Wtorek 16 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Jachty Hansa 303 już w Szczecinie. Pomogą pokonać bariery [GALERIA]

Data publikacji: 2019-12-11 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-12 07:57
Jachty Hansa 303 już w Szczecinie. Pomogą pokonać bariery
 

Pomogą dzieciom pokonywać bariery oraz poszerzą ich horyzonty - jachty Hansa 303 są już w Centrum Żeglarskim. W nadchodzącym sezonie posłużą młodym żeglarzom z niepełnosprawnością, którzy będą trenować w specjalnej i jedynej w regionie sekcji żeglarskiej.

- Zamieniamy wózek na łódkę, przed którą nie ma żadnych barier architektonicznych. Poszerzamy horyzonty, które nie tylko opierają się na tym, że idziemy do szkoły, domu, szpitala. Żeglując, uruchamiamy wszystkie zmysły i rehabilitujemy się poprzez ich zaangażowanie. To wspaniały sport, który uruchamia mózg - mówił na oficjalnej prezentacji jachtów dr n. med. neurochirurg Marek Lickendorf, opiekun sekcji dla osób z niepełnosprawnością.

Dwa jachty zostały zakupione z pieniędzy miasta. Trzecią łódź ufundowała firma MTS Morskie Techniczne Serwisy z Mierzyna i jest ona własnością Fundacji Anioły lubią Żywioły. Hansa 303 umożliwia żeglowanie na specjalnych warunkach - nie trzeba balansować ciałem, można żeglować na niedużych wiatrach, dziecko z niepełnosprawnością może pływać samodzielnie lub z osobą towarzyszącą.

Pomysł i temat dostępności żeglarstwa dla osób z niepełnosprawnością zapowiadany był przez prezydenta Piotra Krzystka w jego kampanii wyborczej. Ten cel ma również w swoim statucie Centrum Żeglarskie.

Jacht Hansa 303 Centrum Żeglarskie Szczecin

- Przystępujemy do realizacji pomysłu. Pierwszym krokiem był zakup jachtów Hansa 303 - mówił podczas prezentacji jachtów Artur Burdziej, koordynator Regatowej Reprezentacji Szczecina. - Kolejny krok to nabór do sekcji żeglarskiej. W następnym sezonie rozpoczniemy naukę żeglowania pod okiem naszych instruktorów. Dla osób, które lubią rywalizację sportową, planujemy rozszerzone szkolenia i udział w regatach.

Idea utworzenia sekcji żeglarskiej została zainicjowana na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala Zdroje, gdzie najmłodsi pacjenci codziennie przechodzą skomplikowane operacje, walczą o swoje zdrowie i życie. Inicjatywa zrzeszyła lekarzy, pielęgniarki, rodziców, fizjoterapeutów, przedsiębiorców, prawników, którzy stworzyli Fundację Anioły lubią Żywioły.

- Po raz pierwszy w historii województwa zachodniopomorskiego otworzymy sekcję dla żeglarzy, którzy niestety codziennie borykają się z niepełnosprawnościami. To będzie również nowa forma rekonwalescencji intelektualnej i ruchowej, która do tej pory była niedostępna w zamkniętych salach ćwiczeń - dodał Marek Lickendorf.

Nabór do specjalnej sekcji żeglarskiej rozpocznie się wczesną wiosną przyszłego roku. Informacje pojawią się na stronach Centrum Żeglarskiego. ©℗

Karolina Nawrocka

Na zdjęciu: to będzie wyjątkowa sekcja żeglarska, która umożliwi pokonywanie barier.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

spławik
2019-12-12 02:35:24
A ilu osobowa jest ta żaglówka - bo miejsca na osobę towarzyszącą nie widzę?
Szczeciniak
2019-12-11 14:55:26
Fajna sprawa, pomyslnych wiatrow anioly

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA