi podziemia .Polacy zmuszeni do życia w Sajuzie na swój sposób udoskonalili motywację do życia w nowych okolicznościach . Po przemianach w 1989 r szybko się okazało , że ta niby ta opozycja niestety niewiele potrafi . Komuniści szybko wracali do władzy poprawiając wynik finansowy Polski . Polacy jako Naród jest bardzo zdolny i kombinujący !
Prodiż
2024-07-04 06:40:10
Nalu ty ku. RW. o
Ola
2024-07-03 21:27:04
Ja bym nie zwala winy na dzieci, lecz na szwankujący system plus pandemia i dziadowskie nauczanie on-line. Ta izolacja mocno się na dzieciach odbiła i to są skutki. Do tej pory nie rozumiem, dlaczego szkoły pozamykano, a do przedszkola dzieci mogły chodzić. Ktoś podjął irracjonalną decyzję, a nauczyciele się nie postawili, też im było to na rękę. Raport NIK,u dla naszego województwa po pandemii jest miażdżący. Dyrektorzy nie wystąpili do kuratorium po wsparcie. Nauczyciele też nie wsparli.
@Niestety
2024-07-03 21:14:46
a to nie wiedziałem że to PiS urządzał czarne marsze i przebierał się za krowy...
Ola
2024-07-03 21:04:20
O to chodziło Kaczyńskiemu. Stworzyć głupie społeczeństwo które będzie ślepo głosować na pisowski reżim.
Nalu
2024-07-03 21:02:19
Może po prostu rodzice za słabo pilnują i motywują do nauki? Zniknęły prodiże i kable od nich i są efekty.
Adam
2024-07-03 20:47:07
Mało rozgarniętymi łatwiej rządzić i napuszczać na innych a najlepiej jakby niczym się ważnym nie interesowali. Tylko trzeba im zapewnić dostęp do ideologii róbtacochceta
@elektorat tuska
2024-07-03 20:16:34
Może i jest "ogupialy", za to elektorat pisowski jest tępy. Wypowiadasz się, a nawet pisać nie potrafisz . OGŁUPIAŁY jak już. I co się później dzieciom dziwić, że głupie jak przez ostatnie 8 lat PiS je kształcił.
Edek
2024-07-03 19:42:07
Teraz po reformach nowej lewackiej minister oświaty nowackiej spod jej ręki będą wychodziły sami geniusze.Niemcy juz zacieraja rece bo będzie miał kto zbierać szparagi i objąć inne eksponowane stanowiska w gospodarce naszych sąsiadów. Niemieckie media mówią że taki rzad w Warszawie to błogosławieństwo dla Niemców.POwodzenia.
nihil novi
2024-07-03 19:40:12
należy podziękować czarnkowi
@Yyy
2024-07-03 19:15:50
Rozumiem ,że czujesz się mędrcem pisowskim ? No brawo ...Tylko nikt nie zazdrości twojej wiedzy , która jest obecnie mało użyteczna dziadersie :))) Świat ci odjechał :)) W historii nic nie zmienisz , trzeba się układać z przyszłością !!!
i wszystko jasne...
2024-07-03 19:12:29
Przypomnijcie...kto rządził przez 8 ostatnich lat i jak nazywał się ten Minister Oświaty...coś na Cz.?
Tak na marginesie
2024-07-03 19:11:42
To te dzieciaki kształciły się przez kilka lat pod rządami PiS. Jaka partia takie wykształcenie.
Yyy
2024-07-03 17:22:57
Rosną wyborcy Tfuska
Yyy
2024-07-03 17:13:53
Coraz więcej wyborców Tfuska
elektorat tuska
2024-07-03 17:12:29
musi byc ogupialy
No tak , dobrze
2024-07-03 17:12:24
kombinujesz komuchu . Do szkoły już w wieku 5 lat , nauczyć się podpisać i policzyć do stu .Po czterech latach głąba już do roboty .Wiek emerytalny jak u Niemca do 67 roku. Jak nie zdechnie na kilofie to może i do stówy !Dobrze kombinujesz, dobrze . Dawaj tygryska niech wprowadza natychmiast zmianę . Chcesz to popychaj do śmierci taczkę z gnojem . Ja wolę żyć i odpocząć na emeryturze .Może chociaż z jedną wezmę . Za rok rządów głupków , nie będzie na emerytury , a buchnać OFE już się nie da !
Adas
2024-07-03 16:31:31
Do pracy na szparagi mogą pojechać ze swoimi wynikami nadają się do pracy fizycznej w Niemczech. Pola szparagów, buraków, kapusty za granicą czekają na młodych Polaków. Miotła i łopata do ręki do pracy w mieście niemieckim także potrzebna.
Trochę historii
2024-07-03 16:26:56
Niepełny rocznik bo to efekt PiS. PO chciało by sześciolatki szli do pierwszej klasy. Dlatego poprzedni rok szkolny był rekordowy gdyż we wrześniu 2015 poszły do szkoły 6-cio i 7-mio latki. Część sześciolatków nie poszło wtedy do szkoły z różnych przyczyn, między innymi z orzeczeniami, część poszła ale nie zdała w którejś klasie i kończy teraz czyli rok później niż powinna. Jak PiS doszedł do władzy w 2015 "przywrócił" siedmiolatki i to jest ten niepełny rocznik. Mnie wyniki nie dziwią.
KM53
2024-07-03 16:08:15
Czym się martwić. Za rok nowa ministra oświaty tak obniży poziom egzaminów, że wszyscy zdadzą, choćby za same przychodzenie do szkoły.
Xxx
2024-07-03 15:58:03
Przecież o to lewactwu chodzi, głupkami rządzi się łatwiej,po co się uczyć,odrabiać lekcję.Wszystko idzie w dobrym kierunku;-)
Niestety
2024-07-03 15:49:19
8 lat pseudorządów PiS zrobiło swoje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA