Piątek, 24 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Kołbaskowo oszczędza. Ciemności na próbę

Data publikacji: 13 września 2022 r. 08:27
Ostatnia aktualizacja: 15 września 2022 r. 08:11
Kołbaskowo oszczędza. Ciemności na próbę
Od 15 września gmina Kołbaskowo w ramach szukania oszczędności pilotażowo na kilka godzin w nocy będzie wyłączać uliczne latarnie. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Egipskie ciemności zapanują już wkrótce w Kołbaskowie. Gmina podjęła może niezbyt popularną decyzję, ale - z punktu widzenia rosnących kosztów - niezbędną. Na razie pilotażowo nocne oświetlenie będzie wyłączone na miesiąc. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi.

W komunikacie Urzędu Gminy Kołbaskowo możemy wyczytać, że z dniem 15 września br. wprowadzony zostanie pilotażowy program wyłączania oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych od godz. 23 do 4. Program podyktowany jest zwiększeniem o 300 proc. ceny energii elektrycznej.

- Program wprowadzamy pilotażowo na miesiąc - mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo. - Z naszych szacunków wynika, że oszczędności mogą wynieść ok. 30-35 proc.

To jednak ostrożne szacunki. Na adres biuro@kolbaskowo.pl mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące tego pomysłu. Po ich uwzględnieniu skala oszczędności może się zmienić.

- Być może godziny wyłączeń będą inne, może pojawią się inne pomysły - mówi Małgorzata Schwarz. - Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi, ale oszczędności trzeba szukać.

Wyłączenia będą dotyczyć nie tylko oświetlenia przy drogach gminnych. Obejmą także prowadzącą przez Przecław w kierunku granicy z Niemcami drogę krajową nr 13, na której za oświetlenie odpowiada i płaci także gmina Kołbaskowo. Tam, według aktualnych planów, ma być włączona co 3 latarnia. ©℗

ToT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Spasiba
2022-09-15 01:51:47
Przyjezdna bandyterka już się cieszy
@ @@ @@No cóż..
2022-09-14 20:11:29
Czym chcesz obniżyć koszty? Stawianiem niewydajnych i zawodnych źródeł energii, które ją produkują od czasu do czasu, a utrzymywać, konserwować trzeba je non stop. No i przede wszystkim je zakupić, a potem zutylizować. Gdyby te źródła były rzeczywiście tanie, to nie okładano by węglowej energii wydumanymi podatkami od zielonych urojeń. Urząd gminy to nie zakład energetyczny. Niech się zajmie swoją robotą, a nie budową elektrowni.
@@ @@No cóż...
2022-09-14 18:02:44
Chodzi o obniżenie wydatków więc nawet bez magazynu energii można byłoby te energie użyć na potrzeby własne i nie zużywać energii z sieci a wiec obniżyć ilosc kupowanej energii wiec może nie byłoby konieczności wyłączania... Co nie ma klimatyzatorów w budynkach UG?
@ @@No cóż...
2022-09-13 22:51:25
Ale nie rozumiesz, że te wszystkie pseudoekologiczne wynalazki dają prąd wtedy kiedy chcą, a nie wtedy, gdy go potrzebujesz? Uwierz mi, że PV do opisywanego w artykule oświetlenia ulic nie nadaje się w ogóle.
@@No cóż...
2022-09-13 20:23:27
Nie pisałem o oprawach z małym panelem pv i byle turbinką, dachy na budynkach UG są idealnym miejscem na zamontowanie paneli pv, teren gminny na którym można postawić turbiny wiatrowe kilkanaście .. kilkadziesiąt kW też jest, do tego panele pcv na ziemi, można byłoby naprawdę spora część energii produkować samemu i w ten sposób obniżyć koszty energii.
@No cóż...
2022-09-13 18:29:44
Wystarczyło to pilnować własnej energetyki i własnego zaplecza surowcowego,a nie rozwalać to wszystko na życzenie Brukseli czyli Berlina. Im się w głowie nie mogło zmieścić,że jakiś kraj zza żelaznej kurtyny mógłby dzięki własnym surowcom i taniej energii przejąć pałeczkę rozwoju gospodarczego. Zadbali przy pomocy lokalnych idiotów żeby polska została dosłownie w czarnej d*pie! A latarnie LED z PV i wiatrakami mają w gminie Dobra. ciekawe, tylko że przeważnie nie świecą. Taki to postęp, zielony!
No cóż...
2022-09-13 12:19:18
Wychodzi ta sama niegospodarność co w Szczecinie, wystarczyło zamiast budować kosztowne w utrzymaniu o iekty służące rozrywce to skupić się na oszczędza uu energii, wymiana opraw na LED, instalacja paneli PV, mała turbina wiatrowa i pewnie rachunki dziś byłyby znacznie niższe bez konieczności poświęcania bezpieczeństwa na rzecz zabawy. A pisali o tym odpowiedzialni publicyści, że marnujemy pieniądze, że będzie kicha i zostaną kredyty do spłacania. Były wodotryski a teraz jest drapanie pazurami..
klemens
2022-09-13 11:31:01
trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na tak oczywistą decyzję . Samorządy wolały napędzać kasę dla Enei , która ustawiła czas świecenia oświetlenia ulicznego w oparciu o wschody i zachody słońca . Samorządowcy tego nie widzieli ?
Rozum
2022-09-13 11:24:56
Kompletna aberracja-absurd absurdem popychany.I pomyśleć,że żyjemy w erze lotów na księżyc,w erze kolonializmu Marsa.Nakręcamy się,powielamy absurdalne by nie powiedzieć idiotyczne decyzje innych.Pogrążamy się takimi decyzjami jeszcze bardziej bo te będą generować zdecydowanie większe szkody,koszty i konsekwencje na przyszłość.Decydenci są w totalnej panice i histerii.Identycznie jak w czasach pierwszych miesięcy Covidowych.
Jerzy
2022-09-13 10:58:47
Mam pomysł na oszczędności dla Szanownej Pani Wójt. Pozwalniać 1/2 pracowników Urzędu Gminy. Przez ostatnią dekadę urząd tak się rozrósł, że nawet sala obrad w budynku gminy została przerobiona na boksy dla urzędników, nie wspominając że cześć została porozrzucana po innych obiektach na Rosówku. Proponuję zrezygnować z zasady zatrudniania na zastępstwo, a potem pozostawiania takiego pracownika w UG. To tego zaorać Starostwa i będą pieniądze na oświetlenie, a nawet na remonty dróg!
fewer
2022-09-13 10:48:23
Zakupić świeczki. zmienić latarnie na świece, a sołtysów przysposobić do pracy latarnika ;)
znaki
2022-09-13 10:29:21
jeszcze zaoszczędzić możecie na znakach drogowych których macie bez liku.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA