Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Inicjatywa Lasów Państwowych - zaproszenie dla szczecinian. Wspólnie posadźmy społeczny sad

Data publikacji: 2022-05-25 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-27 15:49
Inicjatywa Lasów Państwowych - zaproszenie dla szczecinian. Wspólnie posadźmy społeczny sad
Już w sobotę (28 maja) w sąsiedztwie bramy Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Leszczyniec” - ul. Senna, przy wjeździe w ul. Nad Strumieniem - powstanie pierwszy społeczny sad miejski. Każdy może wziąć udział w jego tworzeniu - każdy będzie mile widziany.  

W zasięgu szczecińskich osiedli Płonia - Śmierdnica - Jezierzyce powstanie społeczny sad miejski. Już w najbliższą sobotę każdy będzie mógł wziąć udział w jego tworzeniu - posadzić owocowe drzewo starej odmiany. Wystarczy zgłosić swój akces w przedsięwzięciu, w którym wszyscy będą mile widziani.

Szczecinianie wsparci przez radnych zabiegali w magistracie o wskazane miejsca pod społeczny sad. Jednak odbijali się od ściany pn. „nie da się". Urzędników miasta powinna więc zawstydzić najnowsza wspaniała inicjatywa Lasów Państwowych: Nadleśnictwo Gryfino z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w zasięgu Płoni - Śmierdnicy - Jezierzyc wygospodarowało teren, na którym szczecinianie będą mieli okazję osadzić pierwszy społeczny sad miejski. Już w najbliższą sobotę (28 maja).

Szczecińska „owocowa oaza" powstanie na gruntach Nadleśnictwa Gryfino, położonych w granicach miasta. Złożą się na nią drzewa owocowe starych odmian, które będzie mógł posadzić każdy chętny. Nadleśnictwo Gryfino prosi jednak o wcześniejsze zgłoszenie udziału w wydarzeniu - do czwartku (26 maja) pod numerem telefonu 91 416 20 71 (sekretariat Nadleśnictwa Gryfino, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15).

Pierwszy społeczny sad miejski

Wspólne sadzenie rozpocznie się o godz. 12 (28 maja) w sąsiedztwie bramy Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Leszczyniec” - ul. Senna, przy wjeździe w ul. Nad Strumieniem.

- Wspólnie posadzimy 70 unikatowych drzew owocowych - starych odmian, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans i powrót do ogrodów. Dzięki czemu to miejsce nabierze charakteru społecznego sadu miejskiego. W tej wspólnej, otwartej dla każdego przestrzeni będzie można odpocząć, poznać się wzajemnie, wymienić doświadczenia związane z ogrodnictwem, obserwować wzrost drzewek i razem korzystać ze smacznych owoców opieki nad nimi - do udziału w wydarzeniu zachęca Nadleśnictwo Gryfino.

Zapowiada również: „Wspólne sadzenie sadu będzie także okazją do spotkania z ekspertami w zakresie starych odmian drzew owocowych. Opowiedzą oni o swej pasji, doradzą i odpowiedzą na pytania z zakresu uprawy. Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję oddać się degustacji świeżo tłoczonych soków owocowych i potraw inspirowanych lasem".

Społecznemu sadzeniu sadu będą towarzyszyły również inne atrakcje. Wśród nich np. warsztaty dla dzieci i dorosłych, tematycznie związanych z uprawą roślin, pielęgnacją sadów i ogrodów oraz florystyką. Poprowadzą je przedstawiciele Stowarzyszenia Carpe Diem z Gminy Dobra, czyli grono miłośników ogrodów z niezwykłymi pomysłami. Poza tym wszyscy uczestniczący w sadzeniu społecznego sadu otrzymają prezenty: drzewko oraz podręczny atlas dawnych odmian owocowych.

Sady z drzewami o niezwykłej historii

Pierwszy społeczny sad miejski dla szczecinian będzie nowością. Natomiast dla Nadleśnictwa Gryfino kontynuacją większego projektu - pn. „Zakładamy sady”, rozpoczętego wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych. Pierwszy z takich społecznych sadów, złożony ze starych odmian jabłoni, powstał z inicjatywy Nadleśnictwa Gryfino już w czerwcu ub. rok w Małym Borzymku, w sąsiedztwie szlaku rowerowego Blue Velo. Projekt był kontynuowany również jesienią ub. roku - tyle że w nieco zmienionej formule akcji ph. „Przerwa na owoc”. Leśnicy wówczas przekazywali owocowe drzewka placówkom oświatowym i domom pomocy społecznej z terenu Gminy Gryfino, zachęcając do zakładania mini sadów przy tych placówkach.

- Tym razem stawiamy na rozmaitość gatunków i odmian z założeniem kontynuacji koncepcji zakładania sadów z drzew o niezwykłej historii. Podobnie jak sad jabłoniowy założony przy szlaku rowerowym Blue Velo, również i ten służyć będzie wszystkim, którzy będą mieli ochotę korzystać z jego pożytków - przekonuje Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.

Wraz z organizatorami wydarzenia zapraszamy do wspólnego sadzenia pierwszego społecznego sadu miejskiego w Szczecinie. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2022-05-27 15:43:35
Czytam komentarze ludzi niedouczonych, szkalujących swoimi wypowiedziami leśników. Gospodarka leśna to produkcja drewna między innymi na papier (również toaletowy), meble, stolarkę budowlaną. Celem gospodarki leśnej jest ciągłość trwania lasu i ciągłość użytkowania - tego leśnicy uczą się w technikach, na studiach i w praktyce zawodowej. Cykl życia drzewostanu to 60-200 lat w zależności od gatunku (dla zboża czy rzepaku to sezon wegetacyjny). A leśnicy dbają o to by za 100 lat też były lasy.
Działkowiec
2022-05-26 21:09:32
Bardzo się cieszę, że powstanie sad do którego każdy będzie mógł wejść i swobodnie pospacerować między drzewami owocowymi. Może zamiast iglaków zaczniemy sadzić drzewa owocowe.
Szczecinianin
2022-05-26 14:23:03
Aż serce pęka jak się wejdzie do Puszczy Bukowej czy Wkrzańskiej!!! To nie jest gospodarka leśna tylko zwykła bandyterka. To samo w nadmorskich lasach czy na Pojezierzu Drawskim... Tu są tylko 2 cele - degradacja - aby tereny nie nadawały sie pod objęcie ochroną tylko pod kolejne plantacje zwane szumnie "lasami" i pod szybkie pozyskanie kasy umotywowane politycznymi względami...
Pomorzanin
2022-05-26 14:15:21
@Miro widzę, że dawno nie byłeś w polskim lesie (albo w tym co z niego zostało) . Twoi "leśnicy" w 5 lata zaprzepaścili kilkadziesiąt lat dorobku swoich poprzedników... Dzisiaj LP dołączyło to zacnego grona "reliktów PRL", które wymaga gruntownej przebudowy. Pieniądze (publiczne!) idą na sposnoring kampanii wyborczej czy fundowanie dzwonów miejscowemu plebanowi. Może warto ruszyć z domu i zobaczyć na własne oczy, zanim zagłosuje się na tego, kto da więcej programów socjalnych z "+" w nazwie.
Miro
2022-05-26 14:02:01
Dlaczego obraza się pracowników Lasów ich powinnoscia jest realizować gospodarkę leśna a więc między innymi wycinać i sądzić drzewa. Akcja sadzenia starych odmian drzew owocowych bardzo dobra. Osobie źle życzącej lesnikom i innym ludziom życzę powrotu do zdrowia.
Polskie lasy
2022-05-26 13:44:12
W Polsce nie ma zadnych leśników od, kilkunastu lat osoby tam pracujace to wandale i mordercy lasow polskich.Glownym celem tych pseldo leśników to kasa i tylko kasa wystarczy zobaczyc jakie maja zarobki miesięczne średnia placa to ok 8-10 tys miesięcznie .A lasy ostatnio zostaly wrecz zniszczone co widac jak sa przezedzone te widoki przerażają i same za siebie mówią o bandyckiej wycince drzew. Jak lasy maja wyglądać to nalezy wyslac tych lesnych drani do skandynawi np Finlandii czy Szwecj
Ze Świerczewa
2022-05-26 13:23:24
Świetny pomysł! Brawo dla Lasów! A może wspólnie z miastem zrobimy w przyszłości nowe nasadzenia, jako uzupełnienie starodrzewu, w lasku przy ul. Twardowskiego? Byłoby super!
Jan2
2022-05-26 11:53:29
To jest "green washing" pełną gębą. Co z tego, że systematycznie niszczy się polską przyrodę lasy traktując jedynie jak plantację desek. Ważne, że łaskawcy machną 70 drzewek owocowych i poczęstują bigosem.
PUSZCZA BUKOWA
2022-05-25 20:57:42
A kiedy akcja "kończymy rżnięcie Puszczy Bukowej"? Co za obłuda, zdewastowane bezcenne lasy na każdym kroku, a oni drzewka owocowe sądzą aby urzedasy z LP mieli przy czym fotki sobie robić...
Aldona
2022-05-25 19:55:12
Przyjemna inicjatywa. A jakie drzewa owocowe będą posadzone?
Mieszkaniec Płoni
2022-05-25 18:14:45
Niech kurna zrobią to wokół betonowego biurowca ,który sobie stawiają w lesie niedaleko działek. Wcześniej wycięli drzewa na kilku hektarach ziemi i wokól dróg które budują . Precz z takimi prowskimi zagrywkami. Myślą że działkowcy soacerowicze i mieszkańcy osiedla są durniami i dadzą się nabrać na takie tanie chwyty. Precz z taką polityką Firmy Lasy Państwowe. Czyli ich lasy ..nie nasze !
Jan
2022-05-25 17:19:02
Super pomysł !!!!!
kumpel
2022-05-25 17:07:08
Radni do roboty, samorządowcy do pracy, niech zasadzą drzewa, a nygusy polityczne niech także pomogą pracą fizyczną a nie życiem na koszt podatnika niewolnika

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA