Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Kontrola ujęć wody - niezbędna! (rozmowa)

Data publikacji: 16 sierpnia 2015 r. 11:56
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:28
Kontrola ujęć wody - niezbędna! (rozmowa)
 

Rozmowa z Andrzejem Kreftem, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. 

- Czy istnieje groźba zasolenia podziemnych źródeł wody w pasie nadmorskim?

- Istnieje, ale można jej uniknąć, jeżeli będziemy kontrolować pobór wody z ujęć zgodnie z zaleceniami, które zawierają pozwolenia wodno - prawne. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku nadmierny pobór słodkiej wody spowodował zasolenie ujęcia w Mrzeżynie. Teraz kontrola ujęć wody jest absolutnie niezbędna, bo nadmierny pobór może doprowadzić do nieodwracalnego nieszczęścia, czyli zasolenia. Ja rozumiem, że władze nadmorskich gmin chcą jak najlepiej ugościć turystów i wczasowiczów, ale muszą stosować się do zaleceń i oceniać sytuację nie doraźnie, ale w dłuższej perspektywie.

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, którym pan kieruje, monitoruje stan wód w województwie, w tym oczywiście także Odry. W jakiej jesteśmy obecnie sytuacji?

- Generalnie mogę powiedzieć, że sytuacja jest trudna, ale w naszym regionie nie jest aż tak źle, jak w innych częściach kraju. A to dlatego, że dysponujemy największą ilością jezior, które są naturalnymi zbiornikami retencyjnymi i są dosyć korzystnie położone. Mamy dużo małych jezior, ale też dwa bardzo duże: Dąbie i Miedwie, co jest także naszym atutem. Jeżeli chodzi o Odrę, to notujemy w niej obecnie bardzo niskie stany wody. W czwartek 13 sierpnia  najpłytsza była na odcinku między Słubicami a Kostrzynem, bo miała tylko 56 centymetrów. W okolicach Gozdowic było ich 68, a na wysokości Bielinka - 158. Im bliżej Szczecina, tym jednak poziom wody wyższy.

- Czy to prawda, że w czwartek rano woda w Odrze była cieplejsza od powietrza?

- To prawda. Ale chcę podkreślić, że pomiar temperatury dokonywany był o godzinie ósmej rano. Woda na wysokości Widuchowej miała 25 stopni C., a powietrze tylko 20. Ale później temperatura powietrza znacznie wzrosła. Najgorętsza woda w Odrze jest natomiast w okolicach Gryfina, bo ma aż 29 stopni, ale jest to zrozumiałe, bo tam odbywają się zrzuty wody chłodniczej.

- Czy przelotne deszcze i burze mogą poprawić sytuację?

- Raczej nie, bo nie mają one większego wpływu na panującą suszę. Potrzeba nam długich, ciągłych opadów przez dłuższy czas. One już teraz są bardzo, bardzo potrzebne.

- Dziękuję za rozmowę.©℗

Marek OSAJDA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA