Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Kamienice się sypią, a lokatorzy tracą nadzieję

Data publikacji: 29 sierpnia 2016 r. 10:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Kamienice się sypią, a lokatorzy tracą nadzieję
Kamienica przy ul. Łużyckiej 23 w Gryfinie; elewację do wysokości pierwszego piętra jeden z najemców wykonał sam i na własny koszt.  

Po kilku naszych publikacjach związanych z trudną sytuacją mieszkańców komunalnych budynków w Gryfinie, a także perypetiach, jakie były udziałem gryfinian w zderzeniu z miejscowym magistratem, podobnych sygnałów zaczęło przybywać. Mieszkańcy są zdania, że kamienice zostały doprowadzone do ruiny przez wieloletnie zaniedbania.

Mieszkańcy pokazali nam w jakich fatalnych warunkach żyją. „Kurier” podjął temat, choć rozmowy z urzędnikami przypominały drogę przez mękę.  

Po kontroli przez nadzór budowlany, wskazanych przez nas dwóch obiektów, rozpoczęto procedury związane z rozprawą administracyjną, na której właściciel, czyli gryfińska gmina, musi ostatecznie zdecydować, czy komunalne budynki przy 1 Maja 8 i Garbarskiej 2 będzie remontować czy je wyburzy.

Obie kamienice ujęto do rozbiórki w „Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Gryfino na lata 2014-2018”. W sumie, podczas okresowego pięcioletniego przeglądu technicznego z 2013 r. zarządca (GTBS) zakwalifikował do rozbiórki osiem budynków mieszkalnych. Zdaniem fachowców remont tych obiektów jest nieopłacalny. Ale w budynkach-ruinach mieszkają ludzie.

Co na to nadzór budowlany?

– Niestety, nie mam informacji na temat niewłaściwego stanu innych budynków zakwalifikowanych przez gminę i GTBS do rozbiórki – mówi Beata Kołodziejska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gryfinie. Taką wiedzę ma z pewnością zarządca i właściciel.

Kiedy jednak usiłuję dowiedzieć się, o które budynki chodzi – poza kamienicami przy 1 Maja 8 i Garbarskiej 2 – urzędnicy nabierają wody w usta. A właściwie przerzucają się tematem jak gorącym kartoflem. ©℗

Tekst i fot. Maria Piznal

Więcej w poniedziałkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 29 sierpnia 2016 roku

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marek
2016-08-30 07:30:07
W lokalnych gazetach cisza. Ktoś się odważy podnieść rękę na dyktatora?
Xxx
2016-08-29 20:29:36
Za poprzedniej wladzy bylo juz zle. Remontow brak, kasa leciala na bzdety. Teraz, to co wyprawia burmistrz i jego dwoch giermkow to sie w glowie nie miesci. Tak zle jeszcze chyba nie bylo. Masa bledow przy podejmowaniu decyzji, zalatwianie wszystkiego po znajomosci i tak na prawde zadnej inicjatywy zarowno w sferze mieszkan komunalnych czy socjalnych jak w kwestii samego miasta. Media lokalne maja swoje, propaganda na lewo i prawo podobnie jak jeden z niemieckich ministrow w 39r...
Jak widać,to też za trudne pytanie dla inspektorów...
2016-08-29 15:28:02
Trochę ułatwię gryfińskim urzędnikom: "Taka gmina (sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski) Ni wyżyna, ni nizina Ni krzywizna, ni równina Taka gmina Ani piasek, ani glina Tylko lasek i olszyna Taka gmina Ani POM-u, ani młyna Krzyż, chałupy i krowina Taka gmina Od komina do komina Wiater hula, deszcz zacina Taka gmina Taka gmina Ni wyżyna, ni nizina, Ni krzywizna, ni równina Taka gmina Spotkasz chłopa - gęba sina Oj, nie wraca ci on z kina Taka gmina Miast kobiety, śpiewu, wina Wóda, czkawka, Gwiżdż Janina Taka gmina Nikt od ucha nie ucina Tylko czasem chrząszcz brzmi w trzcinach Taka gmina Ni krzywizna, ni równina Ni wyżyna, ni nizina Taka gmina Płacze dzieciak, wyje psina Gdzieś ktoś kogoś czymś zarzyna Taka gmina Jaki powód? Czyja wina? Czy to skutek, czy przyczyna? Taka gmina Tylko urżnąć się na chrzcinach l wziąć zwiać do Wołomina Taka gmina Taka gmina..."
Technika zwana " SPYCHOLOGIA"...
2016-08-29 14:23:13
...jest przez wszystkich pie.r.dzistołków od lat opanowana do p e r f e k c j i !!! Dlaczego w jakiejś gminie, takiej np. jak GRYFINO miałoby być inaczej? Magistracki, wiadomo "...oj, nie wraca ci on z kina, nos czerwony, gęba sina,,,,Taka gmina, taka gmina..." Spiewał...no, KTO? Moze chociaż TO wie któryś z gminnych inspektorów?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA