Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Inteligentne meble w Szczecinie?

Data publikacji: 15 września 2016 r. 00:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Inteligentne meble w Szczecinie?
 

Ławki, które w oczywisty sposób służą miejskiej rekreacji, a równocześnie pełnią funkcję stojaków na rowery, są również stacjami ładującymi i hot spotami. O takie inteligentne meble uliczne dla Śródmieścia, zasilane energią słoneczną, zabiegają autorzy tzw. małego dzielnicowego projektu, jaki właśnie został zgłoszony do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO).

Autorami projektu są dwaj radni: Lukasz Listwoń (RO Drzetowo-Grabowo) oraz Michał Wilkocki (RO Gumieńce oraz szczecińskiej Rady Miasta). Już w ubiegłym roku za sprawą autorskiego projektu SBO chcieli wprowadzić w XXI wiek do komunikacji miejskiej, proponując montowanie ładowarek USB w autobusach i tramwajach.

- Nasz projekt przepadł w publicznym głosowaniu, ale miasto dostrzegło go i pozytywnie oceniło. W efekcie czego, już wszystkie nowe autobusy trafiające na szczecińskie trasy są wyposażone w te urządzenia - opowiada Łukasz Listwoń. - Tydzień temu w social media zauważyłem jeszcze ciekawsze rozwiązanie: inteligentne meble. Skoro już funkcjonują w Warszawie, jest nimi zainteresowana poważna firma zajmująca się dystrybucją energii odnawialnej, to dlaczego nie miały stanąć także w Szczecinie? Tak zrodził się pomysł na mały projekt dzielnicowy: SBO dla Śródmieścia.

Inteligentne meble ze stali i drewna? To mają być ławki, które działają jak hot spot, wyposażone w panel słoneczny i wejście USB.

- Dodatkowo są wyposażone w stojak na rowery oraz stacje ładujące USB - dodaje Łukasz Listwoń. - Uważamv, że to bardzo ciekawe połączenie nowoczesnej technologii z ekologią, funkcjonalności z rekreacją na świeżym powietrzu. Chcemy, aby stanęły na Bulwarze Piastowskim (3 szt.) oraz w parkach: Nadratowskiego (1 szt.), Żeromskiego (3 szt.) oraz Kasprowicza (3 szt.).

Czyli w zasięgu terytorialnym trzech osiedli: Drzetowo-Grabowo, Stare Miasto i Śródmieście-Północ, a jednej dzielnicy - Śródmieście. ©℗

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czytelnik Łukasz
2016-09-15 11:03:35
Ładna mi bieda: 250 tysięcy aut na około 400 tys. mieszkańców (i mniejsza, że większość tych wehikułów to rzęchy). Smartfona ma chyba każdy. No i są jeszcze turyści zagraniczni a oni są z definicji bogaci, tylko skąpi. Ty też nie masz biedy, skoro stać cię na opłacanie netu i wypisywanie w nim bredni.
VS
2016-09-15 10:25:03
Masz rację!!!
Usiądź Sobie Biedaku
2016-09-15 08:10:05
Wspaniały pomysł, ale dla cywilizowanego miasta, a nie miasta, w którym panuje bieda, a jedyni pracodawcy to urzędy i sklepy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA