piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy

Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy [GALERIA]

Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy
Data publikacji: 2019-09-20 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 16:53
Wywietleń: 472 416241

„Nie rozumiem, jak ktoś może wyrzucać butelkę czy puszkę w las, choć obok stoi kosz na śmieci. Przecież to szczyt głupoty! Kompletny brak odpowiedzialności" - mówił Maciej Sobieski, który wraz ponad 300 innymi uczniami szczecińskich szkół wziął udział w praktycznej lekcji ekologii. Czyli wielkiej społecznej akcji ph. „Jesienne porządki", jaka w piątek (20 bm.) miała swój przystanek w rejonie Arkonki i Syrenich Stawów.

Tylko ze Szkoły Podstawowej nr 68 (ul. Zakole) na wezwanie do udziału w porządkowaniu terenów zielonych Szczecina odpowiedziało 7 klas. Gremialnie włączyła się również młodzież ze SP nr 7 (ul. Złotowska) oraz nr 46 (ul. Felczaka).

- Co roku bierzemy udział zarówno w wiosennych, jak i jesiennych edycjach tej akcji. Bo wierzymy, że ma sens uwrażliwianie młodzieży na ekologię. Także w tym najbardziej praktycznym wymiarze, czyli sprzątaniu trenów zielonych - komentowała Ewa Bielecka-Nowak, nauczycielka przyrody i biologii w SP 68. - Moje uczennice nie kryły zdziwienia, gdy znalazły opakowania po batonach, które wiele lat temu zostały wycofane z rynku. Myślę, że właśnie ten fakt przemówił do ich wyobraźni bardziej niż lekcja o tym, że nie wolno śmiecić, gdyż niebiodegradowalne odpady niszczą środowisko rozkładając się przez setki lat. Bo właśnie miały okazję same się przekonać, że tak jest.

Maciej Sobieski z Michałem Śniadym, Wojciechem Czyżem i Christianem Bartosem z SP nr 7 w niespełna godzinę wypełnili worki odpadami, jakie znaleźli głównie w rejonie Syrenich Stawów.

- Świetnie urządzony teren przy wodzie, a wokół zieleń, ptaki, cztery sarny w biegu… I to w takim miejscu, gdzie kosze są w zasięgu wzroku, my znajdujemy w trawie pod drzewami mnóstwo szkła z rozbitych butelek, puszki po alkoholach, farby w spreju, pełne pieluchy, opakowania po chipsach i papierosach, spory kawał linoleum, a nawet szkło z reflektora samochodowego. Oj, nieładnie. Ludzie, przecież nie przywozi się śmieci do lasu! - przekonywali chłopcy z kl. VII D.

Tradycją - choć fatalnie świadczącą o wypoczywających w rejonie Arkonki - się stało, że uczestnicy „Jesiennych porządków" odnajdują najczęściej opakowania po śmieciowym jedzeniu, kawałki folii, starą odzież i stosy gazetek reklamowych. Choć te ostatnie można przecież zamienić na leki dla zwierząt w potrzebie, przekazując je do Remondisu i na konto „Maratonu makulaturowego", organizowanego przez lokalny oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

- Uczniowie znajdowali także porzucone patelnie i garnki, tabliczkę znamionową ulicy, a nawet główkę prysznica lub dyszę fontanny: skorodowaną i z niemieckimi inskrypcjami, co sugerować mogło, że jeszcze przedwojenną. Ale oniemiałem dopiero, gdy dwie 11-latki wróciły na miejsce zbiórki ze znalezionymi wśród drzew dwoma znakami drogowymi - przyznaje Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i organizator szczecińskich „Jesiennych porządków".

- Szacun. Dobra robota! - tym okrzykiem i kciukiem uniesionym w górę jeden z rowerzystów przejeżdżających przy Arkonce komplementował wysiłek uczniów, którzy w trakcie piątkowej akcji społecznej z zebranych w worki odpadów ułożyli wielką hałdę śmieci.

Mając z niej jeszcze większą satysfakcję. Czego nie kryli.

- Dzięki nam będzie czystszy Szczecin. Co cieszy. Bo przecież nikt nie chce żyć w brudzie - opowiadał Dawid Filas wraz z koleżankami z tej samej SP 68: Elizą Maj, Julią Brodowską, Michelle Gapińską i Weroniką Przybysz. - Poza tym zieleń bez śmieci odżyje. Zwierzęta też będą bezpieczniejsze, bo każda zbita butelka, połamany plastik, każda porzucona puszka to dla nich pułapka. Bywa że śmiertelna, gdy sarna o ostre szkło głęboko zrani nogę, a głowa ciekawskiej wiewiórki czy jeża zaklinuje się w słoiku lub puszce. Trzeba myśleć o fatalnych skutkach jakie dla przyrody ma ludzka niefrasobliwość, lenistwo i głupota, czyli każdy niewrzucony do kosza odpad. To... zatruwa nam Ziemię.

* * *

W sobotę (21 bm.) akcja „społecznego poruszenia na śmieci" przeniesie się w rejon Głębokiego. Między godz. 9 a 11 przy pętli tramwajów nr 1 i 9 Inspektorat Akademicki SOP będzie przyjmował grupy i indywidualnych uczestników akcji.

- Będzie to lekcja niepowtarzalnych przyrodniczych przeżyć. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w porządkowaniu zielonych płuc Szczecina - apeluje Aleksander Nieczajew.

Z ogniskiem i konkursami ekologicznymi z nagrodami na finał akcji.©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

 

Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy Jesienne porządki. Przystanek Arkonka i Syrenie Stawy

Komentarze

Bini
Olo, jesteś najlepszy!
2019-09-21 16:31:12
Ajo
Bydło nabrudziło,dobrzy ludzie sprzątali.Zakaz wpuszczania świń i bydła na tereny rekreacyjne.O przepraszam świnie i bydło tak się nie zachowuje.To ludzie( ?)
2019-09-20 17:21:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie