poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kontrola ujęć wody - niezbędna! (rozmowa)

Kontrola ujęć wody - niezbędna! (rozmowa)

Kontrola ujęć wody - niezbędna! (rozmowa)
Data publikacji: 2015-08-16 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 1356 12298

Rozmowa z Andrzejem Kreftem, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. 

- Czy istnieje groźba zasolenia podziemnych źródeł wody w pasie nadmorskim?

- Istnieje, ale można jej uniknąć, jeżeli będziemy kontrolować pobór wody z ujęć zgodnie z zaleceniami, które zawierają pozwolenia wodno - prawne. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku nadmierny pobór słodkiej wody spowodował zasolenie ujęcia w Mrzeżynie. Teraz kontrola ujęć wody jest absolutnie niezbędna, bo nadmierny pobór może doprowadzić do nieodwracalnego nieszczęścia, czyli zasolenia. Ja rozumiem, że władze nadmorskich gmin chcą jak najlepiej ugościć turystów i wczasowiczów, ale muszą stosować się do zaleceń i oceniać sytuację nie doraźnie, ale w dłuższej perspektywie.

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, którym pan kieruje, monitoruje stan wód w województwie, w tym oczywiście także Odry. W jakiej jesteśmy obecnie sytuacji?

- Generalnie mogę powiedzieć, że sytuacja jest trudna, ale w naszym regionie nie jest aż tak źle, jak w innych częściach kraju. A to dlatego, że dysponujemy największą ilością jezior, które są naturalnymi zbiornikami retencyjnymi i są dosyć korzystnie położone. Mamy dużo małych jezior, ale też dwa bardzo duże: Dąbie i Miedwie, co jest także naszym atutem. Jeżeli chodzi o Odrę, to notujemy w niej obecnie bardzo niskie stany wody. W czwartek 13 sierpnia  najpłytsza była na odcinku między Słubicami a Kostrzynem, bo miała tylko 56 centymetrów. W okolicach Gozdowic było ich 68, a na wysokości Bielinka - 158. Im bliżej Szczecina, tym jednak poziom wody wyższy.

- Czy to prawda, że w czwartek rano woda w Odrze była cieplejsza od powietrza?

- To prawda. Ale chcę podkreślić, że pomiar temperatury dokonywany był o godzinie ósmej rano. Woda na wysokości Widuchowej miała 25 stopni C., a powietrze tylko 20. Ale później temperatura powietrza znacznie wzrosła. Najgorętsza woda w Odrze jest natomiast w okolicach Gryfina, bo ma aż 29 stopni, ale jest to zrozumiałe, bo tam odbywają się zrzuty wody chłodniczej.

- Czy przelotne deszcze i burze mogą poprawić sytuację?

- Raczej nie, bo nie mają one większego wpływu na panującą suszę. Potrzeba nam długich, ciągłych opadów przez dłuższy czas. One już teraz są bardzo, bardzo potrzebne.

- Dziękuję za rozmowę.©℗

Marek OSAJDA

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie