Niedziela 22 maja 2022r. 
REKLAMA

Jakie skarby kryje jezioro Drawsko?

Data publikacji: 2016-03-24 16:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:48
Jakie skarby kryje jezioro Drawsko?
 

Przysypany kamieniami, niemiecki pojazd gąsienicowy może spoczywać w Czaplinku tuż przy brzegu jeziora Drawsko. Miejsce to jest odwiedzane przez turystów i miejscowych ze względu na bliskość pomnika Jana Pawła II.

Romuald Czapski z Izby Muzealnej w Czaplinku twierdzi, że przy Nabrzeżu Drawskim tuż przy brzegu znajduje się niemiecki pojazd gąsienicowy. Miał on być w przeszłości zepchnięty z ulicy Drahimskiej w kierunku jeziora z powodu poważnej awarii. Inna wersja zdarzenia mówi, że pojazd może być częściowo pod brzegiem promenady, gdyż wcześniej inaczej przebiegała tu linia brzegowa. Odnalezienie wraku przy pomocy detektorów metali może być mocno utrudnione, gdyż prąd elektryczny z kabli przebiegających pd ziemią zakłóci sygnał. Poszukiwacze skarbów mają teraz dylemat, czy to jest prawda, a przykryta warstwą gruzu i piachu maszyna to kolejna pamiątka wojennej przeszłości miasta Tempelburg?

Prowadzona przez drawskie starostwo Akcja Eksploracyjno-Historyczna Jezioro Tajemnic ma poważnych partnerów. Do wspólnych działań przystąpiło Studio Historyczne Huzar z Koszalina i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podpisane porozumienie zakłada współpracę naukową i organizacyjną powiatu z Instytutem Historii UAM oraz „Huzarem” w zakresie badań nad wydarzeniami historycznymi związanymi z jeziorem Drawsko.

Strony porozumienia zadeklarowały wolę stałej współpracy merytorycznej w zakresie badań historycznych zmierzających do odkrycia historii jeziora, a także organizacji wspólnych przedsięwzięć o charakterze naukowym i popularnonaukowym, związanych zwłaszcza z historią regionalną, takich jak publikowanie prac naukowych i popularnonaukowych, działalność edukacyjna oraz wzajemna partnerska promocja wspólnych działań naukowych i organizacyjnych. Uniwersytet udzielił także patronatu nad akcją. Strony porozumienia zobowiązały się również do wzajemnego udostępniania uzyskanych materiałów i informacji dotyczących jeziora Drawsko.

(bar)

Fot. Archiwum starostwa

Na zdj.: Na lewo od tego pomnika być może znajduje się niemiecki pojazd gąsienicowy.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA