Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jubileusz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 25 lat pomagają rolnikom [GALERIA]

Data publikacji: 18 czerwca 2019 r. 15:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Jubileusz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 25 lat pomagają rolnikom
 

Występem Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie rozpoczęły się we wtorek (18 czerwca) regionalne obchody 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Emilia Niemyt, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR podkreślała istotną rolę, jaką odegrała Agencja w przemianach polskiego rolnictwa.

Konferencja z okazji obchodów 25-lecia powstania ARiMR odbyła się murach hali Netto Arena w Szczecinie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji rolniczych, środowisk naukowych. Do Szczecina przyjechała prezes ARiMR Maria Fajger. Obecny był także wicewojewoda Marek Subocz. Poseł Leszek Dobrzyński odczytał list od Haliny Szymańskiej, Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Agencja powstała w 1994 roku, a jej pierwszym i podstawowym zadaniem przez pierwsze dziesięć lat było organizowanie funduszy państwowych na dopłaty do kredytów dla rolników i samorządowców. Dopiero na początku 2000 roku instytucja zaczęła tworzyć swoje oddziały regionalne we wszystkich województwach, a potem także biura powiatowe. W międzyczasie zdecydowanie wzrósł udział dotacji z funduszy unijnych.

– Dzisiaj polski producent wykonuje prace agrotechniczne podobnym sprzętem, co rolnik z Niemiec czy Holandii. Polskie produkty stały się pożądaną marką w całej Europie – podkreślała otwierając konferencję Emilia Niemyt, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. – Skala zmian nie byłaby możliwa bez obecności Polski w Unii Europejskiej i funduszy unijnych. I dziękowała licznie zebranym na sali pracownikom biur powiatowych Agencji. – Bez was, drodzy państwo, waszego doświadczenia i kompetencji, wszelkie inicjatywy wnioskodawców nie byłyby możliwe do zrealizowania.

Przez 25 lat istnienia Agencja przekazała ponad 305 miliardów złotych. W Zachodniopomorskiem tylko w ramach płatności bezpośrednich wypłacono 9,5 mld zł, a kwota wsparcia w ramach programów rolno-środowiskowych wyniosła 1,8 mld zł. Każdego roku z pomocy za pośrednictwem ARiMR korzysta 28 tys. gospodarstw z naszego regionu. ARiMR wspiera też sektor rybołówstwa – tu popłynął strumień pieniędzy wielkości 1,4 mld zł.

Jubileusz był również okazją do uhonorowania wyróżniających się pracowników ARiMR.

Tekst i fot. (żan)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nie sieją, nie orzą
2019-06-18 23:26:37
Po bandyckiej likwidacji PGR przez Balcerowicza powołano Agencję, bo ktoś zostawioną samopas ziemią musiał się choć formalnie opiekować. Zamiast w ciągu 2-5 lat rozsprzedać ją na logicznych zasadach między chłopów, a to czego nie udało by się upłynnić przekazać gminom do prowadzenia wyprzedaży resztówek dalej, to zostawiono sobie agencję, która a to sprzedała, a to wydzierżawiła, a w każdym razie była "niezbędna". Niezbędna z punktu widzenia synekury na koszt jak zawsze społeczeństwa. Tak dotrwano do Unii, która jak wiadomo daje i nic nie chce w zamian :) Teraz to już pełną gębą Agencja jest niezbędna, bo "daje" dopłaty, a polski chłop po z "sukcesem" zmodernizowanym rolnictwie może orać takim samym sprzętem jak rolnik z Holandii czy Niemiec, bo polskiego Ursusa wdeptano w ziemię, gdzie ceny John Deere są te same, a dopłaty różne. Dzięks!
@O jejku
2019-06-18 19:02:25
Oj uwiera ten PiS przekręciarzy, bardzo uwiera.
O jejku
2019-06-18 16:40:17
To przed pisem tez istniała taka agencja?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA