piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego

Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego

Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego
Data publikacji: 2015-10-22 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 1725 30533

Co może zdziałać jedna z najprężniej działających szczecińskich rad osiedli, wsparta przez uczniów z renomowanej szkoły?  Tysiące krokusów posadzić od ręki, bo na przenoszenie gór będzie trzeba trochę poczekać.

W czwartek „krokusowa rewolucja” – jedna z najbardziej pozytywnych i społecznych akcji dla zielonego Szczecina – zawładnęła społecznikami skupionymi wokół Rady Osiedla Śródmieście-Północ. Sadzili kwiatowe dywany na skwerach przy SP nr 46, czyli u zbiegu ul. Felczaka i al. Wojska Polskiego, na skarpie w sąsiedztwie ul. Wąskiej oraz przy niegdysiejszym barze „Ułańskim” (al. Wyzwolenia róg ul. Lubomirskiego).

- W „krokusowej rewolucji” nie jesteśmy nowicjuszami. Tym razem wpisujemy się w jej nurt 3,5 tysiącem kwiatowych cebul. Sadzimy je w reprezentacyjnych,  dobrze widocznych punktach naszego osiedla. Dla dobra wspólnego, z myślą o mieszkańcach: kwiaty będą ich cieszyć i kolorami budzić na wiosnę. Świetna pozytywna akcja, za sprawą której Szczecin staje się lepszym miejscem do życia. A przecież na tym nam wszystkim zależy! – komentuje Ireneusz Koczan, przewodniczący miejscowej RO.

Społecznicy, a wśród nich Wiesław Stępkowski oraz Józef  Michalski, wsparci przez żywiołową reprezentację Szkoły Podstawowej nr 46.

- Nie przez przypadek wspierają nas uczniowie właśnie tej placówki – przyznają obaj przedstawiciele RO Śródmieście-Północ. – W tym roku z naszego inwestycyjnego budżetu przeznaczamy 120 tysięcy złotych na modernizację tutejszych przyszkolnych terenów: nowe nawierzchnie, ogrodzenie, oświetlenie i oczywiście na pielęgnację zieleni. W kolejnych latach będziemy także, mam nadzieję przy udziale miasta, wspierać budowę boiska. Bo uczniowie tej szkoły – co dla władz oświatowych powinno być powodem do wstydu – do tej pory nie doczekali się nawet sali gimnastycznej (!).

„Krokusowa rewolucja” to jeden z przykładów zielonych inicjatyw, a jakich bierze udział lokalna społeczność. Chcą na swym terenie tworzyć enklawy zielone (stąd wiele aplikacji m.in. do programu „Zielonych podwórek Szczecina” – przyp. an), miejsca wypoczynku i rekreacji, wypierając z nich – jak np. z wielkiego podwórka na styku kamienic ul. Niedziałkowskiego i Monte Cassino – zawłaszczające publiczną przestrzeń samochody.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie pozytywne akcje społeczne. Dlatego nie mogło nas zabraknąć w „krokusowej rewolucji” – przyznaje Urszula Majdan, dyrektor SP 46. – To dla naszych uczniów świetna plenerowa lekcja: integracji i dbałości o środowisko. Poza tym krokusowy wzorzec piękna mamy po sąsiedzku, bo na Jasnych Błoniach. Teraz mamy okazję przenieść jego fragment na nasze przyszkolne tereny. Z dużą satysfakcją…

- I frajdą! – dodawali uczniowie z kl. V B, których wychowawczynią jest Sylwia Zielińska. Mają już na koncie nie tylko udział w „krokusowej rewolucji”, ale też w Sprzątaniu Świata, w Zielonej Szkole, warsztatach i wycieczkach ekologicznych, zbieraniu baterii, tonerów, makulatury, karmy dla bezdomniaków ze schroniska. Są dumni z tego, dzięki czemu już wiedzą, że warto pomagać. Teraz uczą się - na swój sposób i na skalę własnych możliwości - ratować świat: dla przyszłości, pokoleń, dla nas wszystkich.

x x x

Przypominamy: w sobotę (24 bm.) sztandar „krokusowej rewolucji” rozwiniemy na skwerze przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (al. Wojska Polskiego 80). Do wspólnego sadzenia „pola krokusowej nadziei” zaprasza „Kurier” oraz współorganizatorzy wydarzenia: Maria Myśliwiec, przewodnicząca RO Arkońskie-Niemierzyn i Sylwiusz Mołodecki z „Zielonych Ogrodów”. Na osoby, które tego dnia oddadzą krew i wspólnie z nami posadzą żółte krokusy, czekać będą prezenty-niespodzianki. Początek: godz. 10. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Arleta NALEWAJKO 

Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego Krokusy: z frajdą dla dobra wspólnego

Komentarze

Finka
Kapitalna akcja. Gratuluję organizatorom i podziwiam uczestników. Szczecin jest z WAS dumny !
2015-10-23 06:21:36
Wreszcie coś normalnego i pięknego wśród szczecińskich idiotyzmów.
.
2015-10-22 17:38:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie