poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ilu nauczycieli do zwolnienia?

Ilu nauczycieli do zwolnienia?

Ilu nauczycieli do zwolnienia?
Data publikacji: 2017-07-19 08:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Wywietleń: 1477 276627

Zwolnienia w szczecińskich szkołach po wakacjach mogą dotknąć 300-400 nauczycieli - prognozuje szczeciński oddział ZNP. Zdaniem kuratorium oświaty to informacje niezweryfikowane, a rozwiązywanie stosunków pracy z nauczycielami jest konsekwencją niżu demograficznego, nie zaś reformy edukacji.

Od 1 września polskie szkoły znów będą wyglądały jak przed rokiem 1999: ośmioletnie podstawówki, czteroletnie licea i pięcioletnie technika. Z sieci szkół po 17 latach istnienia, znikną trzyletnie gimnazja. Co się stanie z ich pracownikami? Tuż przed wakacjami szczeciński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego zbadał ponad połowę szkół. Z ankiet przeprowadzonych w 82 placówkach wynika, że od września bez pracy zostanie ok. 150 osób. Zdaniem ZNP podobnie może być w pozostałych.

Czytaj więcej w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 19 lipca 2017 r.

Elżbieta Kubera

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

M.Dem.
Do "Siwy". Ta gratyfikacja nauczycieli, dajaca im uposazenie bez pracy, jest kosztem strategicznego przeksztalcania społeczenstw w glupsze spoleczenstwo. Cel obnizania umyslowosci ludzkosci jest wazniejszy niz jakies tam pieniadze. Strategia wladztwa mas w niesmiertelnej jedynie slusznej wersji do nadal. Wola mas : prosto, prosciej, najprosciej tak aby nie bylo tych co to zawsze przed szereg mierny ...jest jak zadanie ideologiczne do spelnienia.
2017-07-19 20:06:25
M.Dem.
Do "Siwy". Problem reformy nauczania jest mi znany w zakresie popularyzowanym w mediach. Nie z tekstu jednolitego ustawy. Analizowanego w kregach zawodowo zwiazanych z problemem pracy dla nauczycieli. Uwage moja, tak jak wielu ludzi w ogole, reforma ta przyciaga ewentualnymi skutkami na glowny cel szkolnictwa. Czyli na zdolnosc podciagania w gore zdolnosci dzieci i mlodziezy do poziomu wymaganego swiatowym rozwojem "sil wytworczych". Jesli społeczenstwo ma byc zdolne do samodzielnosci w decydowaniu o sobie.
2017-07-19 19:16:09
roger
komuchy z ZNP do rezerwatu!!!!!!!!!!!!!!!!
2017-07-19 18:46:44
siwy
Do M.Dem. po tym co piszesz widać od razu że nie miałeś/aś w reku ani podstawy programowej ani ustawy o reformie oświaty. BTW zainteresowanym polecam szczególnie jej punkty mówiace o zwalnianiu i zatrudnianiu nauczycieli, generalnie nie mozna zwolnic z pracy nauczycielaktóry miał pełen etat i nie chce by go zwolnić, zostaje przesuniety w stan spoczynku z pełnym uposazeniem, zyc nie umierać, kto jeszcze ma takie fory w pracy?
2017-07-19 17:41:06
Sip
"reforma" tego "rządu" a w sumie bandy głupców wiernych jednemu starszemu panu pełnemu nienawiści to: likwidacja szkół, zwolnienia, zmiany na stanowiskach dyrektorów (na wiernych partii) a nie znamy jeszcze programów nauczania. Każdy kto ma młode dzieci powinien się tym martwić. Tym czy umożliwią tworzyć mądre społeczństwo, czy rzeszę pincetplusowców z puszką piwa w ręku i patriotycznej" bluzie z bazaru. Nawet Ci co na pis głosowali nie spodziewali się takiej zajadłości w upartyjnianiu państwa.
2017-07-19 15:04:22
M.Dem.
Do "Praca". Nie tylko nauczycielom zawdzięczamy to, że coś umiemy. Choć bez wątpienia wielu było/jest wspaniałych. Ale nasza wiedza to jest, np., coś co chłoniemy bezwiednie czytając literaturę piękną. Victor Hugo, pisząc swoją historię dzwonnika z Notre Dame, posiłkowal się bardzo długim badaniem archiwów i historii tego okresu i okoliczności właściwych tematowi literackiemu. Jego wiedza, przekazana nam później w powieści, jest znacznie wyższa od tej, która przekaże nam szkoła.
2017-07-19 10:08:12
do @ D.Dem. (demencja?)
- chociaż mam kilka latek to jeszcze pamiętam słowa już "nie ruska" i "nie sowietysty"; - "potrzebuje Polska cieśli budowlanych?"...Ten typ zabierał Polakom "siekiere, nóż, kamień i kij" - skutki masz dzisiaj w systemie oświaty.
2017-07-19 09:54:59
M.Dem.
Reforma nauczania, ograniczająca drastycznie -treścią i ilością - to, co uczniom należy podać aby czuli się naturalnie (bez poczucia niższosci) w zetknięciu z rozwojem społeczno -przemyslowym zachodu, zmniejsza potrzebę zatrudniania nauczycieli. Materiału do nauczania mniej, treści trudnych, wymagajacych wyjaśnień i czasu nauczania, mniej lub wcale. Szansa dla miernych wśród nauczycieli i uczniów to jest. I jednocześnie jest to obniżanie poziomu umysłowego społeczeństwa. Suma wynagrodzeń dla nauczycieli zmniejszy się ale strata -w dłuższej perspektywie- na większej głupocie ludzi, tworzących postęp naukowo - techniczny i dobrobyt, będzie o wiele większa i nie do odrobienia w krótkim czasie. W sumie jest to zawzięte działanie na kontynuacje podporządkowania świata władztwu mas. Tej samej linii politycznej, której podlegamy do teraz, a która (od początku ideologii rewolucyjnej "WOLA LUDU NAJWYŻSZYM PRAWEM!") woli siekiere, nóż, kamień i kij zamiast rozumu. To totalitaryzm. Potocznie zwany też sowietyzmem. Ponieważ Rosja ("sowieci") jest głównym strażnikiem kontynuacji tego systemu.
2017-07-19 09:30:13
Praca
Nauczyciele są tak świetnie wykształceni, że na pewno znajdą sobie pracę, nawet poza zawodem - w końcu to oni przekazują swoją wiedzę innym.
2017-07-19 09:12:03
Henio
Dobra zmiana...a ci co zostana to beda musieli miec po kilka etatow w kilku szkolach zeby cokolwiek zarobic,ale gorzej bedzie jak zobacza nowy program nauczania ktorzy bedzie tworzych nowych zombie
2017-07-19 08:41:01
ubywa dzieci w szkołąch
ale etaty mają zostać - ciekawostka
2017-07-19 08:31:55
bez_ironii_
A kogo to obchodzi ! Jak zwalniano stoczniowców, portowców, budowlańców to takiego kwiku nie było. Trzeba się przekwalifikować ! Brak jest kasjerek/kasjerów w Biedronkach ! Przyjmą do Castoramy, do budownictwa, do ochrony, itp. ! Pracy w bród, tylko chęci brak ! Ot, przyzwyczajenia do lekkiej pracy, zarabiania z korepetycji (bez podatku) robienie zdjęć klasowych na koniec roku i dodatkowy lewy zarobek ,dodatkowa praca w prywatnych szkołach, mam więcej wymieniać .......? :)
2017-07-19 08:27:43