czwartek, 02 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy

Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy [GALERIA]

Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy
Data publikacji: 2019-09-20 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 16:53
Wywietleń: 623 416241

„Nie rozumiem, jak ktoś może wyrzucać butelkę czy puszkę w las, choć obok stoi kosz na śmieci. Przecież to szczyt głupoty! Kompletny brak odpowiedzialności" - mówił Maciej Sobieski, który wraz ponad 300 innymi uczniami szczecińskich szkół wziął udział w praktycznej lekcji ekologii. Czyli wielkiej społecznej akcji ph. „Jesienne porządki", jaka w piątek (20 bm.) miała swój przystanek w rejonie Arkonki i Syrenich Stawów.

Tylko ze Szkoły Podstawowej nr 68 (ul. Zakole) na wezwanie do udziału w porządkowaniu terenów zielonych Szczecina odpowiedziało 7 klas. Gremialnie włączyła się również młodzież ze SP nr 7 (ul. Złotowska) oraz nr 46 (ul. Felczaka).

- Co roku bierzemy udział zarówno w wiosennych, jak i jesiennych edycjach tej akcji. Bo wierzymy, że ma sens uwrażliwianie młodzieży na ekologię. Także w tym najbardziej praktycznym wymiarze, czyli sprzątaniu trenów zielonych - komentowała Ewa Bielecka-Nowak, nauczycielka przyrody i biologii w SP 68. - Moje uczennice nie kryły zdziwienia, gdy znalazły opakowania po batonach, które wiele lat temu zostały wycofane z rynku. Myślę, że właśnie ten fakt przemówił do ich wyobraźni bardziej niż lekcja o tym, że nie wolno śmiecić, gdyż niebiodegradowalne odpady niszczą środowisko rozkładając się przez setki lat. Bo właśnie miały okazję same się przekonać, że tak jest.

Maciej Sobieski z Michałem Śniadym, Wojciechem Czyżem i Christianem Bartosem z SP nr 7 w niespełna godzinę wypełnili worki odpadami, jakie znaleźli głównie w rejonie Syrenich Stawów.

- Świetnie urządzony teren przy wodzie, a wokół zieleń, ptaki, cztery sarny w biegu… I to w takim miejscu, gdzie kosze są w zasięgu wzroku, my znajdujemy w trawie pod drzewami mnóstwo szkła z rozbitych butelek, puszki po alkoholach, farby w spreju, pełne pieluchy, opakowania po chipsach i papierosach, spory kawał linoleum, a nawet szkło z reflektora samochodowego. Oj, nieładnie. Ludzie, przecież nie przywozi się śmieci do lasu! - przekonywali chłopcy z kl. VII D.

Tradycją - choć fatalnie świadczącą o wypoczywających w rejonie Arkonki - się stało, że uczestnicy „Jesiennych porządków" odnajdują najczęściej opakowania po śmieciowym jedzeniu, kawałki folii, starą odzież i stosy gazetek reklamowych. Choć te ostatnie można przecież zamienić na leki dla zwierząt w potrzebie, przekazując je do Remondisu i na konto „Maratonu makulaturowego", organizowanego przez lokalny oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

- Uczniowie znajdowali także porzucone patelnie i garnki, tabliczkę znamionową ulicy, a nawet główkę prysznica lub dyszę fontanny: skorodowaną i z niemieckimi inskrypcjami, co sugerować mogło, że jeszcze przedwojenną. Ale oniemiałem dopiero, gdy dwie 11-latki wróciły na miejsce zbiórki ze znalezionymi wśród drzew dwoma znakami drogowymi - przyznaje Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i organizator szczecińskich „Jesiennych porządków".

- Szacun. Dobra robota! - tym okrzykiem i kciukiem uniesionym w górę jeden z rowerzystów przejeżdżających przy Arkonce komplementował wysiłek uczniów, którzy w trakcie piątkowej akcji społecznej z zebranych w worki odpadów ułożyli wielką hałdę śmieci.

Mając z niej jeszcze większą satysfakcję. Czego nie kryli.

- Dzięki nam będzie czystszy Szczecin. Co cieszy. Bo przecież nikt nie chce żyć w brudzie - opowiadał Dawid Filas wraz z koleżankami z tej samej SP 68: Elizą Maj, Julią Brodowską, Michelle Gapińską i Weroniką Przybysz. - Poza tym zieleń bez śmieci odżyje. Zwierzęta też będą bezpieczniejsze, bo każda zbita butelka, połamany plastik, każda porzucona puszka to dla nich pułapka. Bywa że śmiertelna, gdy sarna o ostre szkło głęboko zrani nogę, a głowa ciekawskiej wiewiórki czy jeża zaklinuje się w słoiku lub puszce. Trzeba myśleć o fatalnych skutkach jakie dla przyrody ma ludzka niefrasobliwość, lenistwo i głupota, czyli każdy niewrzucony do kosza odpad. To... zatruwa nam Ziemię.

* * *

W sobotę (21 bm.) akcja „społecznego poruszenia na śmieci" przeniesie się w rejon Głębokiego. Między godz. 9 a 11 przy pętli tramwajów nr 1 i 9 Inspektorat Akademicki SOP będzie przyjmował grupy i indywidualnych uczestników akcji.

- Będzie to lekcja niepowtarzalnych przyrodniczych przeżyć. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w porządkowaniu zielonych płuc Szczecina - apeluje Aleksander Nieczajew.

Z ogniskiem i konkursami ekologicznymi z nagrodami na finał akcji.©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

 

Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy

Komentarze

Bini
Olo, jesteś najlepszy!
2019-09-21 16:31:12
Ajo
Bydło nabrudziło,dobrzy ludzie sprzątali.Zakaz wpuszczania świń i bydła na tereny rekreacyjne.O przepraszam świnie i bydło tak się nie zachowuje.To ludzie( ?)
2019-09-20 17:21:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Dom Jutra Ikei

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie