sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę”

Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” [GALERIA]

Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę”
Data publikacji: 2018-09-14 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1486 351074

Gdy Julek z Szymkiem i Przemkiem zza drzew usuwali kolejną paczkę po papierosach i puste butelki po piwie, to Wiktoria z Weroniką i Jagodą likwidowały dzikie koczowisko, zbudowane ze starych ubrań, walizek i zgniecionych puszek. Ci uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 byli jedną z 26 uczniowskich grup, jakie w piątkowy ranek podjęły wyzwanie „Jesiennych porządków". I na Arkonce - jak pozostałe - praktyczną lekcję ekologii zaliczyły na „szóstkę".

Joanna Możdżyńska zabrała swych wychowanków - jak mówiła - na lekcję utrzymania środowiska w dobrym stanie. Na Arkonkę - do udziału w „społecznym poruszeniu na śmieci" - wraz z nią pojechali więc uczniowie klas VI d oraz e (SP nr 7, ul. Złotowska), pod opieką Katarzyny Wiedro oraz Beaty Zawrzykraj-Kuszko.

Wyzwanie: z pomocą przyrodzie

- Jestem biolożką i przyrodniczką, więc czuję potrzebę zaszczepiania w uczniach bakcyla ekologii. Najlepiej właśnie w trakcie takiej plenerowej lekcji: nie tyle w teorii, co w praktyce. Wtedy wiedza o tym, jak zyskuje natura, gdy się jej nie niszczy, nie przytłacza odpadami, pozostaje w nich na dłużej - komentowała p. Joanna.

Uczniowie SP nr 7 od lat uczestniczą w wiosennych i jesiennych edycjach porządkowania terenów zielonych lewobrzeża. Podobnie, jak reprezentacja SP nr 11 (ul. Emilii Plater): już kolejnym pokoleniem wychowanków.

- Pamiętam, jak 20 lat temu po raz pierwszy podjęliśmy wyzwanie „Jesiennych porządków". Byłam wtedy ja i dwie moje uczennice. Lało niemiłosiernie. Było tak zimno, że ręce grabiały. Ale… co cię nie zabije, to wzmocni! Sprzątałyśmy, ile sił starczyło, głęboko przekonane, że tak należy: dla pięknej szczecińskiej zieleni, czyli dobra wspólnego oraz naszej osobistej satysfakcji. Do dziś pamiętam, że znalazłyśmy jakiś porwany plecak, słoik z pomidorówką i stare kapcie - wspominała Natalia Patan, która tym razem do udziału w tej wielkiej społecznej akcji zachęciła ponad setkę uczniów z klas VI d, VII a, VIII d oraz gimnazjalnej II a.

- To dla nas wszystkich okazja do integracji. Do spotkania w okolicznościach innych niż tylko szkolnych. Młodzież uczy się pracy zespołowej, współdziałania, a przede wszystkim aktywności społecznej - komentowała Marta Sinkiewicz, również z SP 11. - Sprzątamy Park Leśny Arkoński, czyli miejsce, w którym zapewne wszyscy chętnie wypoczywamy z bliskimi. Teraz uczniowie mają okazję się przekonać, że lepiej nie pozostawiać po sobie odpadów, bo z nimi przyroda już nie taka piękna, niestety. Natura przed zalewem śmieci sama się nie obroni. Jesteśmy tu i teraz, żeby jej pomóc.

Jak szukanie skarbów

Uczniowie chętnie uczestniczą w „Jesiennych porządkach". Dlaczego?

- Dla zwierząt: żeby się nie raniły o porzucone puszki i butelki, nie truły ich zawartością albo toksynami, jakie wytwarzają pozostawione przez nieodpowiedzialnych ludzi zużyte części samochodowe czy chemia gospodarcza. Dla drzew i ziemi: żeby nie ginęły w morzu śmieci. Dla ludzi: żeby czekało na nich czyste miejsce do rekreacji, bo wypocząć można tylko w pięknych okolicznościach przyrody - najczęściej odpowiadali najmłodsi uczestnicy piątkowego „przystanku" akcji, w rejonie Arkonki.

Choć nie tylko takie były ich motywacje. Gdy jedni liczyli na oddech od zajęć, to inni na „szóstkę" z prac społecznych. Byli też tacy, co liczyli przede wszystkim na poczęstunek przy ognisku albo na udział w konkursach o tematyce przyrodniczej i zdobywanie nagród-niespodzianek.

- To jest jak szukanie skarbów. Fantastyczne! W lesie można znaleźć wiele ciekawych rzeczy - mówiła Wiktoria, wskazując na kolegę z grupy, który właśnie wydobył zza drzewa nie tylko skorodowaną rurę i pokrywkę garnka, ale również stary żeliwny skobel do drzwi.

Zatem: przygoda?

- Dokładnie! - przyznawała Wanda Stefanowska, która nad Arkonkę przywiozła liczną reprezentację SP nr 14 (ul. Strzałowska) z klas IIa oraz II a i b. - Dla dzieci to wyprawa pełna niespodzianek. Wiem, że liczą na okazję do popływania, ale tego chyba tym razem nie uda się załatwić. Mają jednak szansę odwiedzić jeden z najpiękniejszych zielonych zakątków miasta. Przy okazji zrobić coś dobrego: posprzątać. My nauczyciele wdrażamy je do dbania o środowisko, a one świetnie się bawią wyszukując „skarby" z dala od szkoły. Dla nich to atrakcja: założyć gumowe rękawiczki i wykazać się ilością znalezionych śmieci.

Wspólny wysiłek

Uczniowie ze szkoły przy ul. Strzałowskiej już dekadę docierają w rejon Arkonki i Głębokiego, aby - o ile pogoda dopisze - uczestniczyć w praktycznej lekcji ekologii, jaką niezmiennie organizuje Aleksander Nieczajew, audytor środowisk.

- Nasz wspólny wysiłek jest bardzo potrzebny, bo oczyszczamy parki leśne i spory fragment Puszczy Wkrzańskiej z Doliną Siedmiu Młynów: całe ich tereny zielone. Podczas gdy miejskie służby ograniczają się tylko do bezpośredniego sąsiedztwa tras turystycznych i rowerowych. Bez naszego społecznego wsparcia te „zielone płuca" Szczecina wciąż tonęłyby w odpadach - tłumaczył A. Nieczajew.

Choć Alan z SP nr 14 miał na ten temat własną teorię.

- Matka natura jest olbrzymką, która stworzyła całą ziemską przyrodę. Tak się umęczyła sadzeniem tych wszystkich drzew i krzewów, że teraz trzeba jej pomóc: aby zawsze były zielone. Bez śmieci! - opowiadał przejęty własnym udziałem w szczecińskim wydaniu „sprzątania świata".

* * *

Na tym nie koniec „Jesiennych porządków" na lewobrzeżu. W sobotę (15 września) ich akcja przeniesie się w rejon Głębokiego i Doliny Siedmiu Młynów. Między godz. 9 a 11 przy pętli tramwajów nr 1 i 9 inspektorat SOP będzie przyjmował grupy i indywidualnych uczestników akcji.

- Dla jednych to okazja spędzenia czasu poza szkolnymi murami. Dla innych - przyczynek do zrobienia czegoś pozytywnego dla dobra wspólnego i własnej satysfakcji. Dla nas wszystkich to szansa na integrację i zbudowanie więzi innych niż tylko za sprawą komputerów czy telefonów. I do edukacji ekologicznej też, bo przyroda i środowisko potrzebują naszej ochrony, wsparcia i działania choćby takiego, jak usunięcie śmieci zalegających na terenach zielonych naszego pięknego Szczecina - przekonuje A. Nieczajew. - Raz jeszcze zwracamy się do firm, instytucji, osób prywatnych, które mogą w jakiś sposób wspomóc nasze działania, np. nieodpłatnie przekazać worki foliowe lub papierowe, gumowe rękawiczki, słodycze. Cenna będzie każda ich ilość. Prosimy o ich dowiezienie na miejsce naszej sobotniej zbiórki.

Praktyczna lekcja ekologii, czyli udział w „Jesiennych porządkach", z pewnością przyda się każdemu. Tym bardziej w „pięknych okolicznościach przyrody" Puszczy Wkrzańskiej. Na finał dnia - podobnie jak w piątek - można się spodziewać ogniska (wiktuały we własnym zakresie) z konkursami o tematyce ekologicznej oraz nagrodami-niespodziankami. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę” Przystanek Arkonka – przygoda na „szóstkę”

Komentarze

glonojad
dzisiejsze pseudo społeczeństwo nie ma za krzty szacunku do natury , mnie się we łbie nie mieści jakim ciulem i burakiem trzeba być żeby jakiejkolwiek śmieci zostawiać w lesie czy przy drodze , a potem zdziwko że woda w jeziorze brudna etc.
2018-09-15 00:16:36
Duch Lasu
Jesteście naszą ostatnią nadzieją.
2018-09-14 20:53:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie