Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Goplana nam z(a)nika

Data publikacji: 12 kwietnia 2016 r. 07:54
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:50
Goplana nam z(a)nika
 

Linia brzegowa jest coraz szersza. Jej piaszczyste łachy - coraz większe. Stale obniża się poziom wody w Jeziorze Goplana. Obecnie osiągając poziom, jaki nasz Czytelnik nazywa „umieraniem jeziora".

Goplana jest jednym z najbardziej malowniczych szczecińskich jezior. Na trasie ulubionego z zielonych miejskich traktów spacerowych, prowadzącego od Jasnych Błoni przez Park Leśny Arkoński aż po Dolinę Siedmiu Młynów. Pewnie dlatego stan Goplany tak ogniskuje uwagę szczecinian zatroskanych o środowisko.

- Jeszcze w sobotę dopływało do Goplany trochę wody ze strumienia Osówka. Wczoraj już nic. Przez 2 dni linia brzegowa cofnęła się o kolejny metr! Jezioro umiera na naszych oczach! - twierdzi pan Jan, nasz Czytelnik. - Żeby odbudować normalny poziom wody w Goplanie, trzeba by ją zasilić około 20-25 tysiącami metrów sześciennych wody. Tymczasem strumienie doprowadzające ją do jeziora mają zdewastowane i przez śmieci zasypane koryta oraz urządzenia melioracyjne. Poza tym na ich brzegach leżą dziesiątki powalonych drzew. Tak od lat, jakby ów teren nie miał gospodarza.

Wiecej we wtorkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 12 kwietnia 2016

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Jak widać, stale obniża się poziom wody w Jeziorze Goplana.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mario
2016-04-12 23:59:23
Ktos ma plan osuszyc teren i postawic osiedle no coz takie czasy ze niszczy sie to co piekne a ludzie i instytucje odpowiedzialne za ochrone i utrzymanie w imie kasy przymykaja oko. taka Polska w pigolce po 89r.
Gieni
2016-04-12 20:55:59
Mieszkam na Osowie kilkadziesiat lat. Dawniei Osowka byla zasilana wodami w pol warszewskich. Teraz tam stoja domy, wody deszczowe splywaja do kanalizacji. Juz dawno Osowka umiera, latem jest prawie sucha, co nigdy sie nie zdazalo. Jeszcze 3 lata temu przez ul. Chozowska przelewala sie woda z pol, teraz sucho. Jak to jezioro ma byc zasilane? Wkrotce pewnie caly teren bedzie zabudowany i o jeziorkach w Lasku Arkonskim bedzie mozna zapomniec, albo poogladac na starych zdjeciach.
Tępyjakwawrzyn
2016-04-12 20:35:25
Leśnicy komunalni niech przypomną sobie co to znaczy zastawka i postudiują trochę hydrologię obszaru i wszystko będzie jasne. A jak nie, to niech zapytają się chodzącej encyklopedii lasów komunalnych Tomczaka. Ten to miał łeb do roboty. A jaki zapał. Gdzie tam tym młodym do niego. On hydrologię to ogarniał od Bałtyku po Morze Czarne. Dorzecze Odry wraz z dopływami to mały paluszek. Najważniejsze, żeby kontener komunalny na śmieci stał blisko sklepiku. Ważny element hydrologiczny.
"Polska w ruinie"!!!!
2016-04-12 08:53:02
Nawet FRYGA, pękła!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA