środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Goplana nam z(a)nika

Goplana nam z(a)nika

Goplana nam z(a)nika
Data publikacji: 2016-04-12 07:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:59
Wywietleń: 2660 127771

Linia brzegowa jest coraz szersza. Jej piaszczyste łachy - coraz większe. Stale obniża się poziom wody w Jeziorze Goplana. Obecnie osiągając poziom, jaki nasz Czytelnik nazywa „umieraniem jeziora".

Goplana jest jednym z najbardziej malowniczych szczecińskich jezior. Na trasie ulubionego z zielonych miejskich traktów spacerowych, prowadzącego od Jasnych Błoni przez Park Leśny Arkoński aż po Dolinę Siedmiu Młynów. Pewnie dlatego stan Goplany tak ogniskuje uwagę szczecinian zatroskanych o środowisko.

- Jeszcze w sobotę dopływało do Goplany trochę wody ze strumienia Osówka. Wczoraj już nic. Przez 2 dni linia brzegowa cofnęła się o kolejny metr! Jezioro umiera na naszych oczach! - twierdzi pan Jan, nasz Czytelnik. - Żeby odbudować normalny poziom wody w Goplanie, trzeba by ją zasilić około 20-25 tysiącami metrów sześciennych wody. Tymczasem strumienie doprowadzające ją do jeziora mają zdewastowane i przez śmieci zasypane koryta oraz urządzenia melioracyjne. Poza tym na ich brzegach leżą dziesiątki powalonych drzew. Tak od lat, jakby ów teren nie miał gospodarza.

Wiecej we wtorkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 12 kwietnia 2016

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Jak widać, stale obniża się poziom wody w Jeziorze Goplana.

Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika Goplana nam z(a)nika

Komentarze

Mario
Ktos ma plan osuszyc teren i postawic osiedle no coz takie czasy ze niszczy sie to co piekne a ludzie i instytucje odpowiedzialne za ochrone i utrzymanie w imie kasy przymykaja oko. taka Polska w pigolce po 89r.
2016-04-12 23:59:23
Gieni
Mieszkam na Osowie kilkadziesiat lat. Dawniei Osowka byla zasilana wodami w pol warszewskich. Teraz tam stoja domy, wody deszczowe splywaja do kanalizacji. Juz dawno Osowka umiera, latem jest prawie sucha, co nigdy sie nie zdazalo. Jeszcze 3 lata temu przez ul. Chozowska przelewala sie woda z pol, teraz sucho. Jak to jezioro ma byc zasilane? Wkrotce pewnie caly teren bedzie zabudowany i o jeziorkach w Lasku Arkonskim bedzie mozna zapomniec, albo poogladac na starych zdjeciach.
2016-04-12 20:55:59
Tępyjakwawrzyn
Leśnicy komunalni niech przypomną sobie co to znaczy zastawka i postudiują trochę hydrologię obszaru i wszystko będzie jasne. A jak nie, to niech zapytają się chodzącej encyklopedii lasów komunalnych Tomczaka. Ten to miał łeb do roboty. A jaki zapał. Gdzie tam tym młodym do niego. On hydrologię to ogarniał od Bałtyku po Morze Czarne. Dorzecze Odry wraz z dopływami to mały paluszek. Najważniejsze, żeby kontener komunalny na śmieci stał blisko sklepiku. Ważny element hydrologiczny.
2016-04-12 20:35:25
"Polska w ruinie"!!!!
Nawet FRYGA, pękła!
2016-04-12 08:53:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie