poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kłopoty Energopolu. GDDKiA odstępuje od umów

Kłopoty Energopolu. GDDKiA odstępuje od umów

Kłopoty Energopolu. GDDKiA odstępuje od umów
Data publikacji: 2019-10-14 20:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-15 21:46
Wywietleń: 2655 422174

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umów na budowę obwodnicy Wałcza i rozbudowę węzła drogowego „Szczecin Kijewo” na autostradzie A6 z firmą Energopol Szczecin SA. Inwestor – jak informuje w oficjalnym komunikacie – przygotowuje już przetargi na dokończenie tych inwestycji. Jeszcze w tym roku planuje ogłosić nowe postępowania. GDDKiA odpowiedzialnością za brak postępów na budowach obarcza wykonawcę.

Przyczyny odstąpienia od kontraktów leżą po stronie wykonawcy – twierdzi GDDKiA. Firma Energopol Szczecin SA nie wywiązywała się – zdaniem inwestora – z zawartych umów, wstrzymała zasadnicze roboty na tych inwestycjach. Wykonawca został wezwany do wykonania określonych zaległych robót we wskazanych terminach, z czego się nie wywiązał – czytamy w przesłanej informacji.

Cykliczne spotkania z wykonawcą, który deklarował chęć dokończenia inwestycji, nie przyniosły rezultatu. Jak podaje GDDKiA, „zostały już uruchomione gwarancje należytego wykonania, którymi były zabezpieczone kontrakty”. Kwota zajętych gwarancji wynosi około 50 mln zł. Środki te pozwolą na pokrycie zobowiązań nienależytego wykonywania kontraktu przez Energopol Szczecin, takich jak płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. GDDKiA zapewnia jednocześnie, że w sytuacji niewywiązania się firmy z zapisów umownych będzie egzekwować od niej należności z tytułu kar umownych.

Budowa obwodnicy Wałcza powinna zakończyć się 31 maja 2019 r. Do zakończenia inwestycji brakuje zaledwie około 15 proc. prac.

Na węźle drogowym „Szczecin Kijewo” osiągnięte zaawansowanie rzeczowe wyniosło zaledwie niespełna 20 proc. mimo upływu około 70 proc. czasu trwania kontraktu.

Firma Energopol Szczecin w tym roku przestała płacić podwykonawcom, usługodawcom i dostawcom na obwodnicy Wałcza i węźle „Kijewo”. GDDKiA uruchomiła płatności bezpośrednie dla podwykonawców, potrącając te kwoty z należności przewidzianych dla wykonawcy.

W czerwcu 2019 r. Energopol Szczecin SA złożył w sądzie wniosek o upadłość, który później wycofał i zamienił na wniosek o restrukturyzację. Jednocześnie w związku z dużo wyższymi, niż pierwotnie zakładano, kosztami inwestycji spółka wysunęła roszczenia wobec GDDKiA.

(r.c.)

Fot. GDDKiA/Szczecin

Kłopoty Energopolu. GDDKiA odstępuje od umów Kłopoty Energopolu. GDDKiA odstępuje od umów Kłopoty Energopolu. GDDKiA odstępuje od umów

Komentarze

@Kill
nie jest to dziwne skoro Gdańsk dostał pieniądze które ekipa Donalda Tuska ukradła z tunelu w Świnoujściu...
2019-10-15 21:10:24
Kill
I to oni mają budować tunel pod kanałem w Świnoujściu tu chyba komuś zabrakło rozumu że taka inwestycje powierza się partaczom a Gdańsk już wybudował podobny tunel pod martwa Wisła i należy zlecić to zadanie sprawdzonej firmie
2019-10-15 18:28:11
Chwilkowski
Przetargi są przesadnie ustawione pod GDDKIA. Wymagania przesadnie wygórowane. Można dzielić poszczególne roboty no inżynierskie zlecając je firmom rodzinnym. W końcu każdą robotę inspektor nadziru odbiera osobno np zbrojenie zageszczanie warstw oodbudowy. Firmy rodzinne zyskają.
2019-10-15 17:04:01
Inwestycje wstydu
Obwodnica Wałcza stała się inwestycją wstydu,zarówno dla Energopolu jak i Generalnej Dyrekcji.Od dawna było wiadomo,że ta firma sobie nie poradzi,postępy robót były tragiczny.Przypomnę że ta firma ma wiele innych robót i miasto nie reaguje.Ba ciągnie za uszy i tworzy nowe fronty robót dla upadającej firmy.Generalna Dyrekcja obudziła się dopiero teraz z ręką w nocniku,do tej pory co robiła aby przewidzieć i na czas reagować-? Czy miasto wyciągnie wnioski i zacznie reagować-?
2019-10-15 09:31:59
Jazon
Dlaczego tak późno?
2019-10-15 09:27:56
ela
Dlaczego GDDKiA tak długo zwlekała z wyrzuceniem Energopolu, mimo że ten porzucił place budów parę miesięcy temu? To jest jawny sabotaż budowy dróg w regionie ze strony rządowej.
2019-10-15 07:56:06
Mirosław
kto w końcu beknie za notoryczne popieranie Energopolu ,po kompromitacjach na miejskich inwestycjach , forsowano ich w GDDKIA
2019-10-15 07:40:16
Antoni
Zostaje przebudowa Przecławia, której Energooszczędne jeszcze nie zaczął. Tutaj pewnie GDDKiA póki co nie ma możliwości do odebrania inwestycji ale mało prawdopodobne, żeby firma była w stanie udźwignąć to czego się zadeklarowali.
2019-10-14 22:13:51
Sebastian
I po wyborach ...
2019-10-14 21:49:34
wstyd
"Energopol", to wstyd dla Szczecina.
2019-10-14 21:00:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie