Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Kolejna rewolucja śmieciowa?

Data publikacji: 07 września 2016 r. 10:08
Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 r. 20:48
Kolejna rewolucja śmieciowa?
 

Jesteśmy przyzwyczajeni do trzech pojemników, do których wyrzucamy odpowiednio papier, plastiki i szkło. Od czasu wprowadzenia w życie nowego systemu zbiórki i zagospodarowania odpadów w 2013 roku trwa batalia o to, by systematycznie zwiększać poziom recyklingu. I to także w Szczecinie się udaje. Ale segregowanie ma też swoje ciemne strony, bo wielu mieszkańców dużych osiedli deklaruje selekcjonowanie odpadów, tylko dlatego że oznacza to niższe rachunki. To jednak wcale nie musi oznaczać, że… to robią.

Wprowadzony trzy lata temu system jeszcze nie okrzepł i ciągle jest doskonalony, a tu już zbliżamy się do kolejnej rewolucji śmieciowej. Tak przynajmniej wynika z planów Ministerstwa Środowiska, które chce wydać jedno ogólne dla całego kraju rozporządzenie dotyczące segregowania odpadów. Rzecz w tym, że w funkcjonującym obecnie systemie tkwi jeszcze wiele rezerw, które mogą poprawić poziom odzysku surowców wtórnych. Nowe rozporządzenie, nad którym resort pracuje już od półtora roku, ma jednak, jak twierdzą fachowcy zajmujący się rynkiem śmieciowym, bardziej charakter administracyjny niż realny. Nie rozwiązuje bowiem problemów – choćby różnicy między deklaracją segregowania a jej realizacją, a chce cały system bez względu na lokalne uwarunkowania ujednolicić.

– Przyglądam się planom ministerstwa od lutego ubiegłego roku i nie ukrywam, że nie jestem zwolennikiem tego rozporządzenia, bo uważam, że powinno ono uwzględniać realne problemy wynikające z lokalnej specyfiki. Przecież zbiórka i struktura odpadów oraz ich selekcja znacznie się różnią. Inaczej to wygląda na terenie obszarów wiejskich, inaczej w małych miasteczkach, a inaczej w dużych aglomeracjach – podkreśla Paweł Adamczyk, dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Szczecinie. I dodaje, że jedno rozwiązanie może sugerować, że sytuacja wszędzie jest taka sama. A nie jest.

Znawcy rynku odpadów komunalnych twierdzą, że „rozporządzenie w sposób znaczący może ograniczać samodzielność organizacyjną samorządów, narzucając jednolity standard zbiórki selektywnej, całkowicie abstrahując od specyfiki obszarów”. Jednym ze sztandarowych założeń zarządzenia mają być „wytyczne” dotyczące kolorystyki pojemników i worków służących do zbierania odpowiednich frakcji odpadów. Tylko czy to akurat wpłynie na poziom recyklingu?

Urzędnicy ministerialni twierdzą, że systemy zbiórki odpadów są niejednolite (no bo są), a resort chce to ujednolicić. Wyjaśnia też przy okazji, że nowe rozporządzenia odblokuje 1,3 mld euro na inwestycje związane z odpadami i wnioski na te inwestycje mogą składać samorządy. Być może i odblokuje, ale nie wpłynie to zapewne na podwyżkę opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów, które by ta kolejna rewolucja śmieciowa spowodowała, bo jej koszty są nieuniknione, tym bardziej że w projekcie rozporządzenia mówi się nawet o 15 pojemnikach na różne frakcje odpadów.

(mos)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jan
2016-09-08 14:28:50
A co to obchodzi szczecinianina? On i tak wywali śmieci i do lasu.
Odpowiedź dla "odpowiedż dla Lupus"
2016-09-07 22:31:41
Nie doceniasz dzieci, które myślą, jak w tym przykładzie, sprawniej od Ciebie. Przecież wystarczyłby jeden pojemnik z napisem "Papier, szkło i plastik" i byłoby po problemie, gdyż i tak w sortowni wszystko zostałoby posortowane. Proste ? Oczywiście, jeżeli wyeliminować z rozumowania to, że sortownia też musi zarobić, a to pokryją przecież zmuszeni do korzystania z monopolisty na danym terenie producenci śmieci. To pomysł ,rodem z Brzdąca" Charlie Chaplina, przykrojony oczywiście do dzisiejszych czasów.
Segregacja
2016-09-07 19:40:53
Witam. To proste ,kaucje za butelki szklane plastikowe ,puszki w sklepie maszyna co przyjmuje kałcjowane butelki itp. Ma tak norwegia niemcy czesi .no ale lepiej wymyślać koło od nowa.
odpowiedź dla LUPUS
2016-09-07 18:58:25
Można wrzucać 3 frakcje do jednego pojazdu. Pojazd jedzie na sortownię i tam odpad jest sortowany w sposób właściwy. Ludzie wrzucają wszystko nie patrzą na kolor pojemnika i to co wyrzucają. A dziecko jak ma mądrych rodziców którzy mu wytłumaczą co gdzie i jaki wrzucać odpad , nie będzie zadawało takich pytań bo go to naprawdę nie interesuje.
Gorszy sort
2016-09-07 15:31:50
Oni w tych ministerstwach całkowicie oderwani są od rzeczywistości lub autentycznie tworzą tylko te projekty pod unijną kasę-sztuka dla sztuki.Na wielkich osiedlach może i miejsce na wymaganą ilość pojemników się znajdzie,ale co mają powiedzieć administracje,lub wspólnoty i właściciele małych osiedli-? gdzie stawiać te pojemniki-? na ulicach na chodnikach,czy może kosztem placów zabaw dla dzieci-urządzić miejsce składowania odpadów.Cała ta ustawa śmieciowa to właśnie jeden wielki gniot nadaje się tylko do jednego z tych pojemników na odpady.Każdy o tym wie,ale z uporem maniaka tworzą kolejne absurdalne pomysły które tylko jeszcze bardziej czynią te ustawę niewydolną i awykonalną
Lupus
2016-09-07 13:47:01
Jak wytłumaczyć dzieciom to co widza, kiedy przyjeżdża śmieciarka (przepraszam, samochód do odbioru selekcjonowanych śmieci) i ładuje na jedną "pakę" zawartość wszystkich trzech pojemników ? Dorośli wiedzą, że w Polsce zbiórka selektywna to ściema, ale dzieci tego nie pojmują!
kubełek
2016-09-07 12:20:31
Dobra zmiana, 500+ ze śmieci
a
2016-09-07 11:59:51
ale fajnie, po 18 pojemników przed każdym domkiem. To dopiero będzie prawdziwe Garden . Idzie nowe.
.
2016-09-07 11:36:54
Dlaczego tylko 15 pojemników? Proponuje 49, jak w lotto, ale jak z tym dadzą sobie radę daltoniści. Skąd ci idioci w urzędach biorą takie pomysły?
henryka szczecin
2016-09-07 10:56:35
Mieszkam w centrum miasta ,na naszym podwórku ustawione były 3 [trzy] nieduże pojemniki do odpadów segregowanych. Byłam zadowolona z tego ,ponieważ jestem zwolenniczką segregowania odpadów.Niestety pojemniki zostały zlikwidowane [zarządca stwierdził iż mieszkańcy nie segregują odpadów we właściwy sposób ].Oczywiście wzrosły natychmiast opłaty za wywóz śmieci. Ja osobiście dalej segreguję odpady i wrzucam do ogólnego śmietnika ,bo innej możliwości nie mam.To tyle w tym temacie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA