Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

„Dom dla seniora” czeka na wnioski

Data publikacji: 20 lutego 2019 r. 08:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
„Dom dla seniora” czeka na wnioski
 

Seniorzy mogą składać wnioski o wynajem mieszkania w ramach programu „Dom dla seniora”. W sumie czeka na nich 15 lokali. Dokumenty można składać do 4 marca.

Do wynajęcia przeznaczono 12 mieszkań jednopokojowych oraz 3 dwupokojowe. Zostały wybudowane przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Mieszkania znajdują się w centrum miasta, w nowym budynku przy ul. Królowej Jadwigi 45 - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Położenie budynku wewnątrz kwartału "zapewnia zaciszną atmosferę".

- Lokale są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością, a budynek wyposażony jest w windę - zaznacza M. Homis.

Podobnie jest w otoczeniu budynku, gdzie starano się wyeliminować bariery architektoniczne.

- Dużo przestrzeni wspólnych zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, na przykład razem z sąsiadami - zachęca rzecznik MOPR.

Poczucie bezpieczeństwa mają zapewnić seniorom zainstalowane w mieszkaniach systemy opieki domowej (zdalnie nadzorowane przez 24-godziny) oraz monitoring wnętrza kwartału.

W ramach programu „Dom dla seniora” w tym samym kwartale od 2015 roku funkcjonują już 23 mieszkania wspomagane oraz Dzienny Dom Senior +.

Jak przypomina M. Homis, mieszkania w ramach programu przeznaczone są dla osób po 70. roku życia, które mieszkają w Szczecinie co najmniej od trzech lat. Osoby, które miałyby zamieszkać w lokalu razem z wnioskującym seniorem, muszą mieć natomiast ukończony 60. rok życia.

O wynajem mogą się starać osoby samotne lub pozbawione wsparcia ze strony rodziny. Dochód powinien wynosić od 1650 do 3300 zł (dla gospodarstwa jednoosobowego), od 1760 do 4950 zł (gosp. dwuosobowe), od 2640 do 6050 zł (gosp. trzyosobowe). Chętni nie mogą mieć zaległości związanych z utrzymaniem obecnego mieszkania, a w dniu podpisania umowy nie mogą dysponować prawem do innego lokalu mieszkalnego na terenie Szczecina i gmin ościennych.

Ważne jest też, aby seniorzy wnioskujący o mieszkanie przez okres nie krótszy niż 36 miesięcy przed datą złożenia wniosku nie posiadali prawa własności lub współwłasności do innego lokalu mieszkalnego lub domu na terenie Szczecina lub gmin ościennych, za wyjątkiem prawa najmu do lokalu mieszkalnego lub lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielczego.

- Mieszkania w ramach programu nie są przeznaczone dla osób, które ze względu na wiek, niepełnosprawność lub stan zdrowia wymagają pełnej, całodobowej opieki - zaznacza Maciej Homis. - O mieszkanie wspomagane jednopokojowe może ubiegać się rodzina nie większa niż dwuosobowa, a o mieszkanie wspomagane dwupokojowe rodzina składająca się z 2-3 osób.

Najemcy będą mieli możliwość korzystania z porad i wsparcia pracowników MOPR czy oferty Społecznego Ośrodka Wsparcia Dziennego. Będą również mogli m.in. korzystać - w razie potrzeby - z usług opiekuńczych, również specjalistycznych. 

Lokatorzy będą opłacać czynsz, wodę, ogrzewanie, wywóz śmieci, media, oraz system opieki domowej.

- Szacowany miesięczny koszt wynajmu mieszkania jednopokojowego, o powierzchni 40 m kw. (łącznie czynszu, ogrzewania, systemu opieki, wody i wywozu śmieci), ma wynosić 647 zł dla jednej osoby lub 737,60 zł dla dwóch osób. W przypadku lokalu dwupokojowego o powierzchni 50 m kw., ma to być 869,20 zł dla dwóch osób oraz 959,80 dla trzech - wylicza rzecznik MOPR.

Wnioski o najem należy składać do 4 marca br. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie ul. Gen. Sikorskiego 3, 70-323 Szczecin z dopiskiem "Nabór wniosków na najem mieszkań wspomaganych w ramach II edycji Programu „Dom dla Seniora”." Wnioski będą przyjmowane w godzinach 9-15 w pokoju 107. Będą ocenianie i punktowane, a o przyznaniu mieszkania nie decyduje kolejność zgłoszeń. Wzór wniosku, regulamin oraz informacje o mieszkaniach są na stronie www.mopr.szczecin.pl.

27 lutego br. w godzinach od 10.00 do 13.00 mieszkania zostaną udostępnione zainteresowanym do obejrzenia. 

(NaP)

Na zdjęciu: Mieszkania znajdują się w centrum miasta, w nowym budynku przy ul. Królowej Jadwigi

Fot. MOPR

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2019-02-20 12:25:08
(zdalnie nadzorowane przez 24-godziny). Dowód na brak personelu , kwalifikowanych opiekunek(!). Teraz, jak podawały media, do MOPR-u ,są przyjmowane kobiety na stanowiska opiekunów, z łapanki. Taki sposób werbunku doprowadza do patologii, gdzie babcia dostaje po pysku, bo nie chce jeść. Nie mylić z pomocą medyczną! Tu nie chodzi o pielęgniarki! A lokalizacja spowoduje to,że częste wezwania karetek pogotowia spowoduje uciążliwość dla mieszkańców tej dzielnicy. Zacznie się wyludniać. Byłem i oglądałem dom dla seniora, prowadzony przez "krzyżaków" w Szwabii. TaK! TaK! Tak!. Nie pomyliłem się! To ci sami, co prowadzili dom szpitalników w Malborku. (Tamci spod Grunwaldu nosili mieczyki dość długie.) . I to by było na tyle i na przodzie. Dzisiejsi zajmują , się tym czym powinni.Robią to z głową. Bo domy dla seniorów budują na obrzeżach małych miejscowości.
Nikotyn
2019-02-20 09:24:47
To kpina potrzeba 1000 takich mieszkań w cenie niższej niż TBS

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA