Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Koronawirus w Szczecinie. Na Arkońskiej ruszyli z badaniami

Data publikacji: 2020-03-12 13:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-13 11:52
Koronawirus w Szczecinie. Na Arkońskiej ruszyli z badaniami
Fot. Biomedica Group  

W czwartek rozpoczęto badania próbek na obecność koronawirusa w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie. - Proces przebiega automatycznie. Po 180 minutach otrzymujemy wynik, który musimy przeanalizować - wyjaśnia dr n. med. Ewa Czerska, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej placówki. Podczas jednego cyklu można przebadać maksymalnie 12 próbek.

W szczecińskiej placówce wykonywane są już testy diagnostyczne. Oprócz tego na rynku są jeszcze dostępne te do badań naukowych. - Testy diagnostyczne są dla nas bardziej przyjazne, ponieważ wszystkie procesy przebiegają automatycznie. Dodatkowo wynik jest szybszy i bardziej pewny - dodaje Ewa Czerska.

Jak prowadzone jest badanie na obecność koronawirusa?

Czy można przyspieszyć otrzymanie wyniku? - Nie. Przez ten czas wszystkie etapy badania odbywają się od początku do końca. Jeżeli nie zostaną przeprowadzone w określonym cyklu, to wtedy nie uzyskamy wyniku. Oprócz tych trzech godzin, należy również doliczyć czas na przygotowanie próbek. Należy je zarejestrować, rozpakować. Dziś takie przygotowanie trwało 40 minut. To dla nas nowość i musimy się przeorganizować, ponieważ każdy aparat ma inne wymagania - tłumaczy kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

Ewa Czerska

Ewa Czerska zapewnia, że laboratorium posiada pełne środki bezpieczeństwa. - Mamy maseczki, gogle, kombinezony. Dodatkowo strefa badań jest naświetlana lampami UV i są używane środki do usuwania materiału genetycznego z powierzchni - dodaje.

Urządzenie do badania próbek na obecność koronawirusa należy do aparatury biologii molekularnej. Obejmuje wszystkie etapy badania, zaczynając od izolacji. - Cały proces przebiega automatycznie, my tylko nanosimy ręcznie próbkę i przygotowujemy jeden odczynnik. Czas oznaczania w aparacie to 180 minut. Potem otrzymujemy wynik, który musimy przeanalizować - dodaje Ewa Czerska. - Pozytywnego wyniku nie trzeba potwierdzać już nigdzie indziej. Dziś nastawione zostało już pierwsze oznaczenie. Jedenaście próbek poszło do badania i oczekujemy na wyniki. Obecnie (do dyspozycji - red.) mamy około 300 testów.

Pacjenci z podejrzeniem koronawirusa w szpitalu przy Arkońskiej

W środę wieczorem na oddział zakaźny szpitala przy ul. Arkońskiej trafiło 7 dorosłych oraz trójka dzieci z podejrzeniem koronawirusa.

- Dorosły pacjent najpierw badany jest na wirusa grypy. Po dwóch godzinach uzyskujemy wynik. Jeśli grypa zostanie wykluczona, pacjent automatycznie przebywa w odizolowaniu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Tutaj profilaktycznie za każdym razem próbki są wysyłane do badań na obecność koronawirusa - tłumaczy Mateusz Iżakowski, p.o. rzecznika prasowego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Stan mężczyzny z potwierdzonym zakażeniem jest stabilny. Natomiast stan zdrowia kobiety, która przebywa na oddziale intensywnej terapii, jest ciężki, ale stabilny.

Mateusz Iżakowski podkreśla, że szpitalne oddziały są w pełni zabezpieczone na wypadek pojawienia się koronawirusa. - Zabezpieczenie pracowników środkami ochrony indywidualnej w naszym szpitalu jest na dobrym poziomie. W tej chwili niczego nam nie brakuje. W razie problemów mamy się bezpośrednio zwracać do wojewody albo do marszałka województwa. 

Pojawił się również pomysł, aby placówka przy Arkońskiej stała się jednoimiennym szpitalem zakaźnym. - Taki pomysł jest, ale nie znamy jeszcze szczegółów - potwierdził Iżakowski. ©℗

Karolina Nawrocka

Fot. Biomedica Group/Dariusz Gorajski

Sonda

Czy odwołanie imprez i zamknięcie niektórych placówek z powodu koronawirusa to dobra decyzja?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Michał94
2020-03-12 22:53:30
"co to za nowomowa? "musimy się przeorganizować" - po prostu: nauczyć się! 2020-03-12 14:14:49" Czy to wina lekarzy, że system nie przewidywał do tej pory nauki w tym kierunku? Zastanów się co piszesz. Teraz pozostaje już kwestia tylko i wyłącznie organizacyjna.
///
2020-03-12 21:25:16
Najwiekszy wirus trwa od 2 tys lat po urodzeniu dostajesz jedna z 250 religii lub wiecej i mmasz krzest, komłonie i bieszmofanie , i na tyle a potem ciagnij kase od rodziny i taj w kolko, w szkole o agnostyzyzmie nie ucza, o nauce, informatyce itd. niet !
co to za nowomowa?
2020-03-12 14:14:49
"musimy się przeorganizować" - po prostu: nauczyć się!
Teresa
2020-03-12 14:11:17
Na czołówkę moze nie. Wielka Brytania prędzej Wczoraj był mecz w Liverpool i przyjechali z Madrytu kibice A tam całe ognisko wirusa. Mądre to nie było
wirus bez korony
2020-03-12 13:56:20
No to teraz się zacznie.Obstawiam,że wysuniemy się na czołówkę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ