Pierwsi seniorzy wprowadzili się pod koniec maja do nowych, tzw. wspomaganych mieszkań w ramach programu "Dom dla seniora". Najstarsza mieszkanka bloku przy ul. Błogosławionej Królowej Jadwigi 45 ma 84 lata.
W budynku znajduje się 12 mieszkań jednopokojowych i 3 dwupokojowe. Każdy lokal posiada komórkę lokatorską, a seniorzy mogą korzystać z windy. Z myślą o nich budynek został zaprojektowany bez barier architektonicznych. Na półpiętrze znajduje się także część z siedzeniami, stolikiem i wyjściem na taras. Dużo przestrzeni wspólnych zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i pogłębiania więzi sąsiedzkich.
- Jestem po prostu szczęśliwy. Wcześniej nie miałem możliwości wynajmu takiego mieszkania - mówi pan Andrzej, lokator kawalerki o powierzchni ponad 30 mkw. - Do Szczecina przyjechałem z Rzeszowa jakieś sześć lat temu. Uciekłem, ponieważ po prostu mi się tam nie podobało. A w Szczecinie bardzo mi się podoba. Chodzę na różne imprezy dla seniorów, np. na Różankę, czy koncerty jazzowe w 13 Muzach. W mieście mam paru przyjaciół.
Za wynajem obowiązuje czynsz komunalny. Obecnie stawka wynosi 10,66 zł za metr kwadratowy. Seniorzy za ciepłą wodę i ogrzewanie płacą bezpośrednio Szczecińskiej Energetyce Cieplnej, a za zimną wodę Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji. Wnętrze kwartału jest stale monitorowane, a w mieszkaniach seniorów zainstalowane są systemy opieki domowej.
- To nie są seniorzy, którzy kwalifikują się do mieszkań socjalnych. To grupa osób ciut bardziej zamożnych, ale jednocześnie takich które nie dadzą sobie rady na wolnym rynku - zaznaczyła Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Planujemy także atrakcyjne i nowatorskie rozwiązanie dla seniorów. Na dachu jednego z tych budynków planujemy zrobienie strefy odpoczynku. Lokatorzy będą mogli się tam dostać windą. Na dole powstaną ogrody społeczne, gdzie każdy będzie mógł usiąść i odpocząć.
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, przyznał że takich mieszkań dla seniorów powinno być w Szczecinie kilkaset. - Na razie mamy kilkadziesiąt, ale kolejne są już projektowane - zapowiedział.
Projektowanych jest 15 lokali przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 5 (zakończenie inwestycji do 2024 roku) oraz 18 lokali przy ulicy Bolesława Śmiałego 34 (do 2023 roku).
Karolina Nawrocka
Na zdjęciu: Jak stwierdził Piotr Krzystek, takich mieszkań dla seniorów powinno być w Szczecinie kilkaset.
Fot. Ryszard Pakieser