Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

Po huraganie i ulewach. Pomoc dla poszkodowanych

Data publikacji: 2017-09-05 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:48
Po huraganie i ulewach. Pomoc dla poszkodowanych
Na polach w okolicach Łobza jeszcze 24 sierpnia stało zboże. Deszczowa pogoda nie pozwalała rolnikom zebrać plonów. Fot. Czesław Burdun  

Rolnicy, których uprawy ucierpiały w wyniku sierpniowych huraganów, deszczów nawalnych i opadów gradu, mogą liczyć na dodatkową pomoc z budżetu państwa.

Do tej pory wojewoda zachodniopomorski powołał 98 komisji klęskowych, które szacują straty na podtopionych czy wręcz zalanych polach. Już obecnie ocenia się straty na ok. 50 mln zł.

1 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, określające dodatkowe formy pomocy dla poszkodowanych producentów rolnych. Zgodnie z nim rolnicy mogą liczyć na 1000 zł na 1 ha upraw rolnych, 2000 zł – na każdy hektar lasu i 10 tys. zł w przypadku zniszczenia budynku służącego do produkcji rolnej. Wnioski do 30 września 2017 r. będą przyjmować kierownicy powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (uwaga, wymagany jest protokół komisji szacującej straty).

Ponadto – jak informują urzędnicy wojewody – do 18 września rolnicy poszkodowani przez huragan, grad lub deszcz nawalny mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. To część Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Można wystąpić o sfinansowanie kosztów m.in.: budowy, przebudowy lub remontu budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej, zakupu nowych maszyn i urządzeń, a także zwierząt gospodarskich. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach – www. zodr.pl.

(reg)

Na zdjęciu: Na polach w okolicach Łobza jeszcze 24 sierpnia stało zboże. Deszczowa pogoda nie pozwalała rolnikom zebrać plonów.

Fot. Czesław Burdun

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ