Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Jesienne porządki. Arkonka na (dobry) początek

Data publikacji: 2019-09-18 09:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 17:53
Jesienne porządki. Arkonka na (dobry) początek
 

Już w środę - spotkanie organizacyjne. W piątek - pierwsza z praktycznych lekcji ekologii ph. „Jesienne porządki". Z rejonem Arkonki w roli głównej. Kto tego dnia nie zdąży się włączyć w nurt tej szlachetnej akcji na rzecz zielonego Szczecina, dla tego jest sobotnie wyzwanie specjalne: trasy turystyczne i spacerowe wokół Głębokiego, aż po Dolinę Siedmiu Młynów.

Kajakowy Eko Patrol, zainicjowany przez Stowarzyszenie Wywrotka, od kilku tygodni wraz ze społecznikami sprząta śmieci z miejskich nabrzeży Odry oraz dzikich plaż rozrzuconych wzdłuż jej szczecińskiego odcinka. Aby wejść na ich „pokład" , wystarczy „pozytywna dawka energii i odrobina uśmiechu". To w sezonie, bo po nim rozpoczyna się akcja na lądzie - „Jesiennych porządków", od ponad trzydziestu lat prowadzona przez najbardziej znanego ze szczecińskich ekospołeczników i audytora środowiska - Aleksandra Nieczajewa.

- Od lat zachęcam młodzież do udziału w takiej praktycznej lekcji ekologii. To zaproszenie niezmiennie spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony młodzieży. Spora w tym zasługa nauczycieli i wychowawców, którzy potrafią zaszczepić w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za „naszą małą ojczyznę", jej środowisko, zachęcić do chronienia przyrody - mówi p. Aleksander. - Co cieszy i napawa optymizmem, że rośnie nam młode pokolenie pewnie bardziej od naszego świadome wagi segregacji odpadów, korzystania z odnawialnych źródeł energii, ochrony przed skażeniem powietrze, wód i gleby, jeśli rzeczywiście chcemy zachować naszą planetę Ziemia dla przyszłych pokoleń w możliwie nie zmienionym stanie.

Dla jednych to okazja spędzenia czasu poza szkolnymi murami. Dla innych - przyczynek do zrobienia czegoś pozytywnego dla dobra wspólnego i własnej satysfakcji.

- Dla nas wszystkich to szansa na integrację i zbudowanie więzi innych niż tylko za sprawą komputerów czy telefonów. I do edukacji ekologicznej też, bo przyroda i środowisko potrzebują naszej ochrony, wsparcia i działania choćby takiego, jak dziś: usunięcia śmieci zalegających na pięknych terenach zielonych Szczecina - przekonuje p. Aleksander, dyrygent szczecińskich porządków. - Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do udziału w praktycznej lekcji ekologii. W najbliższy piątek i sobotę zamierzamy oczyścić ze śmieci część lewobrzeżnych terenów zielonych naszego miasta.

Plan owego „pospolitego ruszenia na śmieci" jest tradycyjny. Ochotnicy najpierw będą oczyszczali z odpadów rejon Arkonki - park i Lasek Arkoński, a następnie przeniosą się w rejon Głębokiego - do Doliny Siedmiu Młynów i Puszczy Wkrzańskiej.

Zainteresowani udziałem w akcji spotkają się w piątek (20 września) przy wejściu na kąpielisko Arkonka. Gdzie między godz. 9 a 11 będzie się znajdował punkt kierowania piątkowymi działaniami „Jesiennych porządków", skąd grupy sprzątających będą kolejno wychodziły w teren, według rejonów wyznaczonych na mapkach. Natomiast w sobotę (21 września) akcja przeniesie się w rejon Głębokiego. Między godz. 9 a 11 przy pętli tramwajów nr 1 i 9 inspektorat SOP będzie przyjmował grupy oraz wszystkich indywidualnych ochotników.

Na zakończenie każdego z dni akcji, na jej uczestników będzie czekało ognisko, przy którym zostaną rozegrane gry i zabawy z nagrodami, a opiekunowie grup otrzymają zestawy materiałów ekologicznych, pomocne w organizowaniu kolejnych ciekawych lekcji o środowisku naturalnym.

Zanim jednak dla najmłodszych rozpocznie się praktyczna lekcja ekologii, już w środę (18 września) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla opiekunów grup, które planują wziąć udział w społecznym „poruszeniu na śmieci". Odbędzie się w siedzibie Inspektoratu Akademickiego SOP przy ul. Dworcowej 6 (pomieszczenia PTTK, tel. 091- 579-66-45), o godz. 17.

- Liczymy na wsparcie i pomoc ze strony urzędów, firm, instytucji oraz osób prywatnych, które chciałyby wspomóc rzeczowo, a także współdziałać podczas trwania porządków - przekonuje A. Nieczajew. - Chętnie przyjmiemy nieodpłatnie przekazane worki foliowe lub papierowe, rękawiczki jednorazowe, także słodycze, którymi będziemy mogli nagrodzić najmłodszych uczestników „Jesiennych porządków". Dla nas cenna będzie każda ilość darów.

Wszyscy chętni do uprzątania miejskich terenów zielonych będą mile widziani.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

;-)
2019-09-18 17:39:29
Warto też każdego zachęcić to założenia konta na www.alertszczecin.pl tam można zgłaszać m.in wysypiska smieci przez cały rok ale także inne problemu w drodze,jezdni,chodnikach,wraki samochodów itd.
jg729
2019-09-18 15:55:56
Do jasnej cholery,ludzie wystarczy nie śmiecić i takie akcje nie będą potrzebne.
Wszystko fajnie tylko
2019-09-18 13:17:29
dzieci sprzątają do worków foliowych, pan Nieczajew prosi o następne, rękawiczki jednorazowe itd. To nie Hogwart. Później te reklamóweczki będą fruwać nad głowami tych dzieci. Także z jednej strony uświadamianie, ale z drugiej posługiwanie się rzeczami, które już dawno powinny zniknąć z naszego życia. A jeśli chodzi o zbieranie śmieci, to po prostu nie brudźmy i surowo karzmy tych, którzy tego nie rozumieją.
jjj
2019-09-18 10:01:34
Dzieci i młodzież sprzątają śmieci a śmiecą ....dorośli. Kto w końcu wychowa dorosłych ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ