Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Młodzi żeglarze, którzy będą reprezentować Szczecin

Data publikacji: 06 listopada 2019 r. 19:30
Ostatnia aktualizacja: 07 listopada 2019 r. 16:21
Młodzi żeglarze, którzy będą reprezentować Szczecin
 

Dziesięcioro młodych adeptów żeglarstwa zostało wybranych do Regatowej Reprezentacji Szczecina. Przed nimi rywalizacje w klasie Optimist zarówno na arenie krajowej, jak i zagranicznej. Jednak na samym początku czeka ich pierwsze zgrupowanie - w Hiszpanii.

W skład drużyny wchodzi pięciu zawodników z KS Centrum Żeglarskie - Lena Kaczmarek, Magdalena Luśna, Filip Miller, Tomasz Obecny, Jakub Podgórny oraz tyle samo z SEJK Pogoń Szczecin - Lidia Łagodzińska, Zofia Wołosz, Karol Rak, Bartosz Pluta, Piotr Wójcik. Szkoleniowcem został Michał Zera - reprezentant kadry Polski w olimpijskiej klasie Laser.

Załoga została wybrana na podstawie osiągnięć dokonanych w poprzednich sezonach żeglarskich. - Na każdych regatach starałam się, aby wyniki były jak najlepsze. Każdy z nas chciał się dostać do reprezentacji i każdy starał się z całych sił. Żeglarstwem interesuje się od czterech lat. Od około trzech pływam w klasie Optimist, ale przygodę z pływaniem zaczęłam, kiedy byłam harcerką - powiedziała „Kurierowi” 11-letnia Zofia Wołosz.

Przez pierwszy rok działalności Regatowa Reprezentacja Szczecina (RRS) skupiona będzie na klasie Optimist grupy B. - W planie mamy również rozwój o inne klasy - mówił na oficjalnej prezentacji reprezentacji Artur Burdziej, koordynator projektu. - Inauguracją dla tej dziesiątki będzie pierwsze zgrupowanie, 23 listopada w Hiszpanii. Później młodzi żeglarze będą uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych. Będą ćwiczenia na sali gimnastycznej, na basenie, a także przy tablicy. Żeglarstwo regatowe posiada dużo schematów i przepisów, które trzeba znać.

Artur Burdziej przyznał, że współpraca RRS-u z klubami i trenerami sportowymi będzie bardzo ważna dla projektu. - Chcemy zapraszać do współpracy topowych żeglarzy z naszego miasta takich jak Agnieszka Skrzypulec i Tadeusz Kubiak.

W ramach Regatowej Reprezentacji Szczecina pojawi się również grupa żeglarzy z niepełnosprawnościami. - W przestrzeni żeglarskiej również są regaty i wydarzenia skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Chcemy budować taką ofertę w Szczecinie - mówił prezydent miasta Piotr Krzystek.

- To pionierska inicjatywa. Do tej pory nie była ona rozwijana w żadnym klubie żeglarskim w kraju. Na wodzie nie widać niepełnosprawności. Te dzieci będą nas prezentowały w Mistrzostwach Polski i Europy. Ten projekt pozwoli im rozszerzy horyzont, wózek zamienią na łódkę - dodał Marek Lickendorf, opiekun sekcji dla osób z niepełnosprawnościami.

W najbliższym czasie mają zostać zakupione dwa jachty Hansa 303, na których będą się uczyć osoby z niepełnosprawnościami.

Karolina Nawrocka

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2019-11-07 12:41:14
Dobra wiadomość dl tej młodzieży: " Rozpoczęło się cięcie blach dla dwóch lodołamaczy, które w 2020 r. mają zasilić flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Fot. mat. pras. Autor: PAP/rs Dodano: 06-11-2019 14:08 Rozpoczęło się cięcie blach dla dwóch lodołamaczy, które w 2020 r. mają zasilić flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie." Nie będziecie musieli "pływać". na "lodołamaczach PUMA" autorstwa prezeski Jajcyny Witkowej....klejonych taśmą opakowaniową!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA