sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Woda tylko z beczkowozów

Woda tylko z beczkowozów (akt. 1)

Woda tylko z beczkowozów
Data publikacji: 2016-03-11 12:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 2302 123151
Wodociągi Zachodniopomorskie Sp z o.o. poinformowały w sobotę (12 marca) , że woda w ujęciu w Tychowie k. Stargardu nadal nie jest zdatna do użytku.  Beczkowóz dostarcza wodę do miejscowości obsługiwanych przez to ujęcie. Sanepid w Stargardzie w piątek dostarczył decyzję do Wodociągów Zachodniopomorskich o zamknięciu ujęcia. 
Nie potwierdziły się informacje, że woda dostarczana przez beczkowóz jest niezdatna do picia. Sanepid w sobotę przekazał informację, że w próbkach nie ma żadnych złych parametrów. 
Obecnie bez wody jest około 1000 mieszkańców gminy Stargard. Pracownicy WZ pracują kolejną dobę by mieszkańcy mogli korzystać z wody z kranu. (p)

Wcześniejsza informacja:

Ze względu na zanieczyszczenia mikrobiologiczne zamknięto ujęcie wody w Tychowie (gmina Stargard). Do czasu uzyskania kolejnych wyników badania próbek wody, prawie 1,3 tys. mieszkańcom okolicznych wsi woda dostarczana będzie przez strażaków beczkowozami.

Jak informuje Anna Pożdał ze stargardzkiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w poniedziałek (7 marca) w ramach bieżącego nadzoru pobrano próbę wody z sieci jednego z budynków mieszkalnych w Tychowie. Po stosownych badaniach w czwartek (10 marca) okazało się, że woda nie jest wystarczającej jakości, bo znajdują się w niej zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

– W pobranych próbkach znaleziono bakterie grupy coli, ale mniej niż cztery jednostki, a ogólna liczba mikroorganizmów wynosiła powyżej trzystu – wyjaśnia Anna Pożdał. – To nie są bakterie chorobotwórcze. Ale po zmianie przepisów, dokładnie określających jakość wody przeznaczonej do spożywania przez ludzi, postanowiliśmy zamknąć ujęcie wody w Tychowie. Przed połową listopada ubiegłego roku, zanim weszło w życie nowe rozporządzenie, taka woda była przydatna do spożycia przez ludzi, ale po wcześniejszym jej przegotowaniu. Teraz przepisy są bardziej restrykcyjne i ludziom należy zapewnić wodę z innego źródła.

Rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie Łukasz Szeląg tłumaczy, że pracownicy spółki wykonują już niezbędne prace, aby ok. 1,3 tys. mieszkańców Świętego, Tychowa, Strachocina i Sułkowa mogło korzystać z wody jak najszybciej. Wodę poddano chlorowaniu, a całą sieć przepłukano. Mieszkańcy wskazanych wyżej wsi otrzymują na razie wodę z beczkowozów, a w Warchlinie i Warchlinku woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.

Taka sytuacja na pewno potrwa do poniedziałku (14 marca), bo wtedy znane już będą wyniki kolejnego badania jakości wody pobranej z sieci jednego z budynków mieszkalnych oraz ujęcia wody w Tychowie. ©℗

(gra)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie