Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Kopciuchy nadal kopcą

Data publikacji: 04 lutego 2018 r. 18:29
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:02
Kopciuchy nadal kopcą
 

Szczecin uchodzi za jedno z najmniej zanieczyszczonych dużych miast w kraju. Ba, mówi się wręcz, że jego mieszkańcy oddychają „prawie czystym powietrzem”. Opinie na ten temat, jak to zwykle bywa, są różne, a nie brakuje też takich, że… „i tak jesteśmy zatruwani”.

Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie wynika, że na terenie miasta rzadko dochodzi do przekroczeń obowiązujących norm jakości powietrza. Najczęściej mają one charakter incydentalny, a nie ciągły i przyczynia się do tego przede wszystkim aura, czyli minusowe temperatury i brak wiatru. Aura nie ma jednak wpływu na to, czym palimy w piecach i jakie one są. A prawda jest taka, że ciągle jeszcze wielu mieszkańców ogrzewa swoje domostwa przy pomocy pieców węglowych. Dodajmy, że większość z nich nie spełnia żadnych norm, bo takowe do niedawna jeszcze po prostu nie obowiązywały. Teraz jednak sprzedawcy nie mają prawa oferować klientom pieców „nienormowanych”, co wcale nie oznacza, że nie są one użytkowane. Bo są i pewnie długo będą.

Nie wiemy natomiast, jak długo jeszcze będzie można palić w piecach węglem wyjątkowo słabej jakości, choćby tak zwanym miałem, który w większości europejskich krajów, w tym w Czechach i Niemczech, traktowany jest jak groźny odpad. Za jego spalanie grożą horrendalne kary. U nas można nim palić legalnie, chociaż od wielu lat mówi się o tym, że „pracujemy nad wprowadzeniem norm jakości węgla”. Może i tak, ale norm jak nie było, tak nie ma.

Pewnie dlatego funkcjonariusze Straży Miejskiej w Szczecinie są często wzywani do interwencji w miejscach, w których zdaniem informatorów „spalane są jakieś odpady”. Piec w jednym z lokali przy ul. Naruszewicza sprawdzany był pod tym kątem aż siedmiokrotnie w ciągu dwóch miesięcy. I co się okazało? Ano to, że jego właściciel ogrzewa mieszkanie kiepskiej jakości węglem. Nie stać go po prostu na lepsze, a tym samym droższe gatunki opału.

– W ubiegłym roku nasi strażnicy podjęli ponad tysiąc (1171 – przyp. red.) interwencji i czynności kontrolnych w sezonie grzewczym. Okazało się, że tylko co dziesiąta interwencja potwierdziła, że dochodziło do łamania przepisów, czyli do spalania odpadów w piecach – mówi Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Szczecinie.

W 2017 roku sankcjami za palenie odpadów w indywidualnych piecach ukarano 97 osób na kwotę 9 tys. 80 złotych.

Problemem jest zatem przede wszystkim węgiel słabej jakości. Ciągle nie mamy dla niego norm, które eliminują jego najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia gatunki.

Z różnych dostępnych statystyk wynika, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Dlatego trudno się dziwić temu, że Europejski Trybunał Obrachunkowy, który interesuje się, jak wydawane są europejskie fundusze, postanowił skontrolować antysmogowe działania naszego resortu środowiska. Pytania, które postawił, wydają się jak najbardziej sensowne. Jedno z podstawowych brzmi: czy istnieje krajowa polityka ochrony powietrza? Cóż, zapewne jakaś istnieje, albo dopiero zaczyna istnieć, bo przecież powołano nawet ważnego urzędnika, który ma za zadanie „rozwiązanie problemu smogu”. Rzecz w tym, że musi mieć narzędzia, czyli przepisy prawne, które mu w tym pomogą. Na razie tych najważniejszych, dotyczących norm węgla, brakuje. A przydałyby się bardzo, także w Szczecinie, w którym mamy „prawie czyste powietrze”.

(mos)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

lila
2018-02-22 18:12:07
Zapraszam również na Prawobrzeże ul Maciejowicka i Baczyńskiego
Kopciuchy dalej kopcą
2018-02-06 21:50:06
Zapraszam na prawobrzeze os.majowe od wielu lat kopciuchy kopcą ..ul.k.napierskiego ..botaniczna
@gryfon
2018-02-05 20:38:27
Ty chłopie jesteś z poprzedniej epoki!!! Mieszkam w pobliżu mega kotłowni przy ul. Dąbskiej(Prawobrzeże) Od przynajmniej 25 lat mają na komin założone porządne ELEKTROFILTRY i zapewniam, emitują mniej trujących spalin niż kominek wielebnego plebana na Oś.Majowym (i nie walą w trzy dzwony jak on, pod naszymi oknami!!!) Przy tej kotłowni powstało boisko piłkarskie i całe nowe osiedla. Ludzie otwierają okna i nie trują się nOX-ami z butelek- "PET"... O takie nowatorskie rozwiązania walczymy "gryfonie"
Gryfon
2018-02-05 14:18:48
Żądam kategorycznie wiatraków wodospadów elektrowni atomowych żeby Władkowi song nie przeszkadzał. Ludzie wam się od tego czystego powietrza w dupach poprzestawiało a elektrociepłownie to niby nie kopią? A czym tam się pali biomasą? paliwem ekologicznym? Weź się Pan puknij może jeszcze liczniki smogu na dupkę aby ilość powodów przeliczać na smog . Wina jest w sprzedawane jakości węgla a co co mają KOTŁY z podajnikiem rotorowym na Eko groszek to niby takie czyste? Weź Pan i tym pal zobaczysz jakie sądzę lecą jakie skwary zostają.
@ Kinga
2018-02-05 13:05:03
Nie wiedziałem, że Brudziński stawiał przed wojną piece w budowanych kamienicach, a po wojnie przez kilkadziesiąt lat zabraniał je wymieniać na ogrzewanie ekologiczne. A poważnie mówiąc od października ubiegłego roku obowiązuje przepis antysmogowy wprowadzony przez PiS o standardach emisyjnych dla kotłów, który wyklucza możliwość sprzedaży tzw. kopciuchów. Tych kotłów, którymi ogrzewa się ponad 70 proc. domów indywidualnych w Polsce, w których można palić śmieciami, fatalnej jakości paliwem, co jest powodem złej jakości powietrza. Ustawa o jakości paliw stałych, która eliminuje z rynku sprzedaży indywidualnej muły i flotokoncentraty, a zatem te odpady węglowe, które wylatują z komina w postaci pyłu, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu.
monikaka
2018-02-05 12:58:20
Ciekawe są wnioski po kontrolach Straży Miejskiej. Jestem ciekawa, ile SM zajmuje czasu pojawienie się na miejscu. Z mojego doświadczenia wynika, że co najmniej 2 godziny. W tym czasie syf, którym niektórzy palą się spali i zostanie zasypany węglem. A któremu Strażnikowi chciałoby się kopać w kominie...
Kinga
2018-02-05 11:36:08
Dzięki Joachimowi Brudzińskiemu mamy cały ten problem ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Dokonali likwidacji przepisów antysmogowych nie proponując żadnych nowych rozwiązań w zamian.
Zygmunt
2018-02-05 10:33:50
Od 01.03 2018 wejdzie w życie ZAKAZ PUSZCZANIA BĄKÓW.Bo to zatruwa życie zdrowej(prawej)części narodu.Bąknięcie w miejscu publicznym będzie karane tak jak próba otrucia innego człowieka.
@Obs.Ryver
2018-02-05 10:27:40
Sukienkowi panowie są ludzmi z innej galaktyki!!! Nie wolno się ich czepiać. Zaprawdę,zaprawdę powiadam WAM,IM wszystko wolno.Ich przepisy nie dotyczą.
@@Obs.ryver
2018-02-05 09:29:14
Powiadasz-gaz. A twó«j piec z gazem pod moim oknem to nie trucizna???A śmieci spalane w twoim kominku to co? Czysty ozon? Palnij się w ten samolubny łeb!!!
@obs.ryver
2018-02-05 07:44:03
podłączyć do ciepłowni??? śmiech na sali. Urzędnik ma decydować kiedy zaczyna się tzw. sezon grzewczy? A jaka ulga w portfelu! Gaz wychodzi dwa razy taniej.
@123
2018-02-05 07:38:32
ba temat palenia na działkach i braku interwencji sm było po wielokroć powtarzane, nawet przy okazji zadymiania akademików przy Bohaterów Warszawy. Im na działki się nie spieszy i tyle w temacie. Znacznie prościej zrobić najście nieruchomości, której właściciel jest znany albo zakładać blokady
Obs.ryver
2018-02-04 20:54:16
Domki jednorodzinne na Prawobrzeżnych osiedlach , postawione między blokami , walą smrodliwym dymem prosto w okna mieszkańców bloków. Tak jest na oś. Majowym (m.inn. ul. Wańkowicza, Dąbrowskiej, Nałkowskiej..) na oś. Słonecznym-całym a ul Rudla szczególnie,oś, Bukowym-ul.Chłopska. Na Oś.Majowym, ksiądz zafundował sobie kominek i jakąś spalarnię,"kadzi" w odległości 20 kroków od okiej... Straż magistracka i inne służby udają ,że nie widzą problemu. W pobliżu jest miejska kotłownia. czy tych domków i plebana nie można podłączyć do miejskiej sieci grzewczej?
123
2018-02-04 20:26:59
@nh:Wystosuj zgłoszenie do SM, nie dzialaja na podstawie komentow z kuriera mimo ze tu pisza o wielu waznych sprawach.
:)
2018-02-04 19:42:11
Janusz Somsiad do Pjotera:dej jeszcze te butelkie po hop koli,co bendziem tam jakies smiecie segrekowac.
nh
2018-02-04 19:27:49
niech "ekolodzy" tudzież dzielna straż miejska przejdą się wokół działek na Taczaka. Dymki z zamieszkanych altanek idą równo a smród palonych śmieci leci na osiedla. Najłatwiej czepiać się właścicieli nieruchomości...
Władysław
2018-02-04 19:02:32
Kategorycznie żądam, aby zakazać zatruwania naszego powietrza. Nie chcę, aby moja rodzina, moje dzieci umarły przedwcześnie z powodu smogu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA